Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehet láncméretezésből...

Hogy lehet láncméretezésből bázisméretezésbe átírni egy adott alkatrész méretezését?

Figyelt kérdés

Adott egy alkatrész, ahol a vevő láncméretbe adta meg a méreteket, de ez sem a gyártáshoz, sem az ellenőrzéshez nem a legjobb, praktikusabb egy adott bázishoz felírni az összes méretet.

Van erre valamilyen módszer?

A legtöbb helyen azt olvasom, hogy összeadni a középértéket, aztán felső tűrés a felső tűrések előjeles összege, alsó tűrés pedig az alsó tűrések előjeles összege. De ez nem jó ugyebár, hisz lássunk egy példát:

Lánc: A<- 141+/-3 ->B<- 147+/-3 ->C

A bázishoz:

A<- 141+/-3 ->B

A<- 288+/-6 ->C


Itt akkor adódhat olyan eset, hogy a "C" 294mm-re van "A"-tól, a "B" 138-ra van "A"-tól, és a vevő máris joggal reklamál, hisz az általa megadott B<- 147+/-3 ->C felső tűrése felett van a távolság, hisz 294-138=156mm, azaz 6mm-el a max felett gyártódott a termék.


Van valami konkrét módszer, hogy hogy lehet ezt átváltani, vagy végig kell próbálgatni amíg nincs meg a megoldás?



2014. szept. 21. 19:55
 1/3 Wadmalac ***** válasza:

Teljesen jogos a problémafelvetésed. A bázis megfelelő kiválasztásával tudod csak ezt a hibát mérsékelni, de ha egy hosszú méretláncod van, akkor az ilyen tűrés-problémák miatt tökéletes megoldás nincs is.

Ilyenkor be kell vetni a tűrésmezők szűkítését is.

Ha az A és a B tűrésmezejét is leveszed +/- 1,5 mm-re és úgy adod össze, a c-re ott lesz a +/- 3 mm-ed és a kiadódó B is eredeti tűrésen belül marad.

Éppen ezért kerülendő a láncméretezés, mert amikor pl. egy CNC gyártáshoz át kellene számolnod mindent egy bázisra, van, hogy egyes méretek reménytelenül tarthatatlanok lesznek.

Hát igen, itt jön, hogy az elmélet és gyakorlat nem fedi egymást mindig 100%-ban.

Ilyenkor jön a konstrukciós és funkcionális revízió. Vannak funkcionálisan fontos méretek és kevésbé lényegesek. A funkcionális méretekhez kell a bázist igazítani és ebből kiindulva szűkíteni a tűrésmezőket, hogy az eredeti névleges pozíciók az eredeti tűréseken belül tarthatóak legyenek.

Én ezt napi szinten élem meg gyakorlatban, sokszor kell egyeztetni a vevőinkkel, melyik méret fontos működési szempontból és melyeknél engedhető meg, hogy ne legyenek tartva a tűrések.

Rettenetesen sok pongyola műszaki rajz forog gyártásban, ahol a konstruktőr nem vette figyelembe, egyszerűen nem ismeri a technológia megvalósíthatóságot.

2014. szept. 22. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi, akkor jól gondoltam, lesz 1-2 fejtörést okozó napom kimatekolni 40-50 termék méreteit, hogy hogy tudom legegyszerűbben átszámítani.


Sajnos a vevő így adja meg a rajzon, tehát így is kell az ellenőrzést végezni. Az összes méret ilyen módon való ellenőrzése (minden bázist beakasztani egyszer és megnézni h ami elég jelentős idő, pénz. :(

2014. szept. 22. 20:20
 3/3 Wadmalac ***** válasza:

Amennyiben a mérési pontosságod nagyobb egy nagyságrenddel a tűréseknél, akkor nyugodtan mérhetsz egy bázistól, aztán átalkulálhatod az eredeti méretekre.

Ha sorozat darabod van, érdemes csinálni egy excel táblát, ami a mért méreteket átszámítja a kívántakra, csak egyszer kell beletenni a képletet.

2014. szept. 23. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!