Segítene valaki eme fizikafeladatokban?
1. Adott egy körhinta, melynek átmérője (felül) 7 méter, ezen székek lógnak, amik 12 méter hosszú láncon vannak, és 1 méterrel vannak a talaj felett. Ha 30°-os szöget zár be a körhinta lánca a keréktől húzott merőlegessel (magyarán a körhinták 30 fokra térnek ki oldalra), akkor mennyi a körhinte periódusideje, és milyen gyorsan megy?
2. Van két, rugóval összekötött kis kocsi, az egyik 2 kilós, a másik 3 kilós. A rugót vékony fonal tartja egybe. Jobbra haladnak 2m/s sebességgel (a 3 kilós van elöl). A rugó rugóállandója 240N/m, összenyomódása 15 cm. Ha elvágjuk a fonalat, miyen erő hat majd az egyes kocsikra és milyen gyorsan mennek?
3. Adott egy lejtő, 2m-es karral (tehát ha derékszögű hrsz.-ként nézzük, ez az átfogó), magassága változtatható. Van a lejtőn egy 3 kg tömegű test. A tapadési súrlódás 0,4, a csúszási súrl. 0,45. Mekkora az a legkisebb szög, amikor még a test elindul? Mekkora szög esetén lesz a vízszintes és a függőleges gyorsulás ugyanakkora? 60°-os szög esetében mekkora a test gyorsulása és a végsebessége?
Írjátok le légyszi a megoldás menetét is!
Előre is köszönöm!
Nem, nincs hozzá tömeg.
Na de valaki nem tudná levezetni? Fontos lenne!
Az első feladat megoldása:
1.
Kiszámítjuk a székek körmozgásának sugarát: nyugalmi állapotban a székek 3,5 méterre vannak a hinta tengelyétől. A 30°-os kitérésből eredően ehhez még hozzáadódik 6 méter (ez szögfüggvénnyel számítható ha kell, majd részletesen leírom). Ezekből adódik hogy a tengelytől a székek forgás közben 9,5 méterre vannak.
2.
Kiszámítom a székek forgásának periódusidejét és a sebességüket:
a) A feladatban látszik hogy a székeket a földhöz húzó erőt a centripetális erő ellensúlyozza. ebből felírható hogy m*g=m*v^2/r amiből az m kiesik és a g-t és az r-t ismerjük (g=10m/s ; r=9,5m), Így a sebességre (négyzetgyök 95) adódik.
b) A v=2*r*Pí/T képletet felhasználva átalakítással előáll a periódusidőre vagyis a T-re hogy T=19*Pí/(négyzetgyök 95)
3. A székek v-jéből és T-jéből kiszámítom a körhinta vázának v-jét és T-jét:
a) a körhintában a székek ugyanannyi idő alatt mennek körbe egyszer mint amennyi idő alatt az őket tartó váz. Ezért a periódusidő a fent kiszámítottal egyezik meg.
b) tudjuk hogy a váz sugara 3,5 m és T idő alatt fordul egyet. Így tudjuk hogy a váz egy pontja a kör kerületének megfelelő utat fog megtenni egy fordulat alatt. A kör sugarából kiszámíthatjuk a kerületét.Kerület=2*(a kör sugara)*Pí= 3,5*2*Pí=7*Pí. Ezután kiszámítjuk a sebességet amit a v=kerület/T -ből kapunk meg és végül azt kapjuk, hogy a sebesség=7*(négyzetgyök 95)/19.
Összegezve tehát
a periódusidő=19*Pí/(négyzetgyök 95) másodperc
a sebesség=7*(négyzetgyök 95)/19 méter/másodperc
Ha nem értesz belőle pontosan vmit akkor kérdezz, de azért esküt nem tennék rá hogy ez a megoldás jó, nem vállalok érte felelősséget:)!
Jaj ne haragudj, a székek periódusidejét és sebességét kérdezted? mert ha igen akkor a feladat levezetéséből az uccsó részt ki kell hagyni és akkor T=18*Pí/(négyzetgyök 95) szekundum és a v=(négyzetgyök 95) méter/szekundum
ha viszont annak a szerkezetnek a forgási sebességére gondoltál ami tartotta a székeket a kötélen keresztül akkor a fenti megoldás a helyes.
Ok, köszönöm szépen!
Amúgy: "A 30°-os kitérésből eredően ehhez még hozzáadódik 6 méter (ez szögfüggvénnyel számítható ha kell, majd részletesen leírom). "
Erre semmi szükség;) Ugyanis, ha mellé teszed tükrözve még egyszer azt a derékszögű háromszöget, (mert ugye derékszögű, mert függőlegesen lóg le nyugalmi helyzetben) akkor egy szabályosat kapunk, mivel az alapháromszög egyik szöge 90, a másik 30 fokos, így a harmadik csak 60 lehet, és ha tükrözzük, akkor a 30 fokosból is hatvan lesz, így a kapott háromszög minden oldala 12 méter, és ennek vesszük a felét:D
Köszönöm még egyszer a levezetést!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!