Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van jövője a digitális rádiónak?

Van jövője a digitális rádiónak?

Figyelt kérdés

Érdekes, hogy nem terjed annyira, mint a digitális TV.


A DRM (Digital Radio Mondiale) formátum nagyon ígéretesnek tűnik, mert rövidhullámon lehet fogni, ezáltal az egész világra eljuthat, de recsegés és zúgásmentes hangminőséggel, mivel nem analóg, mégis alig van 10-20 DRM rádióadás a világon és nem is lehet egyszerűen kapni DRM-vevőkészülékeket.


A DAB szabvány rövidtávú, az FM-et válthatná fel, de az se terjedt el túl sok helyen és még mindig relatíve drágák a vevőkészülékek.



2014. nov. 5. 13:52
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem nem lesz nagy jövője a számítógép és az internet elterjedése miatt.
2014. nov. 5. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Szirty ***** válasza:

Nem bocsátkoznék messzemenő jóslatokba, de a digitális rádió sugárzás elterjedése várható ha maga a földi műsorszórás nem hal ki.

Ezt pontosan úgy lehet elképzelni mint ahogyan a TV műsorszórás átállt digitálisra. Hogy DRM vagy DAB? Ki tudja?

2014. nov. 5. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Hominida ***** válasza:

Az internetnek már megvan a rádiós megfelelője, a WiFi és a Bluetooth alakjában, de valójában egyiknek sincs köze az internethez, mert csak jelátviteli technikák. A mobiltelefonok rádiócsatornáin is mehetne rádióműsor, ha igény lenne rá. De egyik sem lenne ideális műsorszórási módszer, mert mindegyik egy feladótól címzetthez típusú adatátvitel, ami értelemszerűen korlátozott kapacitású. A mai analóg rádiónak nincs kapacitási korlátja, mert az adónak mindegy, hogy csak hárman hallgatják-e a szétszórt jeleket vagy húszmillióan egyszerre, egy-egy vevőkészülékkel. Egyetlen műhold egyetlen csatornán elláthatja egész Indiát, vagy fél Európát a műholdas tévék időszakában, amit mi is megtapasztalhattunk.


De az internetnek vagy bármilyen jeltovábbítási technikának is lehet egy műsorszóró végberendezése egy olyan rádiófrekvenciás adóhálózat, amelynek a jelkódolási rendszere teljesen független az adóig vezető út technikájától. Ugyanazt a műsort egyetlen kéteres kábelen el lehet juttatni egy középhullámon amplitúdómodulált és egy URH frekvenciamodulált sugárzó adóállomáshoz. Szóval szerintem a rádiószórásnak nem kell kötődnie egyik már meglevő technikánkhoz. Nem is fog kötődni, mert a gyártók azon fognak versengeni, hogy a saját szabványukat hány fogyasztóra tudják majd ráerőltetni.


Viszont a digitális rádióműsorszórás tudtommal már konkrétan meghirdetett határidővel áll lesben. Őrült nagy lelkesedés nem fogja fogadni, mert az egész világ összes zsebrádiója, asztali rádiója és mindenrádiója azonnal mehet a kukába. Beleértve a mobilokon ma meglevő FM vevőket. Ez a gyártókat ugyan nem borítja majd gyászba, de a fogyasztók szerintem haragudni fognak. Azért is, mert nem lehet majd egyszerre megvásárolni százmillió digitális rádiót. Akkor pedig az irodában, a fodrásznál, a kocsiban vagy a zsebünkben jó ideig nem lesz hallgatható még a Bartók rádió sem. Kíváncsi leszek a műsorszolgáltatók kendőzetlen véleményére.


Én nem örülök a digitálisnak. Az FM adások vétele sem túl stabil a városokban, és az AM eltűnésével a külföldi rádiók elérhetetlensége sem volt előrelépés. (Információszabadság meg mindenféle nem hiányzik senkinek? Régen a Radio Tirana mondta meg a tutit, most mi van? :-) ) Az ingadozó minőség azt jelenti majd, hogy olyankor a kis sistergéssel, de hallható adás helyett nem hallunk egyáltalán semmit, mert a jelkódolás hibajavító tartaléka nem lesz elég a használható adatsor kinyeréséhez. Csak néhány közeli és kellően erős adó lesz hallgatható. És ha egy adóállomás valami hiba miatt nem működik, akkor nem hangolhatunk át a száz kilométerrel odébb levő másik adóra, hogy meghallgassuk, miért hallgatott el ez az adó. Igaz, hogy a digitális adásban egyszerre sok csatorna lesz továbbítható egyetlen frekvencián, de ha a jel gyengül, akkor egyszerre tűnik el a sok csatorna. Modernebb, de sérülékenyebb a digitális módszer, már megint ezt látjuk.

2014. dec. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!