Fémek hőkezelése edzése?
Azt, hogy egy nikkellel ötvözött acélt lehet-e edzeni, a Guillet-féle szövetdiagram alapján lehet eldönteni. ( Gyakorlatban egy mágnessel. )
A lényeg, hogy minél nagyobb a nikkel, és karbon tartalom, annál inkább nő az ausztenit stabilitási területe.
Ha például az acél széntartalma 0,4%, és a nikkel 24%, vagy a szén 0,8% , és a nikkel 16%, az acél szoba hőmérsékleten is ausztenites marad. Tehát nem edzhető. (A mágnes nem fogja.)
Persze a többi ötvöző, ( ha jelen van ) is befolyásolja a dolgot. A mangán szintén auszteit-képző, a króm, vanádium, titán viszont csökkenti az ausztenit stabilitását. ( Ellentétesen hat mint a Ni,Mn .)
Még valami. Sokan egy kalap alá veszik a saválló acélokat, pedig 3 fő típusuk van. Pl. az MSZ KO-13 edzhető, az MSZ KO-36 nem.
Sok évet dolgoztam hőkezelő üzemben. Ha a #1 válaszadónak el kellene talicskázni minden magas króm, és széntartalmú szerszámacélt ( pl. Böhler K-100 ) amit leedzettem bizony beleizzadna.
Persze nem mindegy mivel dolgozik az ember. Ipsen-Selas védőgázas kemencével - rutin. Hegesztőpisztollyal, és egy vödör vizes fáradt olajjal - kihívás.
"lehet a fém széntömegét valahogy megnövelni hogy lehessen edzeni"
Cementálás.
De az csak diffúzióval visz be szenet, ami azt jelenti, hogy csak bizonyos rétegmélységig lesz edzhető (kéregedzés, betétedzés).
A korrózióálló anyagok nagyon sokfélék, van, ami edzhető, van, ami nem, van, amit egy edzési próbálkozás kifejezetten tönkretesz (hardox pl.).
Erről van nagyba' szó:
Szóval amelyik acél összetétele a perlit mezőbe esik, és van elegendő karbontartalma az edzhető.
Amelyik összetétel az ausztenit mezőbe esik az nem edzhető.
Amelyik acél a martenzit mezőben van "azt mög má' minek".
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat mindenkinek!
A cementálás volt az amit kerestem de nem találtam, viszont ahogy most nézegettem még ezzel sem lehet ötvözött anyag széntartalmát megnövelni a kérgesítéshez... ha jól olvastam.
A saválló acéokat valóban nem szokás cementálni.
Viszont a jobb betétedzésre gyártott acélok mind ötvözöttek.
Pl. a BNC5 0,30 - 0,60% mangánt, 1,40 -1,70% krómot, 1,40 - 1,70% nikkelt tartalmaz.
Nitridálás viszont megoldható. Persze az egy ridegebb és főként vékonyabb kemény kérget ad.
Az is megoldás, ha alapból edzhető anyagot használsz, aztán a kéregedzést indukciósan, lángedzéssel, vagy ha extrém vékony edzett réteg kell, akkor lézeres felületedzéssel meg lehet csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!