Ha a fotonnak van tömege és elméletileg fénysebességgel halad, akkor miért nem végtelen a tömege? (Amit egyébként írni szoktak, hogy fénysebességgel haladva végtelenre nőne a testek tömege)
MErt csak a nyugalmi tömegre vonatkozik ez a fajta transzformáció. A fotonnak nincs nyugalmi t9mege.
A fotonnak impulzusa van, melynek nagysága p=E/c. Ez az igazán helyes képlet, csak az ember keresi a klasszikus analógiát, és mivel klasszikusan p=m*v, ezért aztán Az E/c2-et elnevezi m-nek, (E/c2=m), és felfedezi, hogy "jé, E = m * c2 ". Azaz a fotonnak impulzusa van, azaz képes megváltoztatni az objektumok mozgásállapotát. Ennek analógiájára bevezethetünk fotonnak tömegett, de ez nem olyan tömeg, amit mérlegen megmérhetsz.
tehát
p=E/c <-- ez az igazán fontos képlet.
bővítünk c-vel
p=(E/c)*(c/c)
elvégezzük a beszorzást:
p=(E/c2)*c
Ez pont olyan, mint klasszikus mechanikában az p=m*v, abban az esetben, ha v=c, azaz a sebesség a fénysebesség (logikus, hiszen a foton fénysebességgel halad), és bevezetjük az m:=E/c2 jelölést.
E/c2=m
beszorzunk c2-tel, és felfedezzük, hogy:
E=m*c2
Ezért igazából ennek az utolsó egyenletnek igazán nincs fizikai értelme, ez egy definíció átalakítása, csak egy elnevezés.
Mivel a fotonnak impulzusa van, ezért tehetetlensége van. A tehetetlenség mértéke pedig a tömeg. De ha a foton állna, akkor ugyebár nincs impulzusa, tehát tömege sincs. Ebből következően a foton nyugalmi tömege 0.
Hm.
Ha a foton nyugalmi tömege 0, akkor - ha jól értelmezem - a "nem nyugalmi" tömege is nulla, hisz a foton sosincsen nyugalomban, épp ezért neki is végtelen tömegűnek kellene lennie. Csakhát végtelenszer nulla az nulla is marad.
Létezhet egyébként "álló foton"? Olyan fényrészecske - esetleg több is - ami nem mozog semerre, semmilyen irányba?
Két dolog:
A foton sebessége pontosan c, nem csak közelítőleg.
Álló foton nincs, ugyanúgy, ahogy a 0 kelvin sem elérhető. Ha állna a foton, nulla energia elég lenne a gyorsítására, tehát magától felgyorsulna.
"a "nem nyugalmi" tömege is nulla, hisz a foton sosincsen nyugalomban, épp ezért neki is végtelen tömegűnek kellene lennie."
mi az, hogy a "nem nyugalmi tömege is 0? Nem értem, miből jutottál erre a következtetésre.
A lényeg az impulzuson van. A relativitáselméletben négyesimpulzus van, azaz az impulzusvektornak 4 komponense van, nem 3, mint klasszikus mechanikában. Az impulzusvektor négy komponenséből három megegyezik a klasszikus mechanikai impulzus x, y és z irányú komponensével, míg a negyedik pont E/c. Jelöljük P-vel a négyesimpulzust, p-vel a klasszikus impulzust. Tehát a
négyesimpulzus P = (E/c, px, py, pz),
ez egy négydimenziós vektor. a px, py, pz a klasszikus mechanikából jön ki, klasszikus képlettel, azaz p = M*v egyenletből, ahol M az objektum nyugalmi tömege.
Látható, hogy ha az objektum nyugalmi tömege 0, akkor p = 0*v = 0, de az E/c komponens akkor is megmarad. Tehát a
négyesimpulzus P = (E/c, 0, 0, 0)
tehát relativisztikusan a 0 tömegű részecskének is van impulzusa, azaz tehetetlensége.
ennek a vektornak az abszolút értéke pontosan E/c.
|P| = E/c
innen már a fenti egyenletből kijön, hogy mennyi a 0 tömegű részecske tehetetlenségének a mértéke, hiszen ha a van impulzus, az arányos a sebességgel, és az arányossági tényező a tehetetlenség, amit elnevezünk tömegnek.
p = (E/c2)*c
E/c2=m ez egy definíció, ha úgy tetszik egy jelölés, egy elnevezés, mert így az egyenlet
p = m*c
illetve a definíciót beszorozzuk c2-tel, akkor
E = m*c2.
Látható, hogy a fotonnak ily módon definiált tömege nem egyezik meg a nyugalmi tömeggel, hiszen az 0, ez meg nem. De ily módon ez a tömeg arra szolgál, hogy el tudjuk képzelni, hogy hat kölcsön a foton egy valódi tömeggel rendelkező részecskére, mert a foton valós fizikai jelentéssel bíró mennyisége az impulzusa, nem a tömege.
nah, a végén elrontottam a jelölést:
|P| = (E/c2)*c
|P| = m*c
természetesen itt a négyesimpulzus nagyságáról van szó, nem a klasszikusról, amiről beláttuk az előbb, hogy 0.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!