A jelenlegi fizikai törvényszerűségekért mely részecske a felelős?
Megpróbálok választ adni majd ebben a témakörben:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Alapvetően gondolom a Higgs bozon félreértése miatt teszed fel a kérdést.
De nem a részecskék adják a fizikai törvényeket.Hanem vannak bizonyos törvények, és amikor összeöntöd őket, akkor kapsz valamit, többek között, ami egy részecske.
A makrovilágban is vannak logikátlan dolgok, fekete lyukak, neutroncsillagok, sötét anyag, sötét energia…
Nem lehet, hogy csak azért tartod logikusnak a környezeted, mert abban nőttél fel?
Ha ilyen problémáid vannak, akkor filozófiai fejtágításra szorulsz :)
Nem lósz@r vallásra gondolok, hanem hogy tanuld meg, hogy mik a tudás és a logika kritériumai.
Miért mondod, hogy a makrovilágban "logikus" dolgok vannak? Az, hogy a dolgok lefelé esnek, "logikus"? Gondolkodj el ezen.
Nagyon sok dolgot "természetesnek" veszel, csak azért, mert megszoktad. De attól, hogy itt vagy egy nagy gravitációjú bolygó felszínén, valamilyen méret és energiaszint mellett, és a valóságnak ezért valamilyen szeletét érzékeled, amiből levonsz egy pár "egyszerű"nek nevezett szabályt, amiket aztán mér meg se kérdőjelezel;
ez nem különbözik attól, mint ha mondjuk valami csoda folytán egy atom belsejébe születtél volna, és ott teljesen más jelenségekhez szoknál hozzá.
> És a törvények miből következnek?
A világ működik valahogy. Mi csak leszűrjük ennek a törvényszerűségeit. A miértre nincs igazán értelmes válasz.
> Miért éppen úgy van, ahogy?
Miért lenne máshogy? Ha máshogy lenne, akkor is azt kérdeznéd, hogy miért pont úgy van, ahogy. Így van. A fizika vissza tudja vezetni mára a világ minden jelenségének működését pár egyszerűnek mondható törvényre, és néhány konstansra. De ebből még azért van másfél tucat. Lehet, hogy ezt le fogjuk redukálni fél tucatra. Lehet, hogy kettőre. Lehet, hogy egyre, és akkor kvázi le lehet zárni a fizika történetét. De még az is lehet, hogy végül 0 paraméterre fogjuk redukálni, a világ csak és kizárólag olyan lehet, amilyen. Ha ez így lesz, akkor a miért kérdése megválaszolásra kerül. Addig meg nem igazán van értelme feltenni.
> A makro világban teljesen normális logikus dolgok vannak. a kvantum világban, pedig teljesen logikátlan.
Ez maximum a logikusságról alkotott fogalmad, fogalmunkról mond el bármit. Amúgy a klasszikus fizika logikus(nak tűnő) szabályai szépen következnek a kvantumfizika statisztikáiból. A termodinamika egésze, mondjuk a nyomás fogalma, törvényszerűségei pl. szépen kijönnek az egyes részecskék véletlenszerű mozgásának statisztikai átlagából.
> Kb mint 1 alma nem biztos hogy 1 alma, de nem is biztos hogy létezik, de tömege nincs, mégis érzékeljük, stb... Kb teljesen logikátlan.
Ez megint nem a törvényszerűségek problémája, hanem annak, hogy megpróbálod a kvantumfizikát klasszikus fizikai módszerekkel interpretálni. Ez kb. olyan, mint mondjuk a tömeg és az egyéni ember összevetése. Két különböző fogalomról van szó, különböző törvényszerűségekkel. A törvényszerűségek logikusak, az egyes emberek törvényszerűségeit összegezve megkapod a tömeg törvényszerűségeit. De amit az egyiket megpróbálod a másik helyére tenni, hülyeségek fognak kijönni. Nem hülyeség, hogy a tömeg két kisebb tömegre válik szét, majd egyesül. De ha az emberrel akarod elmagyarázni, hogy Józsi kettévált, az egyik fele lement a tóra úszni, a másik meg felásta a kertet, majd este újra egyesültek, akkor az elég hülyén hangzik valóban.
> Elég furcsa törvényszerűségek ezek.
Aki csak a tömeget látta életében, annak valóban nagyon furcsán hathat az emberek viselkedése, azok törvényszerűségei. Fordítva is igaz lenne, ha valaki csak egy-egy embert látott, annak nagyon furcsa a tömeg – mint massza – viselkedése. Mi a makrovilágban élünk, minden tapasztaltunk, a gondolkodásunk, a „józan eszünk” erre lett kihegyezve. Persze, hogy nem tudjuk elképzelni a kvantumfizika törvényeit, mert azok kvantumfizikai méretekben történnek csak meg. Ez pont olyan, hogy nem tudunk elképzelni egy olyan színt, aminek az érzékelésére nem vagyunk alkalmasak. Tudjuk, hogy a fény elektromágneses hullám, a színként ennek a frekvenciáját érzékeljük, meg tudjuk, hogy van a vörösön innen, és az ibolyán túl is elektromágneses hullám, de elképzelni ezeknek a színét nem tudjuk, maximum a meglévő színeket tudjuk elképzelni, vagy adhatunk fals, de bizonyos összefüggéseiben mégis valamit megmutató interpretációkat.
#2
Tudod ugye, hogy csak azért hívják így a higgs-bizont mert így könnyebb volt eladni vele egy könyvet? Egyébként istenverte részecske volt, és csak azért mert senki sem találta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!