Mi a különbség az automatika, mechatronika és az irányítástechnika között?
Vagy inkább mi a megfogalmazásuk?
mert nekem a mechatronikáról a "holdjáró" "kisautó" jut eszembe, az automatikáról meg a gyártó robotok...
de nem akarok hülyeséget mondani.
Az irányítástechnika egy szakirány, szakma a műszerészek között. Foglalkozik automatizálással, digitális és analóg áramkörökkel, számítógépes irányítással, pneumatikával/hidraulikával, villamos gépekkel, és részben finommechanikával.
A mechatronika hasonló, de kevesebb az áramköri rész, és több a gépészet.
Az automatika meg egy olyan műszaki terület, amivel mindkét fenti szakma foglalkozik.
Én eddig mind a 3 tantárgyat tanultam, vizsgám az csak mechatronika üzemeltetése témából van. Bent is mondtak annyi hülyeséget ezzel kapcsolatba, hogy röhögök rajta :)
egyébként pneumatikával, plc programozással foglalkoztunk mechatronikán. Automatika címszó alatt meg különböző plc-s vezérléseket adtak le. Irányítástechnikán maradt később az automatika tanárom és ugyanazt leadta egy másik szakon, gyakorlaton meg villanymotoros vezérléseket csináltunk. Igazából nekem mindegy, hogy miről van szó, fúrok faragok, plc-t programozok, pneumatiksu hálózatot kialakítok, villamosgépes vezérléseket létesítek, bármelyikbe bele merek fogni, nyáron is egy robottechnikai cégnél voltam gyakorlaton, feltűnően kevés elektronika volt a témába. Egyébként hidraulikával nem foglalkozom, bent a lineár aktuátorokat beszélgettem a géptan tanárommal és ő mondta, hogy nagy hidraulika gyárak kezdenek átállni erre a technológiára. Egyébként hidraulikát is szereltem már.
Én konkrétan irányítástechnikát tanultam, nem tantárgyként, hanem ez a szakmám. Ezért merem mondani, hogy amit az tartalmazott, az áramköri ismeretek (alapkapcsolások, helyettesítő képek, munkapont, karakterisztikák, műveleti erősítők, oszcillátorok, stb.), méréstechnika, digitális technika (karnaugh tábla, kombinációs és szekvenciális hálózatok, hazárdmentesítés, stb.), finommechanika alapszinten (hajtások, megvezetések, tűrés és illesztés, szakrajz, stb.), pneumatikus "kapcsolások" (útszelepek, logikai "körök"), villamos gépek (szinkron-aszinkron motorok, csillag->delta indítás, relés megoldások), és nem tudom, mit hagytam még ki. Mondjuk ez nem most volt, valószínűleg már bejön a képbe a számítógépes és kontrolleres/PLC vezérlés is. (Ezeket én is később tanultam.)
A lényeg, hogy sok helyen van átfedés is a szakmák ill. témakörök között. Szerintem ezek annyira összefüggnek, hogy kár szétválasztani őket. Én úgy fogalmaznám, hogy ezek mind az ipari irányítástechnika egyes részterületei. (Például az RTV műszerész vagy híradástechnikai műszerész szakma már nem tartozik ide olyan szorosan, bár még azzal is vannak átfedések.)
Szerintem is felesleges szétbontani az egészet.
Viszont ne ijedj meg, a híradástechnika jobban érdekel :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!