Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Halmazelmélet. Számoljuk...

Halmazelmélet. Számoljuk össze egy 2n+1 elemű halmaz páratlan elemszámú részhalmazait?

Figyelt kérdés

Urbán János - Matematikai logika: I fejezet, 1 feladat


[link]


[link]


Az első képen a feladat van (bal oldalt alul), a második képen pedig a megoldás.


Kezdjük ott hogy a megoldás azzal nyit hogy "mi van ha n=2, tehát háromelemű halmaz". Ha n=2, akkor 2n+1=2*2+1=5, tehát ötelemű halmaz. Jó, mondjuk hogy n=1, ekkor háromelemű.


A bizonyítás "foszlányokban" érthető, de ha az egész gondolatmenetét nézem nem érzem azt hogy tényleg értem. Ugye jelöljük A részhalmazai közül a páratlanokat A1, A2, ..., Ak ill. a párosakat (elemszámokról beszélünk) B1, B2, ..., Bl ezzel nincs gond. Tetszőleges Ai-hez hozzárendeljük az A-Ai halmazt. Ez itt pl eléggé zavaró, mert ha "hozzárendeljük" akkor ez alatt mit értünk? Mert ugye A-Ai valamelyik Bj-vel lesz egyenlő ezt értem. Ha Ak halmazokból tetszőlegesen kiválasztunk kettőt, akkor azok nem lesznek egyenlőek (ha jól értem ezt akarja kihozni azzal hogy ha i1 != i2 (nem egyenlő) akkor Ai1 != Ai2, de ezt nem értem miért kell bizonygatni hiszen csak akkor teljesülne ha az Ak sorozat képzésekor lenne olyan halmaz amit kétszer teszünk bele a sorozatba. Ennek következménye hogy A-Ai1 != A-Ai2 ez nyilvánvaló, de nem értem hogy a bizonyításba ez MIÉRT fontos.


A vége már tiszta, bizonyítottuk hogy k=l, innen k+l=2^2n+1, innen pedig k=2^2n ez oké. Tulajdonképpen ha az lenne a feladat h bizonyítsuk be h k=l (azaz páratlan elemszámú halmazokból ugyanannyi van mint páros) akkor ezt nem értem.


Megköszönném ha segítenétek. Üdv


2014. jún. 29. 15:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem a lényege annyi, hogy a páratlan elemből bárhogy kiválasztasz páratlan elemet, a maradék halmazban páros db elem lesz, és fordítva.

Tehát uannyi van belőlük.

A 2n+1 elemű halmaznak 2^(2n+1) részhalmaza van: ismétléses variáció.

Minden elemre: beleteszed, vagy nem.

2^(2n+1) -nek a fele: 2^(2n)

2014. jún. 29. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ezt a páratlan-páros dolgot nem igazán értem, nem tudnál segíteni ebben?


Köszönöm a válaszod, üdv

2014. júl. 9. 23:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!