Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Eszerint a gáznak nő a tömege...

Eszerint a gáznak nő a tömege a hőmérséklet emelésével?

Figyelt kérdés

Nem vagyok biztos magamban, íme a gondolatmenetem:

Tehát ugyebár egy gázmolekula energiája a hőmozgásból fakad, tehát:


1/2*m*v^2=f/2*k*T


Eszerint ha melegítem a gázt, akkor a részecskék mozgása gyorsul. Azonban a speciális relativitáselmélet szerint a sebesség növekedésével nő a tömeg. Ami nyilván kis sebességeknél nem számottevő, mint például hogy a gáz felmelegszik 20 c-ről 30-ra.


De például ha kiszámolod egy csillag magjában lévő hidrogénatomra, (m=1 u és T=15.000.000 K)akkor nyugalmi tömeggel számolva 10^11 m/s jön ki, ami nyilván lehetetlen. Tehát itt már számottevőnek kell lennie a tömegnövekedésnek. Ezek szerint akkor n mol hidrogéngáznak ilyen nagy hőmérsékleten nagyobb a tömege, mint szobahőmérsékleten?


2014. máj. 2. 16:36
 1/2 anonim ***** válasza:

"...nyugalmi tömeggel számolva 10^11 m/s jön ki"

Elszámoltad. (Elfelejtettél gyököt vonni?)

De valóban, milliárd-billió K-nél már a Maxwell–Boltzmann-eloszlás relativisztikus képleteivel kell számolni.

[link]

2014. máj. 2. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Valóban elfelejtettem, de a lényegen nem változtat. Köszönöm a választ. :)
2014. máj. 3. 11:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!