Mi az alábbi 2 szabály matematikai bizonyítása?
7-tel úgy vizsgálhatjuk meg az oszthatóságot, hogy a szám első számjegyétől utolsó előtti számjegyéig képzett számból kivonjuk az utolsó számjegy dupláját(2-szeresét).
Ha az így kapott szám osztható 7-tel akkor az eredeti is. Ha még az így kapott számról sem tudjuk megállapítani, hogy osztható-e 7-tel, akkor ugyanezt a tendenciát kell folytatni amíg olyan számot nem kapunk amiről biztosan meg tudjuk állapítani, hogy osztható 7-tel.
11-gyel úgy vizsgálhatjuk meg az oszthatóságot, hogy a szám első számjegyétől utolsó előtti számjegyéig képzett számból kivonom az utolsó számjegyet. Ha az így kapott szám osztható 11-gyel, akkor az eredtei is. Ugyanúgy mint a 7-tel való oszthatóságnál itt is lehet ismételni ezt a folyamatot, ha még mindig megállapíthatatlan az oszhatóság.
Hogy könnyebben érthető legyen itt van 1-1 példa:
315 -> 31-(2*5)=21. 21 osztható 7-tel, tehát 315 is.
5258-> 525-8=517-> 51-7=44 44 osztható 11-gyel, tehát 5258 is.
A számból hagyjuk el az utolsó jegyet: B, a maradék legyen A.
A szám ekkor: 10A+B, amit a lépés elvégzése után kapnánk: A-2B.
Az eredeti szám kétszerese: 20A+2B, akkor osztható 7-tel, mikor az eredeti szám. Ez plusz a lépés után kapott szám: 21A mindig osztható 7-tel. Tehát a Lépés után osztható számnak akkor kell oszthatónak lennie 7-tel, mikor az eredeti szám kétszeresének, így pontosan akkor, mint az eredeti számnak.
11-re azonos:
10A+B a szám, lépés után A-B, a kettő összege 11A mindig osztható 11-gyel, így a két szám (lépés előtt/után) pontosan uakkor ohó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!