Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyikünknek van igaza?...

Melyikünknek van igaza? (Elektromosság, fogalmak)

Figyelt kérdés
Egy haverommal beszélgettünk a motorom elektromos rendszeréről, majd azon kezdtünk el vitatkozni, hogy amit én mindig testnek emlegettem, tehát az elektromos fogyasztók negatív csatlakozása az szerinte nem test, mivel a test az a földelés, tehát amikor a földbe mennek a töltések. Szerintem viszont a test az nem feltétlenül a földbe megy, mivel a motoron is a vázra megy, majd onnan általában az akkumulátorra. Szerinte az nem test, hanem "nulla". Most akkor kinek van igaza, vagy ki áll közelebb az igazsághoz?

2014. dec. 2. 20:33
1 2 3
 11/24 Szirty ***** válasza:

Sok fém házas nem kettős szigetelésű készülék belső áramköreinek közös referencia pontja (GND) rá van kötve a fémvázra is, ami meg a földelése. :-)


Erősítők, asztali számítógépek, TV készülékek stb, stb.

Ez nem jelenti azt hogy bárki bármiféle feszültséget szándékosan a készülékházra akarna kivezetni, mivel ezeknek a készülékeknek a tápegysége a hálózati feszültségtől galvanikusan (és jobb esetben biztonságosan) le van választva.

2014. dec. 5. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 Szirty ***** válasza:

ami meg a földelése <-- ami meg a földelésre


(elnézést)

2014. dec. 5. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

"Sok fém házas nem kettős szigetelésű készülék belső áramköreinek közös referencia pontja (GND) rá van kötve a fémvázra is.."


Egyszer azért majd vizsgálj meg egy számítógép tápegységet... ez a "sok" talán számodra az 1973 és 1985 közötti készülékeket jelentheti :)))


A transzformátor galvanikusan leválaszt ( a hálózat felől ), ha olyan a trafó típusa. Egy disszipatív tápegységnél ez még teljesen oké, de egy kapcsoló üzemű táp esetében (?) nonszensz... Ha a készülék belső áramköre és a kapcsolóüzemű táp galvanikus kapcsolatban lesz emiatt, akkor legrosszabb esetben nem működik majd, egyel jobb esetben hibásan működik majd...

2014. dec. 6. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Arról még nem beszéltem, hogy a háztartásban mellesleg mennyi zavar terjed a védőföldön... szóval inkább hiszek a két szememnek. :) Na meg annak, amit tanítottak nekem...
2014. dec. 6. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:

Javasolnék néhány kulcsszót:


IEEE és IEC szabvány szerinti eljárások:

- TN-S / TN-C / TN-C-S / TT -


Ezeket érdemes elolvasni!

2014. dec. 6. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 Szirty ***** válasza:

"ez a "sok" talán számodra az 1973 és 1985 közötti készülékeket jelentheti :))) "


Nem azt jelenti!

Itt van mellettem egy nem 1973-as gép, hanem egy fél éves.

A tápegység GND-je (fekete) szépen rajta van a gép fémházán. A VGA csatlakozó, az USB csatlakozó stb szintén, hiszen azokon is ott a GND. Az egész ház pedig rá van kötve zöld-sárgával a hálózati csatlakozó védőföldelő vezetékére.


De itt egy szintén nem 1973-as laptop is. Teljesen ugyanez a helyzet. A Laptop audio kimenete és az USB csatlakozó GND-je és a hálózati csatlakozó védő érintkezője között 0 Ohm mérhető.


"A transzformátor galvanikusan ... de egy kapcsoló üzemű táp esetében (?) nonszensz..."


Miért lenne az? A kapcsoló üzemű tápegység éppen úgy galvanikusan leválasztott a primer körtől.

2014. dec. 6. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

"Miért lenne az? A kapcsoló üzemű tápegység éppen úgy galvanikusan leválasztott a primer körtől."


[link]


Első Google találat...


Egyébként nekem is van itt egy 2 hónapja vett 600 Wattos számítógép tápom, amelynek Chieftec a márkája, és a védőföld ill. GND közt több ezer Ohm mérhető ( ezért állítottam ilyen magabiztosan az előző kommentemben ezt ).

Ha a készülékházat felnyitod, látszik is szépen, hogy a zöld-sárga színezetű védőföld a készülékházhoz van csatlakoztatva, a fekete színű és a fehér színű vezetékek pedig ( GND és VCC ) pedig a nyák laphoz futnak.


Ki állította, hogy a kapcsoló üzemű táp nincs galvanikusan leválasztva a primer körtől? Azt állítottam, hogy a készüléken BELÜL magyarul a szekunder oldalon, a GND és a védőföld nem azonos potenciálon van... szinte soha nincs azonos potenciálon. Ha azonos potenciálon van, az tervezési hiba / silány minőségű cucc.. mint a laptopom... az USB port és a hangkártya GND-ja azonos potenciálon van, ezért ha USB-re másolok, az "hallatszik" ...


Lehet hogy létezik olyan amit állítasz, nem mondom hogy nem, de hibás!

2014. dec. 6. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Tudod ez az a szitu amikor ráz a számítógép sarka. :))

Gondolom sokatokkal előfordult már ez!


A tervezett elavulás állhat mögötte? Nem tudom. De az biztos, hogy védődiódákkal kiegészítve a készülékek életkora megtízszerzhető lenne.

2014. dec. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 Szirty ***** válasza:

#17


"Azt állítottam, hogy a készüléken BELÜL magyarul a szekunder oldalon, a GND és a védőföld nem azonos potenciálon van... szinte soha nincs azonos potenciálon."


Van itt egy Dell Latitude notebook. A töltő földelő csatlakozója szépen össze van kötve a szekunder oldali egyenfesz. negatív pontjával, ami össze van kötve a készülék GND pontjaival. Ennélfogva a hálózati csatlakozó földelő érintkezője és a készülékbe bedugott monitor, USB eszköz, audio erősító, és minden egyéb GND-je összeköttetésben van vele!

Van itt egy ASUS laptop is, aminél pont ugyanez a helyzet.

Az asztali gépembe be van dugva két monitor, Egy Sony asztali erősítő, abba hangládák, erősítőbe egy rádió tuner és egy külső TV tuner, abba a szolgáltató antenna vezetéke (koax) és a tunerbe egy monitor.

Ezek közül bármelyik GND-je egy az egyben rajta van a hálózati védő földelésen.


Mindez roppant egyszerűen ellenőrizhető, mérhető.

Ezek tények, nem én találtam ki, valóban így van. Te pedig ezekkel a tényekkel próbálsz vitatkozni, miközben azt javaslod egyszer majd járjak utána. :-)

Ezért úgy vélem ennek a vitának nincsen értelme...

2014. dec. 7. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

"Lehet hogy létezik olyan amit állítasz, nem mondom hogy nem, de hibás!"


/én/


"Ezek tények, nem én találtam ki, valóban így van. Te pedig ezekkel a tényekkel próbálsz vitatkozni, miközben azt javaslod egyszer majd járjak utána. :-) "


/te/


Szerintem sincs értelme a vitának. Ha kell levideózom, ahogy lemérem az MSI laptopom védőföldje és GND-ja közti 800 kOhm (sic!) ellenállás mérését, vagy az említett Chieftec tápegység hasonlóan nagy több kOhmos ellenállását a védőföld és GND közt.


Azt nem tudom, hogy a méréstechnikával van-e problémád, és feszültség alatt mérsz ellenállást :)) vagy a termékeid tervezetten elavulóak, de egy biztos ezek is tények...


Azt hiszem én többet nem írok, befejeztem. Minden jót!

2014. dec. 7. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!