Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 15-20 éve miért fordult elő...

15-20 éve miért fordult elő Magyarországon gyakrabban áramszünet, mint manapság?

Figyelt kérdés

2015. máj. 22. 17:09
 1/9 A kérdező kommentje:
Emlékszem, hogy szinte az összes nyári vihar eredménye többórás áramszünet volt, és máskor is legalább havonta, kéthavonta előfordult, hogy 1-2 órára elment az áram.
2015. máj. 22. 17:10
 2/9 anonim ***** válasza:
90%
szerintem kevésbé volt kiépített a rendszer, illetve lehet hogy azóta légvezeték helyett kábeleket használnak
2015. máj. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
46%
Össze vannak kötve a hálózatok nemzetközi szinten. Ha áramkiesés van valahol vagy az áramtermelés csökken, felhasználás nő ideiglenesen, konkrétan egy gombnyomással tudunk áramot venni külföldről, tehát mostanában szinte csak kis helyeken lehet áramszünet ha elszáll a trafó.
2015. máj. 22. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
51%

Ha megengeditek, akkor egy másik, a témához elég szorosan kapcsolódó kérdés:

150-200 éve miért nem volt áram Magyarországon?

2015. máj. 22. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
XD
2015. máj. 22. 18:29
 6/9 anonim ***** válasza:

Az elektronikai részhez nem értek, de tényleg biztosan jobb már a rendszer.

Viszont szerintem emberi tényezők is közrejátszanak: tapasztaltam egy költözés után, hogy a belvárosban (nem Budapest) ritkábban volt áramszünet, és akkor is rövidebb ideig, mint a kertvárosi részen. Gondolom, a jóval több lakó közül sokkal többen nyavalygatták telefonon a szolgáltatót, így a hibaelhárítók gyorsabban összekapták magukat.

Meg most már szinte mindenkinek van telefonja, így nagyobb az esély, hogy valaki nem csak másokra vár, hanem használja is.

Plusz a szolgáltatónak pár éve van egy szabályzata, amiben a szolgáltatással kapcsolatos kötelezettségeket is megfogalmaztak, köztük a hibaelhárítás x órás határidejét is. Ez pedig nem csak azt eredményezi, hogy gyorsabban visszaállítják a rendszert, hanem valószínűleg jobban oda is figyelnek, hogy ne legyen meghibásodás. (A munkamorál tehát javulhatott a karbantartás, ellenőrzés terén is. A régi rendszerben ez "legendásan" gyenge lábakon állt, mondjuk bármilyen egyéb állami cég munkavégzése és szolgáltatása is. Viccek és paródiák is születtek a napok, hetek múlva érkező szerelőkről.)

Egyébként kisebb településeken még mindig előfordul több órás áramszünet, ezt itt olvastam valamelyik régebbi kérdésben.

2015. máj. 22. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
6-os, még annyit hogy belvárosokban inkább földkábeleket alkalmaznak légvezeték helyett, mert a népség nem szereti a vezetékek látványát, ez is jelentősen csökkenti a meghibásodásokat, pl. a vezeték leszakadása
2015. máj. 22. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Oks. De mondtam az elején, hogy "műszaki értelmiségi" vagyok. :D
2015. máj. 22. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Jól összekeverednek a válaszokban a dolgok. Ha szinte minden vihar után több órás, akkor te vidékről beszélsz, míg mások meg belvárosokról. Városi környezetben kábelek vannak, azok ma egyszerűen jobbak, és az egyik nagy ok, a fegyelmezetlen munka miatti belecsákányozás, az nagy mértékben visszaszorult, mert mindenhol sokkal kevesebb a pénz beruházásra, stb. Azért az maradt, hogy ahol dolgoznak, ott durrognak a kábelek. :D Emellett egyes cégek például rendszeresen ellenőrzik a kábeleket, ami régen szintén nem volt.

Vidéken, ahol légvezeték van, ott technológiai váltás történt, szigetelőket tekintve.

Ezek középfeszültségű dolgok, a kisfeszültségen más történt, technológiai váltás címén.

A fentebb említett időkorlátok ezekben az esetekben nem nagyon játszanak. Azok óriási időtartamok. Az esetek nagy részében szóba nem kerül ezeknek megsértése a normális üzemzavarelhárítás során. No persze, ha kidől 30 oszlop, és 3 napig még hóvihar van, akkor senki nem megy sehová...

Kisfeszültségen egyedi hibacímnél azért előfordulhat a kuncsaftnak igen hosszúnak tűnő idő, de hát az hátrébb van sorolva a többi, többeket érintő dologhoz képest. És igen, ez a kapitalizmus. :) Van, ami gazdaságilag nem éri meg, például minden sarkon állomásoztatni szerelőt. És ha nem éri meg, akkor nincs. :)

2015. máj. 23. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!