Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ütközés. Mennyi energia...

Vree kérdése:

Ütközés. Mennyi energia adódik át?

Figyelt kérdés

Szasztok. :D Olvasgattam ezt a példát:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

A következő merült fel bennem:

Egy mozgásban lévő test ütközik egy nyugalomban lévővel. (tükéletesen merev testeket feltételezve) valamennyi energiát átad a másik testnek, de (ez a kritikus rész) nem az összeset. Amennyit megtart, azzal arányos sebességgel visszapattan. (természetesen az összes lendület/energia marad, tehát m1a*v1a+m1b*v1b=m2a*v2a+m2b*v2b, függetlenül attól, hogy m1b*v1b=0, ha a második test nyugalomban volt).

A kérdés az, hogy mi határozza meg, hogy mennyi energia adódik át? (Azaz, mi lesz m2a*v2a és m2b*v2 aránya?) Kiegészítő kérdés: mutasd ki, hogyan valósul meg a hatás-ellenhatás?



2015. jan. 21. 23:01
 1/5 A kérdező kommentje:

Azt hiszem, megoldottam magamnak:

csak úgy valósulhat meg a hatás-ellenhatás, ha az ÖSSZES energia átadódik. Tehát az egyik megáll, a másik továbbmegy (mint a Newton's craddle esetében).


Akkor viszont mi történik, ha mind a kettőnek van valamennyi mozgási energiája, ami nem egyenlő? Kicserélik? Megtartják? a visszapatanás során :D

2015. jan. 21. 23:15
 2/5 anonim ***** válasza:
Ha nem tökéletesen rugalmas vagy rugalmatlan az ütközés akkor bekell vezetni egy paramétert ami például ha rugalmatlan 0 ha rugalmas akkor 1 egyébként a kettőközött van és egy törtszám ezt a paramétert még hozzá kell írni az impulzus megmaradáshoz vagy kinetikus energiháoz és abból lehet levezetni ezeket az arányokat a szokásos módon.
2015. jan. 21. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

^Köszönöm. Ez felvet még egy kérdést: hogyan számolom ki ezt az arányt a két test külön merevségi/rugalmassági mutatójából?


Amúgy kvázi arra jöttem rá, hogy bár értem az energiaátadást (hő/munka), arról fogalmam sincs, hogy mi szabja meg, hogy mennyi és milyen arányban X típusú energia adódik át :p

2015. jan. 22. 00:32
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha a két testet egy rendszerként nézed, annak van egy tömegközéppontja, ami ugyanúgy mozog az ütközés előtt is, mint utána (mivel nincsenek külső erők).
2015. jan. 22. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
A leglényegesebb pont a tömeg- és sebességarány, szóval a lendület.
2015. jan. 22. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!