Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kinek tulajdonítják a rádió...

Kinek tulajdonítják a rádió feltalálását?

Figyelt kérdés
Sok forrást olvastam de a többség Marconi-nak tulajdonítja a rádió feltalálását, közben Marconi-ról a wikipédia azt írja, hogy 1943-ban az amerikai legfelsőbb bíróság Teslának tulajdonította!

2015. febr. 14. 12:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Akkor ezt is olvashattad:"Pontos megegyezés nincs azt illetően, hogy ki volt a rádió feltalálója."

Fogadd el ezt!


Miért éppen az amerikai legfelsőbb bíróság döntése lenne az elfogadható? Ők sem mindentudók! Sőt, a történelem során hoztak ők már sokkal hülyébb döntéseket is!

2015. febr. 14. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Gyakori az, hogy egy találmányon egyszerre többen dolgoznak egymástól függetlenül vagy egymásról azért értesülve. A szovjethatalom idejében természetesen Popovot említették az iskoláinkban a rádió atyjaként, bár a Wikipédia szerint ő a szikratávíró egyik feltalálója volt Marconi mellett.

Az izzót is sokan "feltalálták" Edison előtt. De azt nyilvánítottuk feltalálójának aki az izzó minden részletét az emberiség elé tárta. Mert a többiek valami fontos részletet mindig titkoltak, hátha másnak is lesz izzója.

A rádió esetében úgy lehetne leginkább igazságot tenni, hogy ki volt az aki a legtöbb és legtudományosabb részletet az emberiség elé tárta. Persze igazából egy kollektív munka eredménye volt, hisz például Hertz megalapozta az egészet azzal hogy ő az elektromágneses hullámokkal kapcsolatos kísérleteit tárta mindenki elé hogy bárki arra hazsnálja fel amire csak tudja.

A kérdésedre én csak ezt az utóbbi választ tudnám adni, hogy kollektív munka eredménye volt. Hisz valakinek fel kellett találni hozzá például a kristálydiódát is, stb.

2015. febr. 14. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Hogy "ki talált fel xyz találmányt" nem sajátítható ki feltétlenül egy-egy személyre, mert több feltaláló egymástól függetlenül dolgozhatott egy-egy találmányon - és az válhatott annak feltalálójává, akinek jobb volt a "PR-ja", aki gyorsabban adta be szabadalmi kérvényét egy akkori vezető ország találmányügyi hivatalába.

Lásd például a dinamót: Jedlik Ányos vs. Sir Charles Wheatstone/Werner von Siemens/Samuel Alfred Varley - de sok más ilyen eset van.


A rádió történetében annyi csavar van, hogy Marconi Tesla segédje volt.


Ha meg tudod szerezni (könyvtárból/antikváriumból/online) ajánlom figyelmedbe Greguss Ferenc: Élhetetlen feltalálók, halhatatlan találmányok című két kötetes könyvét - pont erről szól.

2015. febr. 14. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!