Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Én úgy tudom az IQ az egy...

Én úgy tudom az IQ az egy olyan komplex tulajdonság, amit nem lehet meghatározni csak úgy, hogy az IQ az, amit az IQ teszt mér. Viszont sokféle IQ teszt van, akkor ezeket valamilyen módon összehangolják? Van egy standard közöttük?

Figyelt kérdés

2014. okt. 25. 01:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Nem. Hanem mindegyiknek más a kiértékelési skálája.

Tehát ami az egyiken 120, az egy másikon a 132-nek fele meg például.

2014. okt. 25. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
67%
Az iQ az átlagtól való eltérést mutatja, hivatalosnak a Mensa tesztjei és szakaszolása mondható.
2014. okt. 25. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
egyik válasszal sem vagyok elégedett, olyan válaszát várnám, aki tényleg tájékozott
2014. okt. 25. 08:42
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, de tényleg tájékozott vagyok. Menzás is vagyok és életemben többféle IQ-tesztet is kitöltöttem, és amíg a Mensa tesztjén (Reven-teszt) a 155 jelenti azt a határt, amit csak az emberiség 1 % halad meg, addig más teszteken más értékek jelentik ugyanezt. Pl. a Mensa weboldalán is egy olyan teszt van, ahol 155-nél alacsonyabb érték jelzi a határt (kb. 140).
2014. okt. 25. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Előre bocsátom, nem vagyok a téma szakértője.


Ám mégis hallottam róla, mert édesapám lélektanász - tanár - nevelő volt, és a családi beszélgetéseinken el-elhangzottakból az alábbiakat "mazsoláztam" ki:


1. igen, az emberi értelmesség szintje nagyon is összetett tulajdonság. Alkalmazkodóképesség és alkalmazási képességek összessége lehet benne a meghatározó.


2. az IQ-tesztekről édesapámnak nem volt nagy a véleménye: az IQ-teszteket emberek állítják össze, saját tudás-, értékrend-, követelményszintjeiknek megfelelően. Az összeállítók szerinti magas IQ-ból levont kimondott vagy kimondatlan következtetéseik egyes műveltségi körökbe való tartozások tekintetében erősen hibásak és megtévesztőek ---> a magas IQ-ra való büszke hivatkozásaik alap nélküliek, hiszen saját szája ízüknek megfelelően összeállítottak a kérdéseik.


3. az első két pont összevetéséből én azt szűrtem le: tájékoztató jellegűek lehetnek ezek ugyan, de semmiképpen meghatározóak, mert a földrajzi helyek, a társadalmi berendezkedések különbözősége, az embercsoportok lelkiségének, hitvilágának, tudáshalmazának valamint az emberi lét fennmaradásához szükséges ismeretek különbözősége miatt

a szükséges alkalmazkodás és alkalmazási készségek mások és mások.


Tehát szerintem az IQ nem azonos azzal, amit az IQ-teszt mér. Ez csak támpontot adó szám, ami személyek önbizalmát vagy letör(het)i vagy felerősít(het)i. Most nem térek ki a mérést végzők szakmai céljaira. (egészségügyi, munkaügyi....)

2014. okt. 25. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Hardy Weinberg ***** válasza:
100%

Az IQ nem egy komplex tulajdonság, hanem egy mérőszám. Az intelligencia a komplex tulajdonság, és ennek a mérőszámaként használjuk az IQ-t.

Eredetileg gyerekek értelmi fejlettségének mérésére szolgált, aztán adaptálták felnőttekre is. Az IQ teszteket úgy hitelesítik, hogy egy referencia populációval kitöltetik a tesztet, majd átlagolják a helyes válaszok számát. Ez az átlag minden esetben megfelel a 100-as IQ értéknek, ez a populáció átlag. Ezután megkeresik azokat az értékeket, amelyek között a helyes válaszok adott arányai megtalálhatók, és ezekhez szintén adott IQ értékeket rendelnek. Ezek viszont eltérőek lehetnek, attól függően, hogy mekkora értéket rendelnek a szórásokhoz.

Az IQ nem tökéletes mértéke az ertelmi képességeknek, de hétköznapi használatra azért megfelelő.

2014. okt. 25. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Eddig csak az utolsó hozzászólás volt értelmes, de ez az, amit én is tudtam. Arra lettem volna kíváncsi, hogy az a hitelesítés hogyan történik, hiszen az intelligencia az egy komplex tulajdonság, amit nem lehet egy számban kifejezni, az IQ-tesztek csak egy vetületét mérik, de mindegyik picit mást. Az ok, hogy egy reprezentatív mintán az átlagot és a szórást be lehet állítani, de azon kívül nincsen semmi más követelmény, tehát hogy milyen típusú összetevők szerepelnek a kérdésekben? Akár ortogonális is lehet egyik IQ-teszt a másikra, vagy vannak standard követelmények? Esetleg objektív módon is meg lehet ezeket elvileg határozni, mondjuk főkomponens analízissel, vagy hasonlóval, vagy ez nem elvárás?
2014. okt. 25. 13:18
 8/12 anonim ***** válasza:
90%

Kérdező!

"csupán" csak négy hozzászólót szóltál le, akik itt -szerinted - értelmetlenségeket firkáltak a kérdéseidre.

2014. okt. 25. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

7: Az IQ nem az intelligenciát méri, hanem a matematikai logikát. Egyéb intelligenciákat máshogy hívnak, nem IQ-nak.

EQ, SQ, stb.

2014. okt. 26. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
7: Nevelési tanácsadó szolgálathoz, pszichológushoz, pályaválasztási tanácsadó szolgálathoz fordulj a kérdéseddel!
2014. okt. 26. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!