Elismered a közgazdaságtudomány "tudományosságát"?
Abszolut tudomany.
Azert mert nem tudsz minden valtozot matematikai modellel leirni attol az meg nem tudomanytalan.
Ha feldobsz egy dobokockat az szimplan fizika es ki lehetne szamolni melyik oldalara esik. Viszont megse tudod kiszamolni, mert keptelen vagy az osszes valtozot figyelembe venni es egyetlen kepletbe beirni. Megse vonja senki ketsegbe hogy a fizika tudomany lenne. A kozgazdasagtan is el egy csomo egyszerusitessel, mivel egyenlore senki sem tudja matematikailag modellezni az emberi pszihet.
Teljes mértékben tudomány. Komoly matematikai modellekkel igyekeznek leírni egy megfigyelhető rendszert. Méréseket végeznek, értékelnek, ha nem működik a modell, eldobják és igyekeznek jobbakat keresni.
Az egyetemi mikro-makro ökonómia ennek csak egy elnagyolt alapja, kb. mintha a szorzótáblának csak egy részét tanítanák. Már az egyszerű pénzpiaci termékek árazásának matematikájáról is több ezer oldalas szakkönyvek vannak, a nagyobb kereskedelmi bankok pedig modellezők és kutatók százait alkalmazzák, hogy egyre pontosabb számítási módszereket tudjanak kidolgozni.
Nem ismerem el, lenézem őket, mert tudósnak hívják magukat.
Ami nem írható le EGZAKT szabályokkal, az nem tudomány.
Nincs olyan, hogy "társadalomTUDOMÁNY". Annyira tudomány, mint a lakatosság, vagy a főzés, vagy a takarítás: nem az.
"Nincs olyan, hogy "társadalomTUDOMÁNY". Annyira tudomány, mint a lakatosság, vagy a főzés, vagy a takarítás: nem az."
Jelenleg a matematikán kívül sehol sincsenek teljesen egzakt szabályok, remélem ezt tudod. Folyamatosan alakulnak minden tudományban az elméletek. Ami 20 éve helyes volt a fizikában, ma már lehet, hogy csak egy mellényúlásnak számít.
Nem. Ami 20 éve helyes volt a fizikában, az 1000 év múlva is helyes lesz. Amit 20 éve helyesnek GONDOLTUNK, sőt, amit akár ma helyesnek gondolunk, lehet hogy nem helyes. Ez matematikában is létezik (nem lehet negatív számból gyököt vonni, és lőn komplex számok, stb...)
Ellenben a természettudományok az ember nélkül is léteznek, "humán", "társadalom" stb tudományok nem.
Nézetem szerint a tudomány az embertől független dolog, ilyen értelemben neveztem egzaktnak.
"Nem. Ami 20 éve helyes volt a fizikában, az 1000 év múlva is helyes lesz. Amit 20 éve helyesnek GONDOLTUNK, sőt, amit akár ma helyesnek gondolunk, lehet hogy nem helyes. Ez matematikában is létezik (nem lehet negatív számból gyököt vonni, és lőn komplex számok, stb...)"
Aham :)
"A klasszikus mechanika törvényei szigorúan csak alacsony sebességek (fénysebességhez képest) mellett érvényesek, a fénysebességgel összemérhető sebességek esetében a speciális relativitáselmélet eredményeit kell használni."
Valójában nem helyesek ezek a törvények alacsony sebességnél sem, csak nagyon kicsik az eltérések. Közelítésnek jók.
Látom nem érted. Nem a természeti törvény változott meg, hanem a meghatározásuk volt pontatlan. Ha tanulnál fizikát, értenéd, nem pocsékolom rád az időmet!
---
Eszembe jutott egy vicc:
Mit kérdez a társadalomtudós a természettudóstól?
-Adhatom menüben?
"Látom nem érted. Nem a természeti törvény változott meg, hanem a meghatározásuk volt pontatlan. Ha tanulnál fizikát, értenéd, nem pocsékolom rád az időmet! "
Látom te nem érted meg. A fizika tényleg nem változott meg, csak a mi modelljeink nem 100%-ig pontosak, csakúgy mint a közgazdaságban sem. Amúgy még mielőtt nekem jönnél, nem társadalomtudós vagyok, csak nem vagyok akkora eszement csőlátású szakbarbár mint te. Gondolom te is az a típus vagy, aki szerint csak mérnökök és orvosok kellenek a világra :D
A vicced meg olyan régi, hogy amikor először hallottam leestem a mamutomról :)
Ismerek olyat, aki egyszerre tanult mérnöknek és közgazdásznak. A közgazdaságra mondta azt hogy hülyeség.
Én csak annyit tudok, hogy az egyetememen egy közgazdász kitalálta hogy nem rendelhetünk a legolcsóbb helyről, hanem egy tenderből (amiről sem mi, sem - egy kivételével - a beszállítók sem tudtak) rendelhetünk anyagokat, mindehhez beiktatott 2 adminisztratív kanyart (eddig is le volt minden adminisztrálva), ahol plusz 2-3 olyan ember aláírja (nem bírálja felül, hiszen nem is ért a beszerzendő anyagokhoz) a papírt kérdés nélkül, és létrehoztak egy beszerzési osztályt, akik nem értenek hozzá, mit rendelnek, csak továbbítják a levelet a céghez, amit ugyanúgy mi írunk meg.
Meg pl nem mehetünk külföldre konferenciára úgy, hogy kiválasztjuk a legolcsóbb közlekedést, a legolcsóbb szállást, hanem kiszervezte 2 utazási irodának, és tőlük válogathatunk. A legszebb az, hogy csak nem az egyetemi, állami pénzeket szabályozzák így, hanem azt is, amikért mi pályázunk. Szóval nem költhetjük el a saját pénzünket a számunkra szükséges dolgokra a legolcsóbb helyen, helyette a legdrágább helyen kell.
És az illető a szakmájában elismert közgazdász professzor. Ezért nézzük le őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!