Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » SOS! Függvény ÉT, ÉK, kép, őskép?

SOS! Függvény ÉT, ÉK, kép, őskép?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nem a denfiníció kéne, hanem hogy hogyan tudom megállapítani, egy adott fv-ről, hogy mi az ÉT-a, ÉK-e, képe és ősképe. Pl tudtommal egy fv ÉT-a azon számok halmaza, amelyek behelyettesíthetők az ismeretlen helyére, úgy, hogy valamilyen számot kapjak eredményül.

Pl f(x) = 5x + 3 -nál az ÉT = R, mert bármely számot behelyettesíthetek, és számot kapok eredményül. f(x) = 4-nél nincs is ismeretlen, tehát szintén ÉT = R. De f(x) = gyök(x) -nél már csak a pozitív valós számokat tudom behelyettesíteni, tehát ÉT = R+ .


Nem tudom hogy jól mondtam-e, ezt én így hallottam, de egy fv ÉK-ét sehogy sem tudom megállapítani, valamint a képét és az ősképét sem. Ha megkérlek titeket elmagyaráznátok nekem? Mert sajnos a definíciójuk alapján egyáltalán nem értem meg őket. :(


Előre is köszönöm a segítséget!


2014. febr. 20. 21:00
 1/4 anonim ***** válasza:

az ÉK-t úgy tudod meghatározni, hogy megnézed van e maximuma illetve minimuma a függvénynek, pl.: a f(x)=sinx ÉK-ja -1...1-ig tart. tehát azt nézed meg hogy a függőváltozó meddig megy el.

az őskép (tudtommal inverznek is nevezik) pedig úgy tudod meghatározni hogy felcseréled a a változókat és rendezed a független változóra pl.: y=x+1 inverze: x=y+1 ->y=x-1

2014. febr. 20. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, de a kép, őskép dolgot még nem egészen értem. Ha megkérek egy általad kitalált függvényen bemutatnád nekem őket?
2014. febr. 21. 14:01
 3/4 anonim ***** válasza:
persze
2014. febr. 24. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

vegyük pl.: az y=x^2 függvényt, ennek a képe egy parabola, az ősképe pedi az hogy felcseréled az értelmezési tartományt és az érték készletet, ezt gyakorlatban úgy csinálod, hogy megcseréled az x és y-t. tehát a példából ez lesz: x=y^2 ezt y-ra rendezed, és lesz belőle y=gyök(2). ez az ősképe.

egy másik példa: y=sinx felcseréljük az xet és y-t x=sin(y) de mivel mi mindig x függvényében vizsgájuk ezért rendezzük y-ra és az lesz belőle hogy y=arcsin(x) ezeknek valójában ugyan az kép és ősképe, csak az őskép 90fokkal balra van forgatva a koordináta-tengelyen (no meg x^2=yfüggvénynél úgy ez a x^2 pozitív felére igaz) de pl ha az y=x^3-t kipróbálod ahogy mondtam, és ábrázolod akkor rájössz hogy tényleg balra van forgatva

2014. febr. 24. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!