Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a hüvelykujj szabály?

Mi a hüvelykujj szabály?

Figyelt kérdés
2010. jan. 19. 10:11
 1/5 anonim ***** válasza:
92%
ökölszabály eredetileg, csak sok sokan fordították félre a kifejezést(rule of thumb)
2010. jan. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
92%

Na igen, tükörfordítás. (Mondhatnám, hogy a "mirror translation", de hibás, mert az angol loan translation, azaz "kölcsön fordítás" néven emlegeti, mikor nem az adott nyelvben megfelelő szóra, hanem az összetétel darabjaira külön-külön fordítanak.)


A lényeg az, hogy tapasztalati úton nyert, egyszerű szabály, szabályszerűség. Egy angol etimológiai oldal szerint valószínűleg onnan eredhet, hogy régen sokmindent határoztak meg úgy hozzávetőlegesen a hüvelykujjukkal, vagyis a "hüvelykujj szabály" szerint (becsléssel, szemmértékkel). Éppen ezért a rule fo thumb elsősorban nem is ökölszabályt (azaz egyszerűsített szabályt), hanem becsült adatot jelent.


Az ökölszabály egyébként azt jelenti, ha valaki egy könnyen gyorsan megtanulható szabályt akar képezni egy bonyolultból. Például ha azt mondom, hogy a villamosnak mindig elsőbbsége van, az egy ökölszabály. Pontosan azért, mert vannak ritka kivételek, de aki ezt így megjegyzi, az olyan nagy bajt nem csinálhat - legföljebb elsőbbséget ad a villamosnak egy nagyon ritka szituációban, ahol nem is kellett volna.

2010. jan. 19. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
42%
Igenigen, utolsó eszembe juttatta, valahol olvastam: "ökölszabályként ami nagy, sárga és síneken közlekedik annak mindig elsőbbsége van" :DD
2010. jan. 19. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
100%

Mivel itt alkalmazott tudományról van szó, szerintem túl kellene lépni a "thumb rule"-on.

Két vektorhoz, a-hoz és b-hez rendeljünk hozzá egy c vektort, melynek nagysága a két vektor által meghatározott paralelogramma területe, iránya pedig merőleges az a és b vektorok által meghatározott síkra, úgy, hogy az a, b és c vektorok jobbrendszert alkossanak, azaz a c vektor végpontjából nézve az a vektort p-nél kisebb szögű pozitív (az óramutató járásával ellentétes) irányú forgatás vigye át a b vektor irányába.

(Szemléletesebben. ha a jobb kéz hüvelykujja az a, mutatóujja a b vektor irányába mutat, akkor a középső ujj beállítható a c vektor irányába.)

Az így definiált c vektort az a és b vektor vektoriális (külső) szorzatának nevezzük:


Három vektor irányát egymáshoz képest a jobbkéz-szabály adja meg, amely szerint ha jobb kezünk hüvelykujja mutat az áram, mutatóujjunk a mágneses mező irányát, akkor a behajlított középső ujjunk a vezetőre ható erő irányát határozza meg.

2010. jan. 19. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Kicsit kérdezhettél volna pontosabban is, de ha fizikára gondoltál, akkor én két ilyen kéztartásról tudok, bár egyiket sem tudom neked leírni.. Neten szerintem találsz képeket róla.
2010. jan. 19. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!