A fotonnak miért van tömege? Illetve ha fénysebességgel halad, akkor miért nem végtelen nagyságú tömege van?
Van valami, aminek nincs tömege, ha nyugalomban van. Ezt a nulla tömegű izét, ha felgyorsítjuk fénysebességre (azaz végtelen mennyiségű energiát csapunk hozzá csak úgy a semmiből, ahogy a valóságban is történik), akkor kapunk egy nem végtelen, de nem is nulla tömegű teste. Hogyan lehetséges ez?
Illetve egy nulla tömegű tárgy hogyan lehet tömeggel rendelkező tárgy, ha fénysebességgel halad? Ha nullát szorzunk végtelennel, akkor is nullát kapunk. Illetve ha fénysebességgel halad, akkor miért nincs végtelen nagyságú tömege? Hiszen egy tárgy fénysebességre való felgyorsítására végtelen energia kell, és a tárgy végtelen tömegű lesz.
A fotonnak nincs nyugalmi tömege. Egyébként nyugalmi állapota sincs.
Olvasgass itt:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__66..
A hibat itt koveted el:
'Ha nullát szorzunk végtelennel, akkor is nullát kapunk.'
Nem kapunk nullat. Azert nem, mert a 0*vegtelen az definicio szerint barmennyi lehet. Akar nulla, akar 1, akar vegtelen.
"Nem kapunk nullat. Azert nem, mert a 0*vegtelen az definicio szerint barmennyi lehet. Akar nulla, akar 1, akar vegtelen."
De, mert ha végtelenszer összeadjuk a 0-kat, akkor nullát kapunk.
"De, mert ha végtelenszer összeadjuk a 0-kat, akkor nullát kapunk."
Majd ha tanulsz határérték-számítást, matematikai sorokat, majd megérted, hogy ez nem így van.
Felesleges belekeverni a határértéket.
lim(x->végetelen) 0*x = 0
A végtelenhez tartó értékkel való szorzás (itt jön elő a határtérték) bármely nullától különböző szám esetén plusz vagy mínusz végtelenhez tart. Nullával való szorzás minden esetben nullát ad.
Bocs az offért.
Az a problémád, hogy azt képzeled, hogy a nulla tömegű dolog "áll", és fel kell "gyorsítanunk".
A nulla tömegű dolog nem gyorsul/lassul, hanem mindig c-vel megy csakis. És nem a 0 az alaphelyzet, hanem a c. Pont ez a lényeg.
Ha nyugalmi tömeged van, az "lassít le" téged lényegében a c-hez képest, míg a dolgok amúgy c-vel mozognak. Pontosabban nem mozognak, mert magukhoz képest mindig nyugalomban vannak.
A foton energiáját nem a sebessége tárolja, hanem a hullámhossza. c-vel szorozgatva 0 energiát fogsz kapni, nem végtelent.
Vree: a nulla tömegű "valami", ha nem mozog (c-vel):
nincs?
^amennyire én tudom, ha egy részecske tömegtelen (nyugalmi tömege 0), az AUTOMATIKUSAN azt jelenti, hogy CSAK c-vel fog közlekedni.
Gyakorlatban mondjuk ez még mindig csak a fotont jelenti, mert a gluon nem létezik szabadon, hanem be van "zárva" a hadronba. (színbezárás) Csak pont annyi időre jön létre bocsájtódik ki/nyelődik el), amíg eljut a hadron egyik végétől a másikig. A gluon ugyanúgy fénysebességgel halad, de nem tud nagy léptékű távolságot megtenni anélkül, hogy egy kvarkkal vagy egy másik gluonnal ne lépne kölcsönhatásba. (a gluonok ugyanis egymással is kapcsolatba lépnek.) A foton nem hat saját magára, ezért nincs ilyen módon akadályoztatva.
De nem értek hozzá, szóval ne higgy nekem.
(A neutrinót is kivették a tömeg nélküliek közül, mert c-nél lassabban halad, de nem tudom a részleteket.)
Próbálkozhatsz az internettel, pl.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!