A tudomány fejlődése egy konvergens vagy egy divergens sorozat?
Miből gondolod, hogy a tudomány fejlődése modellezhető egy ilyen egyszerűsített matematikai absztrakcióval? Vagy egyáltalán értelmezhető-e az esetében?
És mégis mihez képest kéne konverálnia vagy divergálnia? Lehet, hogy bizonyos dolgokhoz konvergál (már ha meggyőztük magunkat, hogy a modell elfogadható), másoktól meg divergál...
Nem tudhatjuk, hogy a jövőben merre, hogyan, milyen tendencia szerint halad a tudomány fejlődése.
Mondjuk, hogy az alábbi grafikon első fele szerint fejlődött az utóbbi évszázadokban:
Kisebb, nagyobb lépésekben fejlődött, néha egy kicsi elveszett, vagy tévútra ment.
De ki tudja, hogy mit hozhat a jövő? Akár háborút, vagy katasztrófát is hozhat.
A tudomany "feljodeset" nem lehet igy leirni. Honnan tudod, hogy amit ma, holnap, holnaputan meg fejlodesnek tekintesz arrol kesobb nem derul ki hogy zsakutca.
Gondolj pl a DDTre. Olyan reklamok voltak, hogy megold minden rovarproblemat, sot volt olyan aholt zuhanybol DDT jott es emberek alltak alatta bizonyitva hogy az emberre veszelytelen. Kesobb kiderult hogy mennyire veszelyes es milyen toxikus. Ma szinte barkiben ki lehet mutatni.
A konvergens nem azt jelenti, hogy nem lehet bukás a vége. És azt sem jelenti, hogy kell legyen vége.
Szerintem egy végtelenbe tartó folyamat is lehet konvergens és egy olyan is, ami egy ponton megszűnik és soha nem folytatódik.
Szerintem nincs határértéke, tehát divergens. Szerintem a fizika törvényei is fejlődnek, csak még nem votl elég időnk, hogy ezt észrevegyük, így tehát a kutatás soha nem fog befejeződni.
Ui.: Mégis hogyan találhatnánk állandó dolgokat egy olyan világban ahol minden változik?
Az, hogy egyre újabb elemek vannak, nem azt jelenti, hogy a valóság nem megismerhető, vagy hogy a sorozat divergens lenne.
Az egyes elemekkel egyre jobban megközelítjük a valóságot, ezért ez a sorozat konvergens.
Attól függ, MIHEZ való konvergálást nézünk.
Ha a világ komplett, teljes megismeréséhez tartó tudást nézzük, akkor csalósan konvergensnek tűnhet, exponenciális értelemben, vagyis egyre jobban közelítve, de soha el nem érve.
De ez egy hamis kép.
A "mindent tudás" egy olyan elméleti fogalom, ami maximum filozófiai tartalommal rendelkezik, ez valódi tudásban gondolkodva egy végtelenben lévő határvonal. Akármilyen meredeken tarthatsz felé, sosem éred el.
Így nincs értelme konvergenciáról, vagy divergenciáról beszélni. Nincs viszonyítási határértéked.
Hogy a tudás mennyisége milyen görbe mentén változik, fog-e laposodni, arra válaszként a technológiai / tudományos szingularitás elmélete a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!