Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a mai tudásunk adott...

Ha a mai tudásunk adott lenne, akkor mennyi ideig tartana az őskortól a 21. századig véghez vinni a közben lezajlott technológiai fejlődést?

Figyelt kérdés
Azon gondolkoztam, hogy a technológiai hiányosságokat milyen mértékben pótolhatja az elméleti tudás? Tehát, hogyha csupa természetes anyag venne minket körül: fák, sziklák, homok, fű, stb. Nagyjából, mint az őskorban. De ott lenne egy 500 fős tudományos elit, akik minden tudományos és technológiai ismerettel rendelkeznek, akkor mennyi időbe telne a mai világunkat felépíteniük, csupán az eszközök fejlesztésével, és a meglévő eszközökkel való új eszközök fejlesztésével?

2014. ápr. 30. 19:59
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Pár tíz éve. Csomó előnye lenne. Már eleve a legfejlettebb technológiákat lehetne használni, a termelésen lenne a hangsúly.

Szerintem 50-100 év alatt topra lehetne kerülni, a mai szintre. Tipp :)

2014. ápr. 30. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
77%

No, azért nem egészen!

Nem lenne semmi eszközöd... szerintem minimum pár 100 év lenne, ha amúgy közben nem kellene a fennmaradásért harcolni, nem lennének ellenségeskedések az emberiségen belül sem, és mindenki nagyon szorgalmas és eltökélt lenne.


És persze akkor, ha a tudás valóban rendelkezésre állna, tehát nem kellene közben keresgélni, hogy vajon most a vas-szén állapotábra 22.es átmenete pontosan hány fokon és milyen körülményeken is megy?

2014. ápr. 30. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Hmm érdekesen hangzik. Én azon gondolkoztam el, hogy állsz egy darab kővel a kezedben és próbálsz belőle valami kést csinálni, de az mint eszköz is nagyon kezdetleges. Vajon hány kört kell futni, mire létrejöhet egy használható ásó, vagy egy strabíróbb kés vagy lapát. Mert ugye azok nélkül még egy gödröt is rettentő sokáig tart kiásni.

Akkor vajon mennyi idő, mire létrejön egy használható fűrész?


Tehát végülis maguk az alapeszközök, amik ma egy akármilyen munkához kellenek (szögek, kalapács). Tulajdonképpen kövekből meg fákból kéne őket létrehozni.


Még Robinson Crusoe-nak is voltak rendes eszközei a munkához, mert hozott a hajóról :D (a regényben)

2014. ápr. 30. 20:25
 4/21 anonim ***** válasza:

Azt mondom erre,hogy te nem egy fantaszta vagy,hanem egy racio

nális ember.Meggyõzõdésem,hogy eljõn ez a kor is.Az ötszáz

tudóst elméleti embert meg el kell,hogy tartsák azok akik értenek

valamit az élelem,és vízszerzéshez......

2014. ápr. 30. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
38%

Az a baj, hogy hiába.

Az 500 tudósnak éppúgy az életben maradásért kellene küzdeni, mint bárki másnak - egy olyan környezetben, ahol alaphelyzetben nem lehet életben maradni (radioaktivitás, rossz levegő vagy bármi más miatt).

Tehát alig tudnának bármit is fejleszteni, és nem tudnák átadni a tudásukat, vagy csak nagyon keveset belőle!

A következő generációban pedig már nem lennének tudósok - csak harcosok, és esetleg okos emberek.

A leírt tudásunknak viszont 5-10 év alatt vége, tovább nem bírják az adathordozóink!


A végeredmény tehát az lenne, hogy középkori szintre esnénk vissza, és innen kellene fejlődni - nagyjából a középkori sebességgel.

HA akarnának fejlődni. Mert könnyen lehet, hogy tiltott lenne a tudás, mint "minden bajnak az okozója".

De könnyen kibányászható nyersanyag (olaj, szén) úgyse lenne, mert már mind elhasználtuk!


Úgyhogy nem lenne második ipari forradalom.

EZ AZ EGYETLEN LEHETŐSÉGÜNK, AMIBEN MOST ÉLÜNK.

Ha most nem jutunk ki a csillagokba, akkor soha többé - és az utódunk sem, akárki is legyen az.

2014. ápr. 30. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Ez olyan dolog,hogy a 3 éves gyereknek tanítod a számítógép nyelvet például.Idővel és kitartással szerintem elképzelhető lenne,hogy mint a gyerek ellesse a csoda tudományokat.Mi is tanultunk elvégre.Kissé hasonlít a "Tarzan" fimre.
2014. ápr. 30. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
56%

A példa kezelhetetlen. Vagy a többi ember (tegyük fel, ugyanennyi) őskőkori állapotban van, vagy nem. Ha nem, akkor értelmetlen az őskortól való technológiai fejlesztés, hiszen az emberek tudatában vannak a dolgoknak. Ha viszont valóban őskori ismeretekkel rendelkezik a többi, no akkor a következőt javaslom. Menj le a térre egy rakás első általánosból kimaradt húszéveshez (akik azén nem őskori szinten vannak) és próbáld nekik elmagyarázni mondjuk a mosógép működését. Ha 10 perc múlva még közöttük leszel, hozsánna neked, a legtökéletesebb oktató vagy Magyarországon. Ha megvertek, akkor sajnálni foglak. Na most képzeld el az őskori tudású embereknek való magyarázást.

Nézd meg, a mai Magyarországon emberek óriási tömegeinek nem lehet elemi dolgokat elmagyarázni. Ez az igazi nehézség. Aminek a végigviteléhez, ha nem is ugyanennyi, de nem sokkal kevesebb idő kell.

Mert azért atombombát adni középkori ismeretekkel rendelkezőnek, az azonos a Föld felrobbantásával.


Nem a technológia kitalálása a fő gond, hanem nagy tömegekkel való értelmes megismertetése és használtatása.

2014. ápr. 30. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
56%

Szerintem a kérdező elméleti alapon kérdezte, nem kell túl realisztikusan szemlélni a helyzetet :)


Azt gondolom, hogy a technikai és az elméleti fejlődés kéz a kézben járt. Ahhoz, hogy elérjünk a mai szintre, végig kell járni a fejlődési fokozatokat, hiszen pl. vas nélkül nem lehet acél, a vashoz pedig kell kő.


Szóval nyilván sokkal gyorsabban fog menni, de nem hiszem, hogy belátható időn belül menne. Szerintem eltartana párszáz évig, mire sikerül előállítani azokat a modern eszközöket, amivel előállítható korunk technológiája.

2014. ápr. 30. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
82%
Nyilván minden a kezdeti feltételektől függ. Ha modjuk egy embermentes földszerű bolygón ledobsz 500 tudóst minden nélkül, azok valószínűleg hamar éhenhalnak. Ha az 500 tudós mellé ledobsz földműveseket, ácskat, katonákat, stb, meg némi alap cuccot (kések, kalapácsok, stb), akkor ha nem is építenek pár generáción belül lézert, de már talán az első generációban gőzgéppel veszik a vizet a kútból.
2014. ápr. 30. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
82%

Az ötszáz specialista rendkívül kevésnek tűnik, csak a fizikának, vagy a kémiának van egy csomó ágazata, nem beszélve a csillagászatról és rokon tudományairól, a földtudományokról, az elektromos és gépészeti szakemberekről, a komputer, a biológia, az orvostudomány különféle ágazatairól, ráadásul ajánlatos lenne egy szakból több ember jelenléte is, aztán az elméleti és az alkalmazott tudás is nagyon különbözik. Sok elméleti szakember egyszerűen kétbalkezes, egy kalapácsot sem tud megfogni és a szakmunkások is feltétlenül kellenek.

Becslésként tízezres létszám talán elég lehet, de számos buktató létezne.

Például elmondom, hogy a Kádár rendszerben beruháztak modern NC gépekre, hogy fejlesszék az ipart, de elmaradt a várakozástól, mert a háttér nem volt hozzáfejlesztve.

Nem volt jó az anyagminőség, gyatra volt a hőkezelés, a konstrukciók sem javultak, képletesen Trabantot gyártottunk, nem Mercedest, vagyis ez részben valóság is volt és hiába volt meg az elméleti tudás, átültetni a gyakorlatba nem voltunk képesek.

Ha belegondolsz, először egy ősi technológiát kellene meghonosítani, csakhogy minden szakmának van egy csomó titka, ki tudja már, hogyan lehetne kifejleszteni egy ókori technológiát, pedig még piramist is tudtak építeni, aztán további lépések lennének szükségesek, mindig egy kicsit javítani, ami elérhető és az adott színvonalon meg lehet valósítani.

Példának okáért ma már nem lehet autógyárat létesíteni, mert a konkurenciaharc rettenetesen éles és ahhoz, hogy eladható legyen a termék, hatalmas háttértudásra van szükség, továbbá olyan fejlesztésekre, amit csak olyan gyár tud végrehajtani, amelyik évente elad tízmillió autót, hatalmasak az erőforrásai.

Azzal, hogy a Ganz Mávag tönkre jutott, borzasztó veszteség ért minket, mert ekkora gyárat nem lehet csak úgy létrehozni, vagyis Ganz Ábrahám, a svájci öntőmester egy kis műhellyel kezdte, de aztán hihetetlen mennyiségű vasúti sínt leöntött, meg egyéb terméket és lépésről lépésre fejlődött, nőtt egyre nagyobbra.

Szinte biztos vagyok benne, hogy az általad vázoltak hamar megrekednének és teljesen visszaesne a fejlődés, elfelejtődne a tudás.

A szinten maradáshoz és a gyors fejlődéshez szükséges lenne az anyaországgal az állandó kapcsolat, szerszám, anyagellátás, orvosi, gyógyászati eszközök pótlása és minden olyan terméké, amely szükséges, egészen addig, amíg saját maguk ki nem tudják váltani azokat.

Egy életképes kolónia létszáma is szerintem legalább százezres , ha nem sokkal több - létszámú és a tízezer elméleti szakember mellé további improduktív jellegű munkákkal is számolni kell, mégpedig komoly létszámmal, ráadásul egy működő gazdaság is szükséges előbb, utóbb, ha nem akarják a végtelenségig finanszírozni, mert másképpen elképzelhetetlen a projekt.

2014. máj. 1. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!