Ha volna egy űrhajóm, és olyan irányba repülnék, ahol meg tudnák állni a világűrben, hogyan múlna az idő számomra és a körülöttem száguldó világegyetem számára?
Számodra mindig úgy telik, mint a fotelodban ülve.
A Világegyetem pedig nem száguld sehova.
Egyszer néztünk egy videót Teller Edével, aki több évtizedes külföldön való tartózkodás után tökéletesen beszélte a magyart, míg Chicholina kiment 2 évre Olaszországba, majd mikor visszajött, már nem jutottak eszébe a szavak. erre mondta apám hogy azért nem kéne összehasonlítani egy pornószínésznőt egy atomfizikussal.
A lényeg, először szerintem tanulj meg helyesen írni, és azután foglalkozz asztrofizikával. ;-)
A sebesség mindig viszonylagos. Abszolút sebességérték nincsen.
Vagyis: MIHEZ KÉPEST lenne 0 ez a sebesség? :-)
A sebesség és az idő(sebessége) NEM egymás reciprokai. Vagyis attól, hogy a sebesség lecsökken, az idő haladása nem fog felgyorsulni.
A jelenlegi állapotunkban, a jóval fénysebesség alatti sebességek tartományában az idő mindenki számára majdnem tökéletesen egyforma sebességgel múlik. Az idő lassulása csak a fénysebességhez közeli (mondjuk 90%-95% körüli) tartományban érzékelhető.
Ha ennél is tovább növeljük a sebességet, akkor egyre rohamosabban lassul az idő, nő a tömeg, és csökken a (haladási irányban mért) hosszúság.
De az ilyen magas sebességtartomány alatt egyre kevésbé tapasztalhatók ezek a hatások, bár kétségtelen, hogy kis sebességeken is megvannak - de olyan kis mértékben, hogy elhanyagoljuk, nem is számolunk velük.
Ezért van az, hogy bár tudjuk, hogy a newtoni fizika pontatlan (mert nem számol a relativisztikus hatásokkal), de a minket körülvevő világban majdnem minden eseményre teljesen jól alkalmazható, mert az így keletkező hiba elhanyagolhatóan kicsi.
Pedro
Sebesség csak két pont között értelmezhető. Itt a Földön könnyű azt mondani, hogy az autó sebessége 50 km/h, mert tudjuk, hogy a Föld felszínéhez képest annyi. Az autó szemszögéből meg a Föld sebessége 50 km/h. Jó, a Föld nagyobb, szóval lehet azt mondani, hogy az legyen a fix vonatkoztatási rendszer.
A Naprendszerben már nem a Föld a vonatkoztatási rendszer alapja, hanem mondjuk a Naphoz képest adjuk meg a sebességét a dolgoknak.
Az Világegyetemmel az a gond, hogy nincs ilyen fix viszonyítási alap, amihez képest lehetne értelmezni csak úgy egy sebességet, anélkül, hogy megmondanánk, hogy mihez képest. Mihez képest mérnénk? A Világegyetem közepéhez képest? De nincs közepe. Egy „sík” térben egy véges méretű valaminek óhatatlanul van közepe. De a tér nem sík. Kicsit olyan, mintha a Föld felszínének (és nem térfogatának) keresnéd a közepét. Melyik város vagy földrajzi pont van a Föld felszínének közepén? Az Északi-sark? Mivel a Föld forog, ezért az valóban valamilyen szempontból kitüntetett pont, de a forgás csak a Földön kívüli objektumokhoz mérten értelmezhető.
Képzelj el egy olyan világot, ahol egy gömbfelszín van csak, minden, ami anyag, az ezen gömbfelszínen mozog. Maga a gömb sincs ott. Ebben az esetben nem tudod megmondani, hogy te mozogsz a másikhoz képest, vagy a másik mozog hozzád képest. Nincs ott maga a gömb sem, amihez képest meg tudnád mondani. Nincsenek csillagok sem, amihez képest meg tudnád állapítani.
A Világegyetem hasonló, csak 3 dimenzióban. Nincs közepe, nincs kitüntetett viszonyítási rendszer.
Köszönöm , hogy válaszoltak erre a kérdésemre .
Bár én úgy gondoltam , hogy az idő sebesség változása lineárisabb ,jelentősebb .Műholdak fedélzeti idő elcsúszásából jutott eszembe a kérdés.
"Bár én úgy gondoltam , hogy az idő sebesség változása lineárisabb ,jelentősebb .Műholdak fedélzeti idő elcsúszásából jutott eszembe a kérdés."
Ezt hogy érted?
Meg hogy jött ez a műholdak fedélzeti idő elcsúszásához?
Ajánlom figyelmedbe Stephen Hawking: "Az idő rövid története" c. könyvét.
Sajnos egyesek még mindig ott tartanak hogy nem értik a fizikát , attól hogy sebességet valamihez képest szokás értelmezni mert logikus hogy magadhoz minek viszonyítanád hisz az 0 és magadon az időlassulást sem veszed észre, de ez még nem ok arra hogy ne értsük amit a kérdező mond .
A világnak nincs közepe na és akkor mi van ,ettől még teljesen igaz lesz hogy egy rakéta ami mérés nélkül de közelíti a fénysebességet ,végtelen ellenállásba fog ütközni ,és végtelenül lelassul az ideje másokéhoz képest , vagyis könnyű megérteni hogy a korlát maga a mozgó testben is kimerülhet ,a valóság hogy az ellenállás a többi bolygó gravitációs sugárzása ,és ugyan ez az effekt amikor azt mondják a nagy tömegű test mellett lassabban jár az órád .
Az meg nem szó szerint igaz hogy nő a tömege és hogy összemegy,ezek csak a matematikai transzformációk miatt a megfigyelő rendszeréből nézve adódnak ki és a képlet miatt E=m*c2
Egyébként a kérdésre is lehet válaszolni.
Magadnak is ugyan úgy múlik az idő mintha mozognál ,és a "világegyetem" számára is ugyan úgy múlik az idő ahogy múlik mivel nem az volt a kérdés hogy hozzád képest hogyan múlna így hát nem is kell összefüggést keresni a kettő inerciarendszer közt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!