Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tudnátok bizonyítani?

Tudnátok bizonyítani?

Figyelt kérdés

Tudom, elég triviálisnak tűnik, de nem értem, hogy miért pont így kell csinálni ezeket. Esetleg van valami bizonyítási módjuk?


a^x/a^y = a^(x - y)


a/b * x/y = a*x / b*y


Tudom ezek az axiómák, amik olyan természetesek, hogy bizonyítani sem kell őket, én mégis várom, hátha valaki tudná bizonyítani, hiszen az ókorban ezeket a dolgokat nyilván nem maguktól tudták az emberek.

Más szóval én azt a folyamatot szeretném megkapni, amivel meg tudnák magyarázni az alábbi axiómákat, minden tetszőleges számra (nyilván nevezőben nincs nulla).


Várom a válaszokat, akár privátban is.

Köszönöm.


2014. jan. 18. 21:33
 1/3 anonim ***** válasza:

Ahogy te is mondod, ezek axiómák, vagyis direkt így találták ki őket.

Az elsőhöz:

Adott a hatvány definíciója. Kezdetben: a*a*a*a=a^4, vagyis a hatvány azt jelenti, hogy egy számot valahányszor összeszorzol önmagával, vagyis a kitevőben csak pozitív egész számnak van értelme.

Ezt a definíciót próbálták úgy kibővíteni, hogy értelmezve legyen negatív egészre is, de a hatványozás addig bevezetett azonosságai ne változzanak, valamint értelemes műveletet kapjanak. Ezért lett bevezetve negatív kitevőre az, hogy a^-x:=(1/a)^x. Ez egy definíció. Ebből a definícióból és a hatványozás azonosságaiból már következik az első állításod.

2014. jan. 18. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

a^x/a^y = a^(x - y)

pl:

a^4/a^2 = a^(4 - 2) =(a*a*a*a)/(a*a)=(a*a*1)/1=a^2



a/b * x/y = a*x / b*y


ennél pedig mindegy a műveletek sorrendje.


De az összes ilyen vissza vezethető alapműveletekre. minden vissza vezethető összeadásra és kivonásra. csak úgy túlsokáig tartana leírni és kezelhetetlen lenne

2014. jan. 18. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 throwaway4 ***** válasza:

Szia!


Mint mondod, az axiómák olyan állítások, amelyeket igaznak nyilvánítunk. Ezek viszont nem axiómák. Ezek a definícióból következő alaptulajdonságok, amelyek bizonyításához egyszerű logikai és/vagy matematikai tételeket használunk.


1. a^x / a^y = a^(x-y) (ahol a != 0)


a^x / a^y = (az osztás: reciprokkal szorzás)

a^x * (1 / a^y) = (a negatív kitevőjú hatvány definíciója)

a^x * (a^(-y)) = (azonos alapú hatványok szorzata)

a^(x+(-y)) = (a kivonás: ellentett hozzáadása)

a^(x-y)


2. (a/b) * (x/y) = (a*x) / (b*y) (ahol b != 0 és y != 0)


a/b * x/y = (az osztás: reciprokkal szorzás)

a * (1/b) * x * (1/y) = (a szorzás kommutativitása, azaz felcserélhetősége)

a * x * (1/b) * (1/y) = (szorzások elvégzése)

(a*x) * (1 / (b*y)) = (az osztás: reciprokkal szorzás, másik irányba)

(a*x) / (b*y)


Remélem, ez érthető volt. Ha segíthetek még valamiben, nyugodtan írj.

2014. jan. 19. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!