Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha minden tudományos tételt,...

Ha minden tudományos tételt, bizonyítást, állítást betűről betűre eltolnánk egyel az ábc betűsorrendje szerint, és a számokat is eltolnánk egyel, annak milyen következményei lennének a megértésben?

Figyelt kérdés

Pl. abból, hogy "alma 440" az lenne, hogy "bmnb 551".


Főleg arra lennék kíváncsi, hogy ez mennyibe változtatná meg az érthetőséget?


Hogyan raktározódik el az agyban az az információ, amit ha a fenti módszerrel átváltunk, akkor nehezebbé válik a megértése?


Nyilván ha át lehet írni, akkor vissza is lehetne. De a kérdés nem ez, hanem, hogy milyen okok vezetnének oda, hogy az átváltott változatot nehezebben értené meg az, aki mondjuk az eredetit érti?


Alapjában véve nem egy bonyolult változtatás, mégis nehézséget okozna. Pontos mi vagy mik miatt?


Remélem el tudtam magyarázni a kérdést, és senki nem a megvalósíthatóságra fog válaszolni, vagy, hogy amúgy sem lenne értelme ezt csinálni, mert nem is ez a kérdés, hanem a mögöttes mechanizmus megértése.


2015. márc. 22. 11:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Miért, ha nem magyarul, hanem angolul vagy japánul írnánk, annak milyen következményei lennének? Vagy ha minden karakter helyett az ASCII-kódját írnánk?


Nyilván nehezebb lenne megérteni egy picit, mert más szabály szerint íródott, mint amihez hozzászoktunk, de ha tudjuk mi a szabály, akkor semmit nem veszít az információértékéből.


(((> „Remélem el tudtam magyarázni a kérdést…”

Remélem, hogy jó kérdésre válaszoltam.

> „amúgy sem lenne értelme ezt csinálni”

Amúgy van értelme, és csinálják is, lásd amikor digitalizálják a matematikai irodalmat.)))

2015. márc. 22. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 2xSü ***** válasza:
100%

Némileg hülye kérdés, és elég triviális a válasz is rá. Gyerekkorod óta megtanultad, hogy az „a” hanghoz két alakzatot rendelj hozzá: „a” és „A”. Mivel begyakoroltad, az olvasás, a leírt jelek dekódolása nagyjából automatikussá válik. Ha valakinek eleve úgy tanítják meg, hogy az általunk „a” alakzattal jelölt hanghoz ő a „b” és a „B” alakzatokat társítsa, akkor így fogja megtanulni, és neki ez lesz a természetes, ezt fogja megtanulni annyira, hogy nem kell odafigyelnie a dekódolásra, és az „alma” jelkombinációt fogja hülyeségnek tartani, hiszen ő megtanulta, hogy azt úgy írják: „bmnb”.


Sőt lehet akár minden betűt és számjegyet bármilyen alakzattal helyettesíteni, akár morze jelekkel, a braille-írás jeleivel, akár ott van mondjuk a cirill, vagy a rovásírás ábécé, vagy akár hasra ütéssel is csinálhatunk bármilyen fiktív ábécét, valahogy így: [link] . Ha valaki ezt gyakorolja be, akkor ezt fogja folyékonyan olvasni, dekódolni, és a mi ábécénkre néz ferde szemmel, hogy „ez meg mi?”.


Amit te írsz, az pluszban azért nehezített eset, mert az általad használt „bécédé” betűképeihez már hozzá van rendelve az agyban egy jelentés, tehát nem csak megtanulni kell dekódolni, de rá kell kényszeríteni magunkat, hogy elfelejtsük az egyes betűalakzatok már jól megtanult jelentését.

2015. márc. 22. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb ha ránézel egy orosz/görög/stb. abc-re. Náluk az általunk megszokott írású betűk egy részének teljesen más kiejtése van. Pl. oroszoknál P az R, és C az S.
2015. márc. 22. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
77%

Ezzel kapcsolatban a következők jutottak eszembe:


-a 9-et mire váltod?

-a z-t (vagy a magyarban a zs-t) mire váltod? Illetve karakterenként vagy betűnként változtatnál?

-az írásjelek azok megmaradnak, vagy azok is változnak?

-az egyéb speciális karakterekkel (&,#,$,ß,...) mi a helyzet?


Mindenesetre ez egy jó dolog, de nem újkeletű; az ilyen kódolást Caesar-féle kódolásnak nevezzük:


[link]


Hogy a matematikai irodalom mennyire érthető tőle vagy nem, azt nem tudom, de bizonyos esetekben csak maga a bizonyítás megértése nagy odafigyelést igényel, és még külön dekódolni csak lefárasztaná az embert.


Persze nem baj, ha az ember ilyeneken gondolkodik, elvégre attól halad előre a tudomány, hogy az emberek gondolkoznak :)

2015. márc. 22. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Az érdekelne, hogy ha a jelenlegi tudást kellene átváltani az új módszerre, az milyen hibákat okozna. Tehát nem az, hogy ha eleve az új módszer szerint tanulta volna meg valaki.


"Amit te írsz, az pluszban azért nehezített eset, mert az általad használt „bécédé” betűképeihez már hozzá van rendelve az agyban egy jelentés, tehát nem csak megtanulni kell dekódolni, de rá kell kényszeríteni magunkat, hogy elfelejtsük az egyes betűalakzatok már jól megtanult jelentését."


Igen, ez a része érdekelne, hogy ebben a folyamatban pontosan mi okozza a nehézséget?

2015. márc. 22. 15:23
 6/12 A kérdező kommentje:
*pontosabban milyen nehézségeket okozna, nem hibákat.
2015. márc. 22. 15:23
 7/12 A kérdező kommentje:

Megpróbálom másképp leírni, mert nem ugyanarra gondolunk. Az érdekelne, hogy ez az amúgy egyszerű művelet, hogy eltoljuk egyel odébb a karaktereket, amire tegyük fel, bárki képes, és tegyük fel, hogy az adott ember ismeri az eredeti formában leírt képletet, bizonyítást, valamit, akkor mi okozza a nehézséget, hogy a jelenlegi tudását gördülékenyen tudja alkalmazni az új környezetben, amely környezet semmi nagy bonyolultságú változást nem jelent, ahogy írtátok ugyanaz marad az információ, a jelentés.


Mik azok a területei az értelmezésnek, tanulásnak, amelyek egy ilyen változtatást nem tudnának könnyedén elvégezni?

2015. márc. 22. 15:28
 8/12 A kérdező kommentje:

Mivel még nem tudom pontosan, hogy mire kérdezek rá, ezért megpróbálom többféleképpen leírni mire gondolok.

Mondjuk van az, hogy "alma 440" meg az, hogy "bmnb 551".


Mi okozza azt, vagy minek az eredménye az, hogy nem automatikus az átváltás a kettő között? Csak a szokás, vagy a tanulás? Genetikai magyarázat lehet mögötte?


Nem is az a kérdés, hogy miért éppen "bmnb 551" legyen vagy "alma 440", hanem ha meg van adva, hogy az egyik pontosan megfelel a másiknak, akkor miért nem egyszerű az átváltás? Ha betűk szintjén nézzük, akkor ez egy egyszerű átváltás kellene legyen. Ha egy gépnek adjuk ki ezt parancsba, nagyon egyszerűen végrehajtja. Mi az a szint, vagy mi az, ami miatt az embernek nagyobb nehézséget okoz az átváltás, mint a gépnek?

2015. márc. 22. 15:43
 9/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Szerintem még nem láttál beszélni tanuló gyereket. a babababa féle gügyögésből származik a baba megnevezése nálunk, vagy a mama, papa, de ilyen a daddy is.

A hangutánzó szavak is minden bizonnyal ősiek, de itt eértünk a kimondhatósághoz, mivel a beszéd előbb volt, mint az írás.

Vagyis vannak a magánhangzók, amiket elvileg fel is lehetne cserélni, de nem tehetsz egy szóba egymás mellé csupán mássalhangzókat, mert akkor a szó kimondhatatlan lesz.

A kódolás megváltoztatása nem okoz különösebb problémát egyébként, ha van benne logikai séma.

Annak idején én dolgoztam NC gépeken, még a komputer előtti időkben. A kódolás lyukszalagon történt és az olvashatóság miatt a program papírlapra is ki volt nyomtatva, de sajnos gyakori eset volt, hogy összecseréltük őket, ezért meg kellett tanulnom a lyukszalagot olvasni, ami elég hamar sikerült, bár természetesen sokkal kisebb sebességgel, mint az olvasó végezte. A számok könnyen megtanulhatóak voltak 0-9 ig, a betűk szintén, bár be kell vallanom, nem szerepelt az abc összes betűje a kódkészletben, de ez csak kissé nehezítette volna, de nem tette volna lehetetlenné a dolgot.

Szóval a kérdésed azért furcsa, mert az írás az leírt beszéd, az egész arra alapul, a kimondhatóságra és a te szisztémád ezt nem támogatja, ezért valami másnak kellene lennie a szisztémának az alapja, de nem tudom, hogy mi.

Hogyan olvasnád el ezt "bmnb"?

2015. márc. 22. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Aki ismeri a kódot, az előbb-utóbb rátanulna, ha eleget olvasna ilyeneket, és egy idő után olyan folyékonyan olvasná, mint a normál szöveget.

Esetleg a kódot fel lehet törni, de nem biztos, hogy a megfejtő rájönne arra, hogy a számokat is rejtjelezték.

2015. márc. 22. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!