Mi a hüvelykujj szabály?
Na igen, tükörfordítás. (Mondhatnám, hogy a "mirror translation", de hibás, mert az angol loan translation, azaz "kölcsön fordítás" néven emlegeti, mikor nem az adott nyelvben megfelelő szóra, hanem az összetétel darabjaira külön-külön fordítanak.)
A lényeg az, hogy tapasztalati úton nyert, egyszerű szabály, szabályszerűség. Egy angol etimológiai oldal szerint valószínűleg onnan eredhet, hogy régen sokmindent határoztak meg úgy hozzávetőlegesen a hüvelykujjukkal, vagyis a "hüvelykujj szabály" szerint (becsléssel, szemmértékkel). Éppen ezért a rule fo thumb elsősorban nem is ökölszabályt (azaz egyszerűsített szabályt), hanem becsült adatot jelent.
Az ökölszabály egyébként azt jelenti, ha valaki egy könnyen gyorsan megtanulható szabályt akar képezni egy bonyolultból. Például ha azt mondom, hogy a villamosnak mindig elsőbbsége van, az egy ökölszabály. Pontosan azért, mert vannak ritka kivételek, de aki ezt így megjegyzi, az olyan nagy bajt nem csinálhat - legföljebb elsőbbséget ad a villamosnak egy nagyon ritka szituációban, ahol nem is kellett volna.
Mivel itt alkalmazott tudományról van szó, szerintem túl kellene lépni a "thumb rule"-on.
Két vektorhoz, a-hoz és b-hez rendeljünk hozzá egy c vektort, melynek nagysága a két vektor által meghatározott paralelogramma területe, iránya pedig merőleges az a és b vektorok által meghatározott síkra, úgy, hogy az a, b és c vektorok jobbrendszert alkossanak, azaz a c vektor végpontjából nézve az a vektort p-nél kisebb szögű pozitív (az óramutató járásával ellentétes) irányú forgatás vigye át a b vektor irányába.
(Szemléletesebben. ha a jobb kéz hüvelykujja az a, mutatóujja a b vektor irányába mutat, akkor a középső ujj beállítható a c vektor irányába.)
Az így definiált c vektort az a és b vektor vektoriális (külső) szorzatának nevezzük:
Három vektor irányát egymáshoz képest a jobbkéz-szabály adja meg, amely szerint ha jobb kezünk hüvelykujja mutat az áram, mutatóujjunk a mágneses mező irányát, akkor a behajlított középső ujjunk a vezetőre ható erő irányát határozza meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!