Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Idegi alapon vezérlés létezhet...

Idegi alapon vezérlés létezhet? Hogy halad a technológia? Mikorra lehet belőle valami? Mikorra lehet belőle valami megfizethető áron?

Figyelt kérdés
Nagyjából ennyi. Közreműködésetek előre is köszönöm.

#sci-fi #virtuális valóság #művégtag #idegi alapú vezérlés
2014. aug. 15. 20:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Már most is létezik. Egyszerűbb verziók kaphatók kereskedelmi forgalomban (pl. EEG-érzékelős japán anime-hajpántok, hangulattól függően mozgó cicafülekkel), bonyolultabbakat egyelőre még csak orvosi, kísérleti célra használnak, amennyire tudom.
2014. aug. 15. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen, bonyolultabbakra gondoltam, de már ez is érdekes amit mondtál. Hallottam már művégtagról, amit képes az ember úgy kezelni mint egy igazi testrészt, vagy épp számítógépes szoftverek. Az utóbbiról még nem hallottam, de forradalmi lehetne mondjuk játékokban, vagy 3D modellező programokban.
2014. aug. 15. 20:51
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A vadászrepülők sisakja is király, egy csomó infót közvetlenül a retinára vetítenek, a szemmozgást követi a fegyverzet, vagyis oda lő, ahová néz.

Ez már ehhez hasonló.

Az igazi a művégtag, már valóban van ilyen, bár Luke Skywalker műkezétől még messze van a legsikeresebb próbálkozás is.

2014. aug. 16. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Tehát elméletben lehetséges már ma is konkrét gépeket irányítani idegi úton? Például egy emberszabású robot, (jó, tudom, ez nagyon sci-fi, de csak példa,) amit a gondolatoddal irányíthatsz? Végtagonként.
2014. aug. 16. 11:40
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel az a fő gond, hogy emberszabású robot csak játékként létezik és még a legigényesebb sem valami nagy szám. Emberszabású robotra valójában nincs szükség, van belőle hét milliárd, elő sem kell állítani.

Az igazi robotok feladat orientáltak, valójában számjegyvezérlésű gépek és egyáltalán nem hasonlítanak emberre. A programozásuk, vezérlésük másképpen történik, de kétségtelenül van mód emberi mozdulatok rögzítésére, majd ez a robot leutánozhatja, de ez nem idegi vezérlés.

A japán autógyárak sokat kísérleteztek, (nem emlékszem, melyik), hogy jó festő, fényező programot írjanak a robotnak, de a legkiválóbb festők munkája mégis jobb volt. Mérték a festékvastagságot, a szórást, a gyorsaságot meg mindenféle egyebet és végül egy jó emberi tevékenységsort rögzítettek, majd ebből kreáltak programot, de persze a robot is mér a szenzoraival, pozicionál a megadott referencia pontokra, de végeredményben a programja emberi mozgáson alapul.

A másik dolog, hogy az idegi impulzusok értelmezése és átvitele nehézkes és egyenlőre részlegesen tudják csak megoldani, de persze már van olyan műkezet mozgató mechanika, amely egy tojást is meg tud fogni, anélkül, hogy összetörje, de az idegek csatlakoztatása problémás.

Nekem Németországban megműtötték az egyik ujjam, mert mélyen el lett vágva. Néhány fő ideget össze is varrtak, mozgatni tudtam de nem volt tökéletes és teljesen zsibbadtnak éreztem sokáig, Azonban később az idegek újra "lenőttek", ezt nem tudom másképpen mondani, most teljesen egészséges, csak közelről látható egy "W" alakzatú vékony forradás kb három cm hosszan.

Az idegvégződések a műkezekhez viszont gyakran elhalnak, ez a problémás része, a csatlakoztatás.

2014. aug. 16. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Tehát akkor idővel valószínüleg megoldható lesz mesterséges vagy virtuálisan mozgatható objektumok létrehozása és használata? A robotos dolgot egyébként fel lehetne használni nagy súlyok mozgatására is esetleg. Akkor már nem a targonca lenne a menő :D
2014. aug. 16. 14:07
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom a legfrissebb eredményeket, jó tíz éve van, hogy ipari robotok programozásával foglalkoztam és részben CNC szerszámgépekkel is.

Akkor voltak ígéretes kezdeményezések, gondolom nagy áttörés nem történt, mert arról tudnék, bár már nem kísérem ezt annyira figyelemmel, illetve újabban alig, de felfigyeltem volna rá, hacsak nem éppen titkosított szakaszban vannak a kutatások.

Az Alien valamelyikben, talán a kettőben a csaj használ lépegető robotot, ilyesmi létezik, bár targoncával kombinálva. Kereken gördül, de letappancsol nagy súlynál egy lábmozdulattal és a manipulátorkarokat kesztyűs kézzel irányítja a kezelő, de a spéci kesztyű állapota mozgatja a szervó motorokat.

Ez a lépegetés macerás, talán csak szabálytalan, egyenetlen talajon van értelme, de a raktárak betonozottak.

Ezekről a Hold és Marsjáró ketyerékről hallottam, hogy volt lépegető változat is a tervekben, meg lánctalpas, meg olyan kerekes, amelyiknek minden kereke külön mozgott. A működő változatokat mindegyikből meg is csinálták, aztán a tesztek során a legígéretesebbeket választották továbbfejlesztésre, de ez is régi téma.

Biztosan lesz mindenféle változat, a vezérléstechnika is nagy léptekkel halad, akárcsak az adattárolás, a jeltovábbítás, lásd wifi és a nagy sebességű többmagos procik, meg a hatalmas memóriák mindent elérhetővé tesznek.

Ma már nem is tudom, hányadik generációját éli a robottechnika, de az iparban használják a réges - régieket is, némelyik annyira lestrapált, hogy szinte esik darabokra, de amíg szuperál, az utolsó centet is kifacsarják belőlük.

Csúcstechnikát néha látni, illetve olyan gyárban még nem voltam, ahol minden szuper, oda talán magyart be sem engednek.

2014. aug. 16. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
66%
Annyit még hozzátennék, hogy a mesterséges intelligencia is olyan fejlettségi szinteket ér el manapság, hogy legalább is részlegesen már sok helyen alkalmazzák a saját vezérlésre, tehát az embernek a szerepe nem is kiemelt ezen a téren, valójában csak mellékes, hanem a robotok saját intelligenciát kapnak majd, ez a fő irány.
2014. aug. 16. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen, ez logikus. Bár bedigitalizálni a mozgást egyenesen agyból talán még nem is lenne annyira macerás, mint konkrét gépeket erre a technikára specializálni. Ha már programok, szórakoztatóipar. A kockák vennék az ilyen technikát mint a cukrot.
2014. aug. 16. 16:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!