Differenciálegyenletes feladat - hogyan?
Legyen:
T: a holttest hőmérséklete
T0: a holtest hőmérséklete a felfedezés időpontjában
T - T0 = ΔT: a holttest hőmérséklet-változása
t: az idő
t0 = 0: a felfedezés időpontja
t - t0 = Δt: az időváltozás
A holttest hőmérsékletét az idő függvényében a hőmérséklet-változás és időváltozás hányadosával tudjuk megadni; ez nem más, mint a holttest hőmérséklet-változása egységnyi idő alatt, vagyis a hűlés sebessége:
T - T0 / t - t0 = ΔT / Δt
Könnyen belátható, hogy a holttest nem egyenletesen hűl, ezért a fenti hányados határértékét kell venni, amikor az időváltozás (és a hőmérséklet-változás is) tart a nullához; ekkor megkapjuk a hőmérséklet és az idő differenciál-hányadosát:
lim(Δt-->0) ΔT / Δt = dT / dt
Minél nagyobb a holttest hőmérséklete, annál gyorsabban hűl (például egy felforralt fazék víz hamarabb hűl 100 fokról 90-re, mint 50-ről 40-re), így a hűlés sebessége arányos lesz a holttest hőmérsékletével (α az arányosság jele):
- dT / dt α T
A negatív előjel azért kell, mert T pozitív, dT / dt pedig negatív, mert dT negatív.
Ahhoz, hogy az arányosságból egyenlőséget teremtsünk, be kell vezetnünk T mellé egy a hűlés sebességét jellemző tényezőt (ezzel a légkondicionált szoba hőmérséklet adata is feleslegessé válik): legyen ez a k hűléssebességi állandó:
- dT / dt = k T
A fenti differenciál-egyenlet megoldása (nem részletezem):
T = T0 exp(- k t)
A felfedezéskor a holttest hőmérséklete 31 fok, 2 órával később 29 fok; ebből kiszámítható a hűléssebességi állandó:
29 = 31 exp(- k 2)
k = 0,03334
A gyilkosságkor a holttest hőmérséklete 37 fok, felfedezéskor 31 fok:
37 = 31 exp(- 0,03334 t)
t = - 5,3
A gyilkosság a felfedezés előtt hozzávetőleg 5,3 órával, vagyis 5 óra 18 perccel történt.
Érdemes megnézni: ha egyenletes hűlési sebességet feltételeztünk volna, akkor 6 órával korábban (mert 2 óra alatt 2 fokot hűlt) történt volna a gyilkosság, a valós eredményhez képest 42 perccel korábban.
És egy személyes vélemény: azért kellett a differenciál-egyenlet megoldása, mert 42 perc eltérés az események vonalában egy nyomozás szempontjából kritikus hiba forrása lehetne.
A "személyes véleményhez" fűznék egy gondolatot. Azért kell a diff.egyenlet, mert az írja le a folyamatot. Ha más módszert használnánk, az nem a hűlési folyamatra vonatkozna, természetes, hogy hamis eredményt kapnánk.
Egy feladatba mindig az a legnehezebb (és legkritikusabb), hogy helyesen ismerjük fel a vonatkozó szabályokat. Utána már csak azokat kell használni. Itt a döntő az, hogy rá kell jönni: milyen a hővesztés egyenlete - ez a megfelelő hőáramlási egyenlet (törvény) ismertét igényli. Ez pedig itt egy differenciálegyenlet.
(a hőmennyiség testből való kiáramlásának időfüggvényére alkalmazva)
#2: Látom kiigazítani és magyarázni remekül tudsz, a feladatot miért nem oldottad meg?
Nem, nem azért kellett a diffegyenlet, mert az írja le, hanem mert azzal kapunk megfelelő pontosságú eredményt. Elképzelhető olyan eset, amikor a lineáris közelítés is kielégítő, erre utaltam. Amúgy milyen alapon igazítod ki más véleményét, ráadásul 71 %-kal? :)
Kérdezőnek: az még eszembe jutott, hogy lehetséges, hogy a hűlés sebessége nem T első hatványával arányos, ennek azért nézz utána...
Az első hozzászóló megoldása mindenképpen pontatlan, ugyanis a
T = T0 exp(-k t)
egyenletből az következne, hogy elég sokáig várva a holttest hőmérséklete nulla fok közelébe kerülne, ami ugye teljesen értelmetlen. Hosszú távon ugyanis a holttestnek a környezet hőmérsékletét kell felvennie, ami jelen esetben 24 fok.
A helyes gondolatmenet hasonló, azonban a holttest hűlését a környezethez képesti hőmérséklet különbség vezérli:
dT = (Tk-T)*k*dt,
ahol Tk a környezet állandónak tekinthető hőmérséklete (24 fok), k pedig egy (pozitív) arányossági tényező. Ennek megfelelően ha a holttest T hőmérséklete a környezeténél kisebb, akkor dT pozitív, azaz a test melegszik, ellenkező esetben negatív.
Ezt átrendezve kapjuk, hogy
dT/(Tk-T) = k*dt, amelyet integrálva a halál időpontjától (legyen ez nulla) mostanáig:
-ln( (Tk-T)/(Tk-T0) ) = k*t, ahol T0 a holttest kezdeti hőmérséklete (37 fok).
Ebből a megoldás:
T(t) = Tk-(Tk-T0)*exp(-k*t).
Ebben két ismeretlen van, k és t. Ez utóbbi most legyen a megtalálás időpontja. Ez alapján írhatjuk, hogy
(1) 31 = 24 -(24-37)*exp(-k*t)
illetve
(2) 29 = 24 - (24-37)*exp(-k*(t+2))
A 24 mindkét egyenletben átvihető a másik oldalra és az így kapott két egyenletet elosztva egymással a k gyorsan megkapható:
k = 1/2 * ln(7/5) °C/óra.
Az (1) egyenletbe ezt visszahelyettesítve pedig t-t is kiszámíthatjuk:
t = - ( ln(7/13)/ln(7/5) ) óra, ami kb. 1,84 óra azaz kb. 1 óra 50 perc. Ennyivel korábban történt tehát a gyilkosság.
Feltéve, ha a baleset vagy az önkezűség kizárható. :)
Banyek, még egy hiba:
t = -2*( ln(7/13)/ln(7/5) ) óra, azaz kétszerese az előzőnek, vagyis 3 óra 40 perc körül van.
Bocsi. De ez már jó eredmény.
Időközben aztán rájöttem én is, hogy a hűlés sebessége a holttest T és a szoba Tk hőmérsékletének különbségével arányos.
- dT / dt = k (T - Tk)
T0-tól T-ig és t0-tól t-ig intergálunk (t0 = 0):
dT / (T - Tk) = - k dt
∫ 1 / (T - Tk) dT = - ∫ k dt
ln(T - Tk) - ln(T0 - Tk) = - k t - (- k t0)
ln(T - Tk)/(T0 - Tk) = - k t
T = Tk + (T0 - Tk) exp(- k t)
29 = 24 + (31 - 24) exp(- k 2)
k = 0,1682 óra^-1
37 = 24 + (31 - 24) exp(- 0,1682 t)
t = - 3,68 óra = - 3 óra 41 perc
#4 : Abban a "mindenképpen pontatlan" megjegyzésedben a "mindenképpen"-t kicsit szemtelen éreztem, figyelembe véve, hogy az én gondolatmenetemet használtad fel. :)
Kedves előző!
Szemtelenségről szó sincs. A megoldásod egy igen fontos szempontból rossz (azaz egy valódi szituációban teljesen félrevitte volna a nyomozást), ami egy egyszerű diszkusszióval kideríthető lett volna, de te ezt elfelejtetted megtenni. Egy dolgozatban maximum fele pontszámot kapnál rá, mivel csak a lényeg egyik felére jöttél rá: az exponenciális jellegre, de arra nem, hogy ezt mi vezérli. Egy fizika feladat megoldásához az is hozzátartozik, hogy utólag ellenőrizzük, hogy reális eredményt kaptunk-e.
Egyébként pedig nem kéne olyan nagyképűnek lenned. Nem a "te gondolatmenetedet" használtam fel. Fizikusként van annyi gógyim, hogy magamtól is rájövök egy ilyen feladat megoldására.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!