Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Izzó fém formázása?

Izzó fém formázása?

Figyelt kérdés
Kérdésem az lenne hogy egy izzó vagyis jól áthevített fém darabba ha rápréselek egy másik nem izzó fémlapot melynek van egy mintázata az a mintázat belenyomódik az izzó fémbe? ha igen mennyire látszódik majd még ha a mintázott fém puhább is mint ami izzik?

#fém #formázás #vas #acél #sajtolás #préselés #izzófém #fémformázás
2014. aug. 27. 11:02
1 2
 1/19 Wadmalac ***** válasza:

Ehhez konkretizálni kellene az izzó fémedet meg a mintát is.

Milyen fém izzik, hány fokon, miből van a mintád, mekkora erővel lesz összenyomva.

2014. aug. 27. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Ez a paraméterektől függ.

Ha pontosan leírod hogy mit akarsz akkor is kb egy 5-ös faktorral lehet megmnondani az eredményt.

Feltéve hogy nem nulla lesz eredmény.

2014. aug. 27. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Hát, ez attól függ, hogy ipari, vagy laboratóriumi, vagy házi (barkács) körülmények közt szeretnéd kivitelezni a történetet.

Ha ez utóbbi, akkor szerintem nem fog működni. Különösen úgy, hogy a mintázott fém a puhább. Egyből elvezeti a hőt az összeérintéskor az izzó felületről.

A fémek csak igen kismértékben lágyulnak, az amorf anyagokkal (mint pl üveggel) ellentétben. A fémeknek és ötvözeteknek általában rendes kristályszerkezetük, és határozott olvadáspontjuk van.

Szóval, ha mondjuk vas alapanyagról van szó, hiába hevíted vörösizzásig (800-900) fokig, nem lesz annyira képlékeny, mint a gyurma, hogy mintát tudj bele nyomni. Ha öntöttvas, akkor kb 1200, ha acél, akkor kb 1400 foknál is magasabb hőmérsékletre kellene hevítened...

2014. aug. 27. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
A lényeg az lenne hogy van egy 6cm x 3cm-es medál féle inkább ilyen logó csak valamilyen rozsdamentes anyagból van viszont nagyon a szívemhez nőt és tetszik is nagyon, ezt szeretném egy acél vagy vas lapkára átpréselni... már gondolkoztam olyanon is hogy megedzetni vagy betét edzeni a medált hogy erősebb legyen a felülete... a nyomóerőm az egy 50 tonnás préssel történne, amit erre a 18 cm2-es felületre terhelnék, de ki tudom bővíteni a prést max olyan 70-90 tonnára. Bár ahogy így olvasgatom a dolgokat van egy olyan érzésem hogy ez nem fog összejönni. Már olyanon is gondolkoztam hogy lehet kapni ilyen 2500C bíró szilikont hogy abból csinálnék egy mintát és lángvágóval beleolvasztanám a vasat vagy acélt de ez nem hiszem hogy úgy olvadna vagy hogy egyáltalán felvenné a minta alakját... szerintetek???
2014. aug. 27. 18:38
 5/19 A kérdező kommentje:
A fém izzítását csak azért kérdeztem mert azt hittem hogy olyan 8-900 for-ra felhevítve megpuhul annyira hogy az 50 tonna képes megformázni... de akkor tévedtem ebben, esetleg valami más megoldással lehetséges lenne így házilag megcsinálni ezt akármilyen megoldás érdekel... :)
2014. aug. 27. 18:57
 6/19 anonim ***** válasza:

porkohászat.

[link]

2014. aug. 27. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Wadmalac ***** válasza:

Hmm...

Alternatív megoldás, de ezt nem úszod meg nulla forintból, meg együtt kellene élni a gondolattal, hogy az eredeti medálod enyhén sérülhet.

Az eredeti medállal belepréseled a negatívját puha vörösrézbe.

Akkor fogod magad és keresel valakit, aki tömbszikra-forgácsolón dolgozik, ő a réz negatívval mint elektródával akár keményfémbe is beleszikrázza (szigorúan fusi melóban, mert különben egy vagyon a szikrázás), abból lesz egy eredetid. Vagy belerakatod rézbe, akkor lesz egy pozitív elektródod, azzal meg keményfémbe rakathatsz negatívat és máris megvan a présbélyeged akár sorozatgyártáshoz.

2014. aug. 28. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Wadmalac ***** válasza:

Egyszerűbb, de az eredeti sérülésével jár, olyan lesz, mintha agyon-homkszórták volna:

Fogod és az eredeti érmét adod oda szikrás elektródának és azzal csináltatod meg közvetlenül a keményfém présbélyeget. Így lesz a legtökéletesebb, sokszorosítható megoldásod, csak az eredeti kárára.

2014. aug. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Pffuuu köszönöm a sok hasznos választ, nézegettem a porkohászatot de azt sem tudnám otthon megcsinálni, ez a szikráztató jól hangzik de nekem csak 1db kell belőle hátha találok valakit körbekérdezek, amúgy még nem is hallottam erről a technológiáról... bár ha sima vasoxiddal préselném ki és azt egy otthoni kemencében "kisütném" olyan zárt 1200C fok környékén, szerintetek mi lenne a végeredmény??? :)
2014. aug. 29. 11:28
 10/19 Wadmalac ***** válasza:
A porkohászat lényege: megfelelő porított alapanyag, nagy (olvadáspont alatti) hőmérsékleten és nagyon nagy nyomás alatt és bizony nem egy másodpercig, hogy a kristályszerkezeti átalakulásoknak legyen ideje végbemenni. A nagyon nagy nyomást a hőntartással együtt elegendő ideig nemigen csinálod meg otthon.
2014. aug. 29. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!