Egy vegyületet mikor nevezhetünk vitaminnak? Tehát pl mi a közös a C és a K-vitaminban, hogy mindkettő a vitaminok közé tartozik?
Élethez nélkülözhetetlen, kis mennyiségben jelen lévő anyag.
Régebben az aminokra gondoltak, de nem minden vitamin amin.
^ez a definíció töb szempontból is pontatlan...nem érinti a dolog lényegét.
Egy helyesebb definíció úgy hangzana, hogy a vitamin olyan SZERVES vegyület, amire a szervezetnek kis mennyiségben szüksége van, de amit a szervezet nem képes saját maga szintetizálni (más vegyi anyagokból előállítani) vagy egyáltalán, vagy a működéséhez szükséges mennyiségben, és ezért megfelelő táplálékból készen kell felvennie őket.
Például C-vitamin nem más, mint az aszkorbinsav, amit a szervezet úgy állítana elő, hogy L-gulono-1,4-laktont és oxigént egyesít hidrogénperoxiddá és
L-xilo-hexa-3-gulonolaktonná, amiből az utóbbi spontán reakcióban képes hexuronsavvá (aszkorbinsavvá) átalakulni. Csakhogy az emberben a ΨGULO pszeudogén, ami ezt az enzimreakciót vezérli, sérült, mutálódott valamikor a fejlődéstörténet során, még valamikor az orrtükör nélküliek alosztály szétválásánál
(ami azt is jelenti, hogy ezen a hibán osztozunk a hozzánk közelebb eső főemlős-társainkkal),
ezért a folyamat nem tud végbemenni.
Ez azt is mutatja, hogy a "vitamin" definíciója faj és faj között változik. A legtöbb állat számára a C-vitamin nem valódi vitamin; nem különbözik a belső folyamtokban részt vevő többi szerves vegyülettől.
Hagyományosan a vitaminok között nincsenek számon tartva az alapvető zsírsavak és aminosavak, valamint az étkezési ásványi anyagok. Az utóbbiak nem szerves vegyületek, míg az előbbiek nem csak kis, hanem nagy mennyiségben szükségesek.
^...mondta, majd gyorsan lepontozott mindenkit, akiről azt gondolta, hogy biztos az húzta le az elsőt. :D
xD
A B17 ha jól tudom soha nem volt vitamin, csak reklámfogás volt.
Idősebb és fiatalabb Ernst Krebs nevezték el az amigdalint 1955 körül a "hiányzó vitamin"nak, és reklámozták, mint rákellenes gyógyszert.
Lehet, hogy ők hittek benne, de a szélesebb tud. közösség 1. nem talált bizonyítékot, hogy valóban vitaminszerű tulajdonságokkal rendelkezne, 2. nem javítja jelentősen a rákos betegek állapotát; azt a kicsi javulást, amit esetenként sikerült kimutatni, messze ellensúlyozza, hogy a szájon át bevett amigdalin erős méreganyag, mert a glükozidázokkal reagálva cianidokat képez. (glükozidáz található a belekben, illetve egyes táplálékokban, például magfélékben is.)
Ami a vitaminok besorolását illeti, a betűk igazából csak a sorrendet jelölik, ahogy felfedezték őket. Még a kategorizálás is magán viseli a felfedezésük történetének és a köztes zavaroknak a nyomait.
Vegyük például a nevet: "vitamin" eredetileg azt jelentette: vita aminok; vita a Latin szó az életre, elevenségre, egészségre, míg az aminok ( [link] az a vegyület, aminek a vitaminokat eredetlieg hitték. Hamar kiderült, hogy a vitaminoknak semmi köze az aminokhoz, de a név megmaradt.
A B vitaminokról kiderült, hogy egymástól különböző kémiai vegyületek. Mégis egy csoportban tartjuk őket, mert mert ugyanazokban az ételekben együttesen találhatók, és mind vízben oldódnak, azaz gyorsan elhasználódnak, azaz együttesen kell őket folyamatosan újrapótolni.
Diszkvalifikálták vitaminként a következőket: a teljes E-től K-ig sort (ezért "ugorja át" a vitaminok elnevezése ezeket a betűket); a korábbi P és az L-1 vitaminokat; és 12 B-vitaminból 4-et (maradt 8), mert nem voltak "alapvetőek", azaz vagy nem voltak elengedhetetlennek a szervezetnek, vagy elő tudta állítani a szervezet valamekkora mennyiségben.
Igazából a A, C, D, E, K, és egyenként mindegyik B vitamin lenne egyetlen önálló vegyület. De például a K vitamin 3 különböző molekulastruktúrában fordul elő. Nézd ezt:
AZ első forma (K1), az ahogyan a természetes táplálékban (zöldségfélékben) található. Egy másik formáját termelik a bélbaktériumok, ez a K2. És végül létezik a szintetikus (mesterségesen előállított) formája, ez a K3. EZt a beszedett K3 vitamint aztán a szervezet majd átalakítja hasznos K1 vitaminná.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!