A matematika alapjairól vannak kérdéseim, segítene valaki?
A halmazelméletre és a kategóriaelméletre egyaránt felépíthető a teljes matematika?
Van még ezeken kívül ilyen "alapelmélet"?
Egyáltalán mit takar a kategóriaelmélet? Az alapjairól sem találok semmit, bővebben főleg nem... Írhatna róla valaki néhány szót, esetleg ha találtok valamilyen ezzel foglalkozó oldalt is megköszönném!
idézek:
,,A halmazelmélet (a matematikai logikával együtt) az az alapelmélet, amely a matematika keretét, nyelvét és alapvető szemléletét adja. Minden matematikai objektum végső soron valamilyen halmaz (esetleg osztály), sokaság."
"Van még ezeken kívül ilyen "alapelmélet"? "
Ezenkívül a Platonista hozzáállás van:
A számok és sok más alapfogalom a maguk természeténél fogva léteznek, nincs szükség az axiomatikus felépítésükre. A matematika tudomány nem a definiálásukról, hanem a megismerésükről szól.
Az intuicionista típuselmélet még az, amelyről azt hallottam, hogy fölépíthető vele a matematika, és alternatívát nyújt ebben a halmazelmélethez képest. Itt találtam ránézve jó bevezető jellegű könyvet, ezt persze főleg programozók (funkcionális programozás, pl. Haskell) számára írták, de a lényeg jóval általánosabb jellegű.
Én is ebből tanulok most, mert szeretném megérteni a tételbizonyító rendszereket (theorems provers, proof assistant), szóval az olyan ,,Haskell-fölötti'', függő típusok kezelésére is képes nyelveket, mint pl. a Coq, az Agda, meg az Idris.
Meg még azt szeretném, ha nemcsak egyszerű gyakorlatias Haskell programokat tudnék írni, hanem nagyobb könyvtárrendszereket és alkalmazás-architektúrákat is tudnék majd fölépíteni a jövőben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!