Ha a Csillagok Háborúja korában még nem volt számítógépes technológia, akkor mégis hogyan oldották meg a filmben bolygók szétlövését?
Az egy szaros diszkógömb volt megtöltve kis robbanóanyaggal.
Mögötte meg csillagos poszter és kész.
Játszottak az arányokkal, minél jobban megtartod, annál élethűbb és becsapósabb.
#2 CGI egy fenét. Ami számítógépes animáció volt a Csillagok háborújában az kb. ilyen színvonalú volt: [link]
Az Alderaan felrobbantását hagyományos filmes trükkökkel oldották meg, nem számítógéppel.
Nem, valóban nem számítógépes technológiával oldották meg a trükköket a filmben, kivéve néhány nagyon kezdetleges drótváz-ábrát. Felrobbanó bolygókhoz még bőven nem volt elégséges akkoriban a számítógépes képalkotás (CGI).
Hogy akkor hogyan oldottuk meg a filmtrükköket? Fantáziával és kreativitással. Az eszünket használtuk ahelyett, hogy azonnal feltárcsáztuk volna egy CGI-trükkcég telefonját.
A legelterjedtebb metódus a modellek és a makettek használata volt. Építsd meg kicsiben, vedd fel közelről. Az összes úrhajót ezzel a módszerrel jelenítették meg.
Másik elterjedt eljárás volt az úgynevezett matte painting. Teszel egy jó nagy üveglapot a kamera és a díszlet közzé, jó szűk blendét állítasz be a mélységélesség miatt, és az üveglapra élethű festményeket helyezel el - mondjuk egy kastélyt. A felvételen úgy fog tűnni, mintha a kastély benne lenne a tájban.
Mozgó lények, objketumokhoz (például az SW-ban a lépegetők) az úgynevezett stop motion trükköt használtuk. A mozgásfázisokat egyenként, képkockánként fényképeztük le, és közben kézzel beállítottuk a modellt a következő mozgásfázisba. A magyar tévémaci is így készült, de annál a SW-ban egy kicsit finomabban jártak el. :)
A pirotechnikát pedig (például felrobbanó bolygók) szépen meg lehetett csinálni kicsiben, modellel, stúdióban. Én annak idején csináltam például olyan robbanásos trükköt, hogy fekete háttér előtt (konkrétan éjjel) gyertyalángba a kamera előtt belefújtunk egy kis porlasztott benzint (ne próbáljátok ki otthon). Gyönyörű tűzgömböt eredményezett. Mivel fekete háttér előtt csináltuk, nem volt nehéz ezt a külön felvett robbanást ráhelyezni egy külön fölvett jelenetre. A fekete részek a felvételen átlátszóak maradtak, ott látszott a stúdióháttér, előtte pedig megjelent a tűzgömb.
Ma már sajnos azt is CGI-vel gyártanak le, ami nem néz ki jól CGI-vel. Például az élőlények mozgása még mindig nem tökéletes, mégis erőltetik a nagy stúdiók. A CGI ilyen esetben baromi költséges is, mert rengeteg grafikust foglalkoztatnak ezek a cégek rengeteg munkaórában. Gyakori az is, hogy hanyag módon forgatják le a jeleneteket, slendriánul, aztán legyintenek, hogy "majd utómunkában megoldják a CGI-s srácok", akiknek aztán a komplett jelenetet kell felépíteni 3D-ben, jó sok munkával, jó sok pénzért.
Az első Csillagok háborúja filmnek valami iszonyatosan alacsony volt a költségkerete.
A Millenium Falcon beltere egy leselejtezett bombázógépből készült a roncstelepen.
A Tie-vadászok hangja egy hibás légkondicionálótól származik.
A fénykardokat gyakorlatilag képkockánként festették a filmre.
A későbbi részek, A birodalom visszavág és A jedi visszatér már a nagy siker miatt sokkal nagyobb pénzkerettel dolgozhatott, de a számítógépes technika még akkor sem volt éppen fényes, a film nagyja a régi, de finomított bluebox technikával készült, makettekkel.
A Jedi visszatér-ben a Sarlakk homokgödör-szörnyet alulról partvisnyéllel nyomkodva mozgatták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!