Tudományosan mivel magyarázható, hogy ha az ember kezébe szálka, vagy kisebb tüske megy, akkor azt a szervezet egy idő után magától "kidobja"?
Mi az a mechanizmus, ami miatt ez létrejöhet, és a szálka jelenléte ezt hogyan váltja ki?
Illetve, ha mondjuk valakinek a belső szerveibe megy szálka, akkor onnan is kidobja a szervezet? Pl ha mondjuk valaki hajvágás közben nagyokat lélegzik, és mondjuk egy hajszáltöredéket belélegez, és az belefúródik a gégéjébe. Akkor egy idő után a szervezet "kimozgatja" onnan a hajszáldarabkát, vagy ott marad örökre? Ha igen, akkor miért nem tudják úgy kidolgozni a belső szervek, mint a külsők?
Tudományos szavakkal nem tudom neked leírni a folyamatot, de a külső sérülésben bele került dolgokat is csak akkor tudja kidobna ha begennyesedik és ez a csúszós váladék szépen kilöki, vagy amikor kinyomod a gennyel együtt kijön. Viszont ha nem kezd gennyesedni akkor csak benövi a bőr és a tested része marad amég fel nem vágják vagy sérülést nem kapsz ott és kiesik.
A tüdődbe került hajszálak ott is maradnak tudomásom szerint, némi folyadékot még ki tud szivattyúzni, meg átenged a pórusok között, de annyira azért nem mozgékonya tested, hogy mm-es(milliméteres) csatornákat készítsen azoknak amit ki szeretne dobni.
Alapból a szerveret minden testidegen anyagot megtámad - érkezik rá egy immunválasz, a fehérvérsejtek megpróbálják elpuszítani. Kis mennyiségű anyag, baktériumok, fehérjék ellen ez tökéletes. Azonban ha ez nem jár sikerrel, akkor a szervezet abbahagyja az erőforrás-pazarlást, és inkább megpróbálja körbezárni, hogy ne okozzon további kárt - így kvázi betokozódik.
Aztán ahogy nő a bőr, úgy az anyag is tolódik kifelé, végül kiesik.
Ugyanez a folyamat lejátszódik a belső szerveknél is, csak éppen azok nem nőnek úgy kifelé, mint a bőr, így nem is lökik ki. Az bizony ott marad, hacsak valami külső hatás miatt nem jut ki. Emiatt lehet, hogy pl évtizedeket elélhet egy orvosi műszerrel a hasüregében (mint az néha előfordul).
Ezért rossz pl. a dohányzás, mert a tüdőbe kerülő nagyobb korom és egyéb darabok sohasem ürülnek ki onnan, így egy dohányos tüdeje sohasem tud visszaregenerálódni a dohányzás előtti állapotba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!