Mit gondoltok a Fermi-paradoxonról?
Valóban ha lennének idegen fejlett civilizációk, már elég időnek kellett eltelnie hogy bennünket is meghódítsanak?
Mégsem történt meg. Lehet hogy tényleg egyedül vagyunk.
Első: Ez nem egy kérdés amit én találtam ki, komoly kutatások folynak erre.
Olvasd el a teljes Fermi-Paradoxont ha még nem tetted meg. A földünk egy igen jó bolygó.Az hogy mi milyenek vagyunk rajta, ők eleve honnan tudnák, és mit érdekeli őket. A bolygó lenne a cél.
Ez egy nagyon érdekes kérdés, ugyanis amikor felvetették azt, hogy miért nem találtunk még idegeneket, amikor elvileg nyüzsögniük kéne az univerzumban, akkor még nem is voltak tisztában azzal, hogy mennyi bolygó van a Naprendszeren kívül, más csillagok körül.
Ugye pontosabb adatokat erről csak mostanában kapunk az exobolygó kutatások miatt, és folyamatosan azzal találkozunk, hogy sokkal több van, mint amire korábban számítottunk. Ez még jobban bonyolítja a kérdést. Olvastam régebben olyan papírokat, amiken felsorolták az 50 fényéves távolságban (ami csillagászati szempontból elég közel van) az összes lakhatásra esélyes bolygót (amiről valamilyen szinten csak találgatni tudnak, mert nem ismerjük pontosan a felszínt, légkört stb. de a hőmérsékletet, gravitációt igen és tippelhetünk az anyagára is).
Azt kell mondjam sok van. Sok olyan is, ami lakhatási szempontból egy 0-tól 1-ig terjedő skálán 0.8 felett van.
Ez alapján a Föld korántsem lehet olyan ritka, mint gondoltuk és ezt azt sugallja, hogy az élet sem az univerzumban... de akkor hol vannak? :)
Emellett nem tudom ki hallott a fúziós rakétáról. Ez egy olyan technológia, ami csak elméletben létezik, de az ember képes lenne vele 40 év alatt elérni egy másik csillagot. Ez hatalmas teljesítmény. A technológia kb 80 éven belül megvalósítható lehet, addigra lehet, hogy kitalálnak mást, de a lényeg, hogy ezzel akár 80 millió év alatt a Galaxis ÖSSZES bolygóját el lehetne érni.
Nos ha nekünk ez eszünkbe jutott, más fajnak miért nem? És miért nincsenek még itt? Jah, amúgy a 80 millió évből az utazó a relativitás miatt sokkal kevesebbet érezne.
Sajnos a Drake-formulából még elég kevés paramétert ismerünk biztosan, úgyhogy egyelőre csak annyit tudunk mondani, hogy ha léteznek is ET-k, akkor
a; nem érdekeljük őket
b; nem tudnak/akarnak idejönni
c; túl messze vannak, még nem észlelték a létezésünket.
"@4: Jujj, micsoda tudományos megközelítésű írások!"
Te annak töredékét sem érted, amit az amerikai ökológus ! Ökolós vagy?? Na akkor meg :-P
Mit nevezel fejlettnek? Mi már fejlettek vagyunk? Mi a fejlett? Az, ami el tudja hagyni a saját bolygóját? Naprendszerét? Galaxisát?
Azok a civilizációk, amik nem képesek csillagközi utazásra, nem számítanak? (akkor mi se számítunk?) Miért gondolod, hogy MI képesek leszünk rá?
Csak egy picit szeretnélek kiszakítani a sci-fi gondolkodásból.
Mi még egyelőre a saját bolygónkat se tudjuk elhagyni, és a legtávolabbra küldött szondáink sem voltak képesek a Naprendszeren túlra menni.
Mind időben, mind térben hatalmas leküzdendő távolságok vannak.
Tegyük fel, hogy mondjuk mi, a naagy dicső modern civilizáció, még kemény 10 000 évig létezünk. Vagy legyen tőlem 100 000. De ez semmi, egy nagy nulla! Arra elég, hogy a tudományunkat a csúcsra juttassuk (ha nem ütközünk valami még nem ismert megoldhatatlan elméleti akadályba), de az univerzum idejéhez képest ez akkor is csak egy villanás. Ennek a villanásnyi időnek kellene véletlenül egybeesnie egy másik civilizáció létezésével hozzánk minél közelebb.
Például amikor Drake maga "töltötte" ki a saját egyenletét a saját tippjeivel, ő úgy becsülte, hogy a feltételezhető technológiailag fejlett civilizációk száma egy időben a galaxisban valószínűleg egyjegyű szám. (1-10) Egy GALAXISON belül! A Tejút rendszerben 200 MILLIÁRD naprendszer van.
Természetesen ahogy említették, a számokkal úgy lehet bűvészkedni, ahogy az ember akar - galaxisonként átlag 1-nél kevesebb civilizáció éppúgy kihozható, mint több ezer vagy millió. De akkor is, nagyon optimista képnek kell kirajzolódnia, hogy a Fermi-féle állítás érvényes legyen, egy olyan képnek, ahol élet van mindenütt.
Személy szerint én ki vagyok békülve a kevésbé népes univerzum képével. Ugyanis minél több az élet, annál gyorsabban nő az entrópia, és annál több felé kell a maradékot elosztani. Márpedig nekünk szükségünk van a negítív entrópiára, mert abból élünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!