Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit értünk a célállapot és a...

Mit értünk a célállapot és a jelenlegi helyzet közötti legfontosabb különbségek alatt? Hogy kell őket összehasonlítani? Nem értem a szöveget valaki tud példát?

Figyelt kérdés

Az egyik stratégia alapelve aproblémahelyzetben adott pillanatnyi állapot és a célállapot közötti különbség csökkentése. Ha például célunk egy négy számból álló kombináció megfejtése és pillanatnyilag az egyik számot sem ismerjük az a célunk, hogy a két állapot között fennálló különbség megszűnjön. Ilyenkor ki kell jelölni egy alcélt, ami jelen esetben az első szám megismerése, ha ez sikerül közelebb kerültünk a megoldáshoz. Ekkor már az első szám ismerete is a pillanatnyi állapotunkhoz tartozik. Továbbra is van különbség azonban a két állapot között, ezt a második szám kitalálásával csökkenthetjük, stb.. A különbség csökkentés elmélete mögött az a gondolat munkál, hogy olyan alcélokat állítsunk föl, amelyeket elérve közelebb kerülünk a célhoz

Hasonló eljárás a cél-eszköz elemzés. Ilyenkor a pillanatnyi állapotunkat és a célállapotot annak érdekében hasonlítjuk össze, hogy a legfontosabb különbségeket megtaláljuk közöttük. E különbség kiiktatása lesz a legfontosabb alcélunk. Ezután egy eszközt vagy egy eljárást kell keresnünk ennek az alcélnak az elérésére. Ha találunk egy ilyen eljárást, de azt vesszük észre, hogy pillanatnyi állapotunkban valami megakadályoz abban, hogy ezt alkalmazzuk új alcélt vagyunk kénytelenek bevezetni. Ez a stratégia számos hétköznapi helyzetben alkalmazható.

A cél-eszköz elemzés azért érdekesebb, mint a különbség csökkentés, mert azt is megengedi, hogy olyasmit tegyünk, ami ideiglenesen csökkenti a pillanatnyi állapotunk és a célállapot közötti hasonlóságot.

Egy másik stratégia a céltól visszafelé való indulás. Ilyenkor a célból kiindulva, lépésről lépésre visszafelé haladva jelölődik ki a megoldás útja. Ez különösen a matematikai problémák megoldásánál lehet hasznos.


2014. febr. 24. 21:01
 1/2 anonim ***** válasza:

Célkülönbség: Pl. rád jön a cifra félúton haza. A te célod az, hogy sikerrel a wc-ben el tudd végezni a dolgot. Azonban ennek allépései vannak. Az első az, hogy tartsd vissz hazáig, második: menj be a sloziba. Harmadik: told le a nadrágod és az alsód. Negyedik. Ülj rá a wcre. Magyarul, alfolyamatokra bontod, hogy a célt elérhesd.

Cél-eszköz elemzés: Pl. valami beakadt a fogadba evés közben. (Érdekes váltás: output->imput xD) A te célod az, hogy azt a valamit eltávolítsd. Nos erre meg is van az eszköz: A fogpiszkáló. Ha van az asztalon fogpiszkáló, nincs probléma. Ha nincs, csak mondjuk a haverod mögött a pulton, akkor át kell formálnod a cél elérésére a terved, tehát megkéred a haverod, hogy adjon neked egy fogpiszkálót. Ha azonban olyan akadály van, hogy az egész lakásban nincs fogpiszkáló, akkor nyílván megmosod a fogad.

Céltól visszafelé indulás: Matek: Azt szeretnénk, hogy egy törtet felbonthassunk két tört összegeként, úgy, hogy az egyik törtnél a nevező deriváltja legyen a számlálóban. Ha majd tanulsz integrálást megérted.

Én legalábbis így értelmeztem ezeket, de nem garantált, hogy jók.

2014. febr. 27. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
szakatam rajtuk humors de köszi szépen sokat segített meg értettem :D
2014. febr. 28. 01:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!