Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyikünknek van igaza?...

Melyikünknek van igaza? (Elektromosság, fogalmak)

Figyelt kérdés
Egy haverommal beszélgettünk a motorom elektromos rendszeréről, majd azon kezdtünk el vitatkozni, hogy amit én mindig testnek emlegettem, tehát az elektromos fogyasztók negatív csatlakozása az szerinte nem test, mivel a test az a földelés, tehát amikor a földbe mennek a töltések. Szerintem viszont a test az nem feltétlenül a földbe megy, mivel a motoron is a vázra megy, majd onnan általában az akkumulátorra. Szerinte az nem test, hanem "nulla". Most akkor kinek van igaza, vagy ki áll közelebb az igazsághoz?

2014. dec. 2. 20:33
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%
Neked van igazad.
2014. dec. 2. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%

Egyenáramnál nem szokásos a nulla megnevezés.

Azt testnek nevezik.

2014. dec. 2. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ezt a két kifejezést én is pongyolán szoktam használni, de alapvetően a váltóáramnál szokták a fázis/nulla/föld vezeték neveket használni, egyenáramnál, attól függően, hogy a plusz vagy a mínusz vezetéket tekintjük működtetőnek ,a másikat test névvel szokták illetni.

Autó villamosságánál a DC 12 voltnál a negatív akkucsatlakozót tekintjük testnek, illetve az erre csatlakozó vezetékezést.

A test és föld név keveredésébe azért teljesen jogosan nem lehet belekötni. Az angol is használja DC-nél is a ground kifejezést, amit az AC földjére is.

2014. dec. 3. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 Wadmalac ***** válasza:
78%

Egy nagyon lényegi különbség van. AC-nél a föld tényleg földelést jelent, a "visszafolyó" szálad a nulla. A föld csupán alternatív "útvonal" vissza a táphoz (erőműhöz, trafóházhoz stb.)

DC-nél a test/föld kifejezéssel illetett szál a visszafolyó és ha létezne is olyan egyenáramú felhasználás, ahol földelést használnak, az valóban a testtel közös szál lenne.


Én egyenáramnál a föld-test szó felcserélését nem érzem problémának. Ha az emberfia tisztában van a jelentésével az adott áramkörben.

2014. dec. 3. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 Wadmalac ***** válasza:
100%
Mindenesetre egyenáramnál a "nulla" használata végkép nem megokolt és ezért helytelen is.
2014. dec. 3. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 Szirty ***** válasza:
100%

Jó válaszok születtek.

Nagy átfedés van a kifejezések jelentését illetően, ahogy az ki is derült. Ezért nem lehet 100%-osan pontot tennia vita végére.


Sokminden árnyalja a dolgot. Hálózati váltakozó áramnál a földelés valóban a földre van kötve, de a nulla is :-)

Mégis megkülönböztetik a kettőt, mert az a nulla szolgál a fogyasztó üzemi áramának vezetésére, a földelésnek pedig védelem szerepe van. És bizony itt a földelés a készülék testre van galvanikusan rákötve.


A "test" szerep bizony esetben (pl. hálózatról leválasztott táplálású készülékek belső világában, vagy épp gépjárműveknél) a viszonyítási alap, ami mellesleg a készülék vázára (testére) is ki van vezetve. De ez pl. egy nem kettős szigetelésű erősítő, TV készülék esetében még a földelésre is le van kötve.


Egyenáramú készülékekben a nulla megnevezés ritka, viszont gyakori a 0V (nulla volt). Főleg ha több különböző előjelű feszültség is jelen van benne.

Ez ott szintén a viszonyítási alap szerepét tölti be. De mint fent ez is rá lehet kötve a földelésre, ami akár a készülék házra (mint test) is ki lehet vezetve.

2014. dec. 3. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

- ( minusz ) vagy hidegpont, vagy nullpotenciál, vagy nullpont, vagy GND ( földelés ), amelynek VDD is a megnevezése.


+ ( plusz ) vagy melegpont, vagy VCC.


A harmadik pedig a "test" vagy védőföldelés, bizonyos helyeken GND, egy nagy kapacitású és ellenállású - általában a készülékek külső váza - amely megaOhmos nagyságrendű, és az életvédelmet szolgálja, de nem áll kapcsolatban.


A haverodnek van igaza, a test megnevezést a védőföldelésre, és nem a negatív kivezetésre szokták használni. Persze egyes szakközépiskolákban - hibásan - azt tanítják, hogy a "test" az a minusz.

2014. dec. 4. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 Szirty ***** válasza:

Gépjárműveknél test a neve és az elektromos rendszer (általában) negatív közös pontja (a kérdésben gépjárműről van szó)


"A harmadik pedig a "test" vagy védőföldelés, bizonyos helyeken GND, egy nagy kapacitású és ellenállású - általában a készülékek külső váza - amely megaOhmos nagyságrendű"


Ez nagy butaság!

A védőföldelés ellenállása (a föld felé) nem nagy, hanem kicsi. Nem megaohm, hanem ohm nagyságrendű, különben nem lenne képes ellátni az életvédelmi feladatát. MOhm nagyságrendű ellenálláson ugyanis nem lenne képes kialakulni akkora hibaáram, ami a túláramvédelem leoldását eredményezi és a készülékház tartósan veszélyes feszültség alatt maradna.

2014. dec. 4. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
A lényeg itt azon volt, hogy gépjárműről beszéltünk, (motorkerékpár, jelen esetben mindegy) tehát 12V DC. A váltakozó áramhoz nem sokat értek, de tanultam pár dolgot most a válaszokból (meg majd fogok is idővel még). Ő inkább azt használja, míg én eddig csak zárt rendszerű egyenáramú rendszereket babráltam, szóval ezért beszélhettünk el egymás mellett.
2014. dec. 4. 21:09
 10/24 anonim ***** válasza:

Baromság.

A föld felé valóban néhány ohmos, de mi most nem arról beszélünk, hanem a készülékvázról. :D Szerinted miért lenne jó, ha a készülékvázra képesek lennénk minél nagyobb áramot átvezetni? Életvédelmi szempontból.. ?


Tehát a védőföldelés csak néhány Ohmos, de a készülékváz ( ami a védőföldelésre van kötve ) és a tényleges belső áramkör közt megaOhmos ellenállást szokás alkalmazni.


Egy fázisceruza belsejében is ekkora ellenállás van, hogy téged elszigeteljen, ne pedig bekapcsoljon az áramkörbe.


ÁVK-ról meg itt ne írjunk, mert az teljesen más tészta... itt egy egyszerű járműről van szó.

2014. dec. 4. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!