Miért van a gyógyszereknek mellékhatása bizonyos embereknél, míg másoknál nem?
Az emberi szervezet ugyanúgy épül föl. Ugyanúgy izomsejtekből az izom, hámsejtekből a bőr, a vér vörösvérsejtekből a vér. Mégis, valaki allergiás/érzékeny bizonyos gyógyszerkészítményekre. Miért? Hiszen ugyan azok az anyagok vannak bennünk, mégis, valaki "reagál" a gyógyszerre, valakinek bélgyulladást okoz, valakinek kiütéseket, valakinek hányingert.. Miért? Miben vagyunk mások, hogy más-más ember másképp reagál az esetleges gyógyszerekre? Míg valakinek semmi baja nem lesz tőle, addig valaki belehalhat, olyan mellékhatása jöhet ki rá. Míg valakinek méreg, a másiknak nem. Pedig emberek vagyunk, ugyanabból vagyunk, mégis. Miben különbözik ezeknek az embereknek a szervezete? Miben más, amiért másképp védekezik? És miért fejlődött ki így az ember? Ezek szerint vannak olyan emberek is, akik immunisak bizonyos mérgekre?
Köszönöm a válaszokat!
Nem PONTOSAN ugyanúgy, csak hasonlóan. Nem klónok vagyunk; máshogy nézünk ki, más a hajunk/bőrünk/szemünk színe; más és más neműek vagyunk; van akinek a jobb keze az erősebb, van akinek a bal; van aki több radioaktív sugárzást kapott élete során, mint másik embertársa, stb...
Pont ezen apró különbségek miatt fordulhatnak elő mellékhatások. Azért szükségesek nagy egyedszámú kontrollált klinikai kísérletek, hogy ezen mellékhatásokat a lehető legkisebb mértékre csökkentsék.
Az emberi szervezet csak tavolrol nezve epul fel ugyanugy. Ha kozelebbrol megnezzuk, hatalmas varianciak vannak. Peldaul mas a hajszinunk, mas szemszinunk, mas a borunk. Miert is gondolod, hogy ugyanilyen varianciak nincsenek a szervezeten belul, holott pedig jol tudjuk, hogy vannak vercsoportok, anyagcsere-elteresek?
Ahogy egy vilagos boru embert megeget a napozas (szamara ez egy "mellekhatas"), a sotetboru siman napozhat, ugy peldaul az egyik genetikai valtozatra (vagy azok kombinaciojara) igy hat az adott szer, masokra meg ugy.
Koztudott, hogy a kinaiaiak nem birjak az alkoholt, ennek az oka egyetlen genetikai valtozat. Szamos genunknek meg nincs is felterkepezve az osszes valtozata, ergo siman lehet, hogy egy gyoszererzekenyseg mindossze egyetlen gennel fugg ossze.
Azon kivul a mellekhatasoknak nem csak genetikai okai lehetnek. A szervezet allapota nagyban valtozik attol fuggoen, hogy mit ettunk, mikor aludtunk, mennyit sportoltunk, stb. Persze nyilvan vannak allando dolgok, a ver pH-ja nem nagyon valtozik, de a verben keringo molekulak, az izmok tapanyagellatottsaga stb elegge valtozekony tud lenni. Tehat siman elofordulhat, hogy ha teszem azt egy gyogyszernek az a mellekhatasa, hogy ici-picit csokkenti a ver oxigenszintjet (ezt most csak hasbol kitalaltam, nem tudom hogy van-e ilyen), akkor ezt a mellekhatast nyilvan nem vesszuk eszre akkor, ha teljesen kipihenten otthon hevereszunk. Ha ugyanezen kepzeletbeli gyogyszert akkor vesszuk be, amikor kifulladasig sportoltunk, akkor ez a kicsi csokkenes is szedulest, rosszulletet fog okozni.
Amugy is, szamos anyag inetrakcio ismert a szervezetben, van pl olyan gomba, ami egyaltalan nem mergezo, kiveve ha alkoholt is fogyasztasz, mert attol piszok rosszul leszel (kevestol is). Bizonyos gyogyszerek melle nem szabad grapefruitot enni.
Magyarul az, hogy a szervezetet egy allando allapotu valaminek tekinted, es mindenki mase is ugyanolyan - nos, ez egy nagyon hibas megkozelites.
“Igen, de miért? Ugyebár a fájdalomérzés a gyógyszer hatóanyagának a mi anyagunkkal való reakciója miatt van. Ezek szerint, ha valakinek a feje fáj valamitől, de másnak a hasa, akkor az egyiknek az van a fejében, ami a másiknak a hasában? Érted. Ha valakinek reagál a belével az anyag, és a másiknak nem, akkor valakinek olyan anyag van a belében, mint ami másnak a fejében? Elméletileg a belet ugyanannak az anyagnak kéne bevonnia, de valamiért valakinek máshol van, esetleg a fejében?”
Ez nem feltetlenul igy van. Egy gyogyszer nagyon sok molekulaval lephet kolcsonhatasba a szervezetben es rengeteg megoldasa lehet annak, hogy miert okoz hol ilyen, hol olyan mellekhatast. Nezzunk ket peldat.
Pelda 1: Genetikai okok: Lehet, hogy kolcsonhatasba lep egy receptorral, ami a gyomorfalban van, es kolcsonhat egy masik feherjevel, ami az agyi kapillarisokban felel a vernyomasert. Namost ha valakinek a gyomor-receptorbol van egy erzekeny verzioja, annak a gyomra lesz erzekeny az adott gyogyszerre, es gyomorfajast fog eszlelni. A masik embernek pedig a fejeben valtozik a vernyomas, amitol fejfajasa lesz.
Pelda 2: Allapotok okozta ok. Tegyuk fel, hogy a gyogyszer fokozza a gyomorsavtermelest es enyhe vizhajto hatasa is van. Ha valaki tul ehesen veszi be, amikor eleve is sok a sava, akkor az extra gyomorsav okozhat gyomorirritaciot. Ha valaki ugy veszi be, hogy eleve kicsit dehidralt allapotban van, akkor az extra vizhajtas okozhat kiszaradas miatti fejfajast.
Persze a valos hatasok sokszor keverednek. Azaz ez egyik ember azert erez hasfajast, mert van ez a genetikailag erzekeny receptora, a masik pedig azert erez fejfajast, mert ki volt szaradva es vizhajto hatasa volt a gyogyszernek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!