Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A világűrben egy kemény...

A világűrben egy kemény kitinpáncélos bogár is szétmegy?

Figyelt kérdés

Kicsit érthetőbben:


Az emberi test a világűrben a belső túlnyomás miatt szinte rögtön szétmegy, mintha a környezete leszívná róla a húst.


De mi van a bogarakkal? Úgy hallottam, hogy pl. egy poratka képes évszázadokig kint a világűrben lefagyasztott állapotban létezni. De most nem a lefagyasztott állapot a lényeg, hanem az, hogy az őbenne lévő túlnyomás nem akkora, hogy szétmenjen. Miért? Miért nem megy szét a bogár, vagy atka (vagy akármilyen hasonló állatfaj) a világűrben? Talán mert a bennük lévő túlnyomás ellenére a kemény kitinpáncéljuk ennyire tartja a bogár testét? És ha nem a páncél az oka, akkor talán az, hogy nincs is benne túlnyomás? Na de ha nincs benne túlnyomás, akkor hogy bírnak létezni itt a földön? Miért nem roppannak össze a környezet nyomásától?


Köszönöm szépen a válaszokat.


2014. okt. 24. 18:27
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem megy szét az ember sem a nyomás miatt, előbb fulladsz meg
2014. okt. 24. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Dehát légüres tér van, a külső nyomás majdnem nulla.


A porszívó úgy szívja fel a port, hogy vákuumot csinál (legalábbis ahhoz közeli állapotot), és a nyomáskülönbség hatására a kinti nagyobb légnyomású helyről a levegő beáramlik a csövön keresztül a porszívóba. Az én porszívóm olyan erős, hogy a kezemet is alig tudom róla levenni. Nem minden porszívó egyforma, de az, amelyik közel vákuumbeli állapottal szív, az nagyon erősen szív. Ha a szememhez nyomnám, rögtön kiszakítaná, kiszívná, kitépné.


Ha a világűrben lennénk, ott olyan lenne, mintha az egész testfelületünket szívná valami. Az alap, hogy a tüdőnk és a belső szerveink a szívás (inkább belső nyomás) hatására kifolynának a szánkon, de kifolyna a szemünk is. Felrobbanni rögtön nem robbannánk fel, sőt, miután a belső szerveink a nyílásainkon keresztül elhagytak miket, már nem is szívna minket semmi, hiszen nem lenne tovább belső nyomásunk.

Én nem szó szerinti felrobbanásra, szétmenésre gondoltam, hanem ilyenre.


Ezek után beláthatjuk, hogyha ilyet csinál az emberrel, akkor egy bogárral is valami hasonló kéne csinálnia. Ettől függetlenül állítólag egy poratka (aminek nincs is kemény páncélja) képes évekig kint lebegni az űrben, anélkül, hogy ez a szívó (felfújó) hatás hatna rá. Hogyhogy? Ő miért nem menne úgy szét, mint mi?

2014. okt. 24. 20:03
 3/3 anonim ***** válasza:

Én nemrég egy ezzel foglalkozó cikkben azt olvastam, hogy az emberi szervezetben nincs olyan nagy nyomás, és valami fél/egy percet túl lehetne élni védőruha nélkül a világűrben.

Nem értek hozzá amúgy, véleményezni nem tudom.


A kitinpáncél nem zárt kemény burok teljesen, azaz pl. a testnyílásoknál meg a vékony bőrű ízületeknél elmenne a nyomás.

2014. okt. 25. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!