Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » (-2) ^x-nek mi a függvényképe?

(-2) ^x-nek mi a függvényképe?

Figyelt kérdés

A wolphramalpha komplex függvényt hoz ki belőle...

Kérdés: miért?


Nem egy szmcs függvény lenne a páros pozitív X-ek helyén pozitív y értékekkel?



2014. jan. 4. 14:43
 1/4 anonim ***** válasza:

Hogy lenne már szigorúan monoton csökkenő a páros pozitív egészekre? 4, 16, 64,…


Amúgy a Wolframalpha azért hoz ki komplex függvényt, mert (-2)^x valósak felett csak az egész számokon van értelmezve, ha x helyére másmilyen valóst írsz akkor nem valós számot kapsz. Hogy hogy van értelmezve az a^x, ha a nem pozitív, hanem egyéb komplex szám, arról bővebben lásd az Euler-formulát: [link]


Meg ha megnézed az egészeken a Wolframalpha grafikonján a képzetes rész 0, a valós rész meg pont megfelel a vártnak:

x --> f(x)

-2 --> 1/4

-1 --> -1/2

0 --> 1

1 --> -2

2 --> 4

3 --> -8

2014. jan. 4. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Úgy értettem, hogy exponenciálisan csökkenő (a kiugró pontok miatt nem lehetne szmcs, ezt rosszul gondoltam) fv lenne, a pozitív páros helyeken pedig a negatív y érték helyén pozitív. Csak kicsit hülyén fogalmaztam :D


Akkor úgy kérdem, hogy miért csak egész számokon van értelmezve?

Azért mert nem lehetne eldönteni a nem egész kitevő miatt hogy most tisztán pozitív vagy negatív?

2014. jan. 4. 17:32
 3/4 anonim ***** válasza:

Azért, mert egy negatív szám esetében mit jelent az, hogy 1.542-ször megszorzod önmagával?


(Amúgy ez a függvény nem exponenciálisan csökkenő… Az abszolút értéke exponenciálisan nő, maga a függvény meg alternál.)

2014. jan. 5. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kicsit bővebben az indoklás (amikor az előző hsz-t írtam, épp akkor értem haza egy túráról):


Ugye pozitív számok esetében az 1,542-ik hatványt úgy értelmezzük, hogy vesszük az 1542. hatványt, majd annak az 1000. gyökét. Na most negatív számoknak a gyöke nincs értelmezve ezért nem lesz -2 az x-ediken se értelmezve, ha x nem egész. Például -2 esetén a 3/4-ik és a 6/8-ik hatványnak ugyanannak kéne lennie, de gyök[4]((-2)^3)) ne, ugyanaz, mint gyök[8]((-2)^6).

2014. jan. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!