Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy adott vegyületről hogyan...

Egy adott vegyületről hogyan lehet megállapítani, hogy biztosan az a vegyület-e?

Figyelt kérdés

Elég furán tudtam csak megfogalmazni, úgyhogy megpróbálom példával elmagyarázni.


Vegyük, hogy van egy pohár vizünk, de nem vagyunk biztosak benne, hogy az víz. Akkor mit csináljunk, hogy megtudjuk, hogy tényleg az-e? Felforralhatjuk, melegíthetjük, megnézhetjük a viszkozitását, a pH-ját... Na jó, de mi van, ha van még egy olyan folyadék, ami ugyanolyan átlátszó (színű), ugyanolyan viszkozitású, ugyanolyan forráspontú (a nyomás függvényében), ugyanúgy semleges, és még minden más dologban is ugyan olyan, de mérgező? Akkor arról a folyadékról csak akkor tudjuk megmondani, hogy nem víz, ha megkóstoljuk. De mégis, gondolom a tudomány van már olyan fejlett, hogy kóstolás nélkül is rá lehet jönni, hogy ez a vízszerű dolog, víz-e, és ha nem az, akkor micsoda. A kérdésem az lenne, hogy mi az, amivel rá tudnak jönni erre? Köszönöm.


2015. jan. 27. 12:06
1 2
 1/12 anonim válasza:

[link]

Rendkívűl szelektív módszer

2015. jan. 27. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Nem vagyok kémikus de szerintem az emissziós színképelemzés módszer inkább elemek azonosítására alkalmas. Vegyületek azonosításásra a Raman spectroszkópia és kémiai reagensek alkalmazása az általános módszer.
2015. jan. 27. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Az analitika egy eléggé kiterjedt tudományág. Mi az, amivel rá tudnak jönni? Kb végtelen sok dolog. Pl kromatográfiás mérés, spektroszkópia (na ennek is van vagy egy millió fajtája), sűrűségmérés, reakciók vizsgálata, elektroanalitika (pl. ellenállásmérés, vezetés mérése). És még van vagy ezer dolog.
2015. jan. 27. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Mondjuk víz azonosítsa az kicsit értelmetlen. Ha nem vagy benne biztos hogy víz-e, akkor kiöntöd és hozol olyat, ami biztosan víz. Nem pazarolnék sem időt sem pénzt ilyesmire, kivéve valami nagyon speciális esetben.
2015. jan. 27. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
Csak az se mindegy milyen gyűjtőbe önti, lehet az erősen környezet szennyező anyag(ha esetleg lefolyóba öntené) stb... 1# voltam
2015. jan. 27. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Vízből is többféle van. Ott a deutériumos és a tríciumos nehézvíz is.
2015. jan. 27. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

"Mondjuk víz azonosítsa az kicsit értelmetlen."


Ez csak egy példa volt. Lehet bármilyen más folyadék is. Sőt, akár gáz vagy szilárd anyag is, hiszen mondjuk egy színes kőről nehéz megállapítani, hogy milyen anyagok (és atomok) alkotják.

2015. jan. 27. 19:10
 8/12 A kérdező kommentje:

És olyan nem létezik, hogy két közepes tömegű atom összeállásával keletkezett molekulából álló folyadék tökéletesen megegyezzen egy nehéz, és egy könnyű atomból álló molekulájú folyadékkal?


Mondok egy példát:


Az oxigén meg a kénatomból álló molekulájú folyadék mondjuk tökéletesen megegyezzen egy hidrogénből és káliumból álló folyadékkal? Értitek: közepes tömeg + közepes tömeg = kis tömeg + nagy tömeg


És az így alkotott két folyadék csak mondjuk a reakcióikban különböznek egymástól, minden másban megegyeznek. Létezik ilyen?

2015. jan. 27. 19:15
 9/12 anonim ***** válasza:
Van erre egy gyakorlati példa. Bár nem folyadékkal. A levegő CO tartalmának meghatározásakor azzal kell szembesülnie a szegény analitikusnak, hogy az N2 és a CO molekulatömege is 28. Mindkettő kémiailag inaktív, szóval az sem működik. Mi legyen? A modern analitikai módszerek annyira hihetetlen érzékenységig tudnak elmenni, hogy pl ezt a két molekulát simán meg tudjuk mára különböztetni tömegspektrométerrel. Ez így van más hasonló atomok esetén is, az "azonos molekulatömeg" valójában egy nagyon-nagyon kicsit eltér, így ha lehet tömegspektrométerrel mérni, az kimutatja a különbséget.
2015. jan. 27. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Ahogy innen kiderült, százféle módszer van erre, ha nem több. Általános iskolából a legegyszerűbbek egyike az, amikor egy kémcsőben hidrogén, oxigén és szén-dioxid van, de nem tudod, hogy melyikben melyik van. Persze be kell dugaszolni a kémcsöveket, hogy ne távozzanak vagy keveredjenek a gázok. Neked van egy égő hurkapálcád.

Beledugod a hidrogénbe, erre az begyullad. Beledugod az oxigénbe, erre az oxigén jobban ég, beledugod a szén-dioxidba, erre elalszik.

Persze, ez a módszer nem árulja el azt, hogy a tényleg hidrogén van ott, és nem-e véletlenül metán.

2015. jan. 28. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!