Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen anyagból van a műanyag?...

Milyen anyagból van a műanyag? Táska?

Figyelt kérdés

Amit mostanában adnak, rá van írva: környezetbarát, lebomló, komposztálható.

Akárhogy forgatom, szerintem műanyag. Ez megint valami átverés, vagy tv. megkerülés?

Mit mondtok?


2009. dec. 18. 10:36
 1/10 anonim ***** válasza:
asszem polietilénből
2009. dec. 18. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A műanyag egy gyűjtőfogalom, nem csak egy anyagot jelöl, ami azt illeti baromi sok műanyag van. Értelemszerűen a tulajdonságaik is különböznek, nem törvényszerű, hogy minden műanyag nem/elképesztően lassan bomlik le.
2009. dec. 18. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

OK. de attól, hogy esetleg nem olyan lassan bomlik, környezetbarát lesz? viszonylagosan?

nem kötözködöm, "csupán" értetlenül állok ez előtt.

2009. dec. 18. 11:30
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A kereskedelmi forgalomban is megtalálhatóak keményítő alapú, lebomló, polimer alapanyagok és ezekből készült termékek, pl. szemeteszsákok, bevásárlótáskák, fóliák, hálók, komposztálózsákok.
2009. dec. 18. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
A másik csoportból a biopoliésztereket érdemes kiemelni. Biopoliészter pl. a politejsav, ill. annak származéka a polilaktid. Ezek előállítása során a kukorica keményítőtartalmát dextrózzá, majd tejsavvá fermentálják (erjesztik), ebből polimerizálnak poliltejsavat. A biopoliésztereknek egyre nagyobb szerepük van az orvostudományban, előszeretettel alkalmazzák ugyanis felszívódó implantátumok előállításához. A hagyományos tömegműanyagokhoz képest ezek az anyagok egyelőre nagyon drágák, így a csomagolóiparban még nem használhatóak gazdaságosan.
2009. dec. 18. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Értem. Vagyis inkább, elfogadom. Köszönöm.
2009. dec. 18. 12:49
 7/10 anonim ***** válasza:
én az erkélyre kiraktam pár cuccomat egy olyan kékszínű "zöld", látszólag műanyag szatyorban, amit a multiknál lehet vásárolni. Ha jól emlékszem még az év elején valamikor. Aztán a napokban be akartam vinni hogy átnézzem, erre szinte teljesen szétporladt a kezemben, apró szinte por alakra hullott az egész ...lehetett takarítani. No ez a szatyor tuti lebomlik :)
2009. dec. 19. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ezek az eldobható táskák legtöbbször polisztirolból esetleg polietilénből készülnek. Ezek az anyagok azonban nem környezetbarátok, lassan, vagy egyáltalán nem bomlanak le. Természetesen ez csak a tiszta PS-ra és PE-re vonatkozik. Ugyanis MINDEN műanyagáru gyártása során különböző célból, nagyon sokféle adalékanyagot adnak hozzá, ezért a tulajdonságuk is eltérő lesz. Gondolj, csak bele: a vízvezetékcsövek és a kicsit erősebb szatyrok is polietilénből vannak.

Természetesen viszonylag egyszerű belegondolni, hogy elég egy olyan adalékot adni a műanyaghoz, ami pl UV-sugárzás hatására bomlik és mivel az beépül a szerkezetbe, a nap UV-sugárzásának hatására a terméked is el fog bomlani. Természetesen ettől ott marad a monomer (ami a PE esetén etilén) de ezt már a mikroorganizmusok le tudják bontani.

Tehát ezért mondható rá, hogy környezetbarát: mert nem kell elégetni, hanem a környezetben magától elbomlik. Természetesen ezek az adalékok egy kicsi plusz költséget jelentenek, és ezért nem adják már őket ingyen az áruházakban.

2010. nov. 9. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Kicsit pontatlanok a válaszok, néhány tévképzet megmaradt sajnos.


A "nejlonacskó" 99%-ban PE-ből van (PS-ből nem igazán gyártanak ilyesmit). Ezt általában adalékolják. Van, hogy az adalék (töltőanyag) mennyisége eléri a 70%-ot is. A legtöbb kereskedelemben kapható "lebomló" műanyag valamilyen keményítővel vagy cellulózzal töltött PE. Ezek valójában nem bomlanak le (még ha a szétmálló zacskón úgy is tűnne), csak szétesnek finom porrá (azt is csak speciális körülmények között). Ezt a port NEM tudják tovább bontani a mikroorganizmusok, így a műanyaghulladékok által okozott természeti kár nem szűnik meg, csak besöpörjük a szőnyeg alá (esetünkben a szőnyeg a pl. termőtalaj, ami alatt fájintos vízzáró réteget tud képezni a műanyafólia-zúzalék).

A valóban lebomló és komposztálható műanyagok, mint a politejsav (PLA) jóval drágább és nehezebben alkalmazható anyagok, ezért a felhasználásuk erősen korlátozott, nem valószínű, hogy találkozol ezekkel az anyagokkal.

Másrészt a nagy áruházláncok által lebomlóként reklámozott szatyrok sokszor a legelemibb követelményeknek sem tesznek eleget, valóban csak trükközésnek használják. Ha környezettudatos akarsz lenni, ne lebomló szatyrok kérj, hanem vigyél kosarat :)

2011. ápr. 15. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
TL óriásmolekulás, szerves anyagok, polimerek (jellemzően hosszú szánláncú), nem kristályos, gabalyodott szerkezetűek... gyakran ezért is nyúlásképesek.
jún. 16. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!