A transzformátorok miért nem vágják le a biztosítékot?
a biztositek az aramerosseget hatarolja be. mivel az izzo nagy ellenallasu (vekony a szal), igy a magas feszultseg (230V) ellenere is alacsony aram (100W-os izzo eseten 0,5A koruli) folyik at rajta. ha 'rovidre zarsz', az azt jelenti, hogy nagyon alacsony ellenallasu vezetovel (ertsd: drot) zarod az aramkort, igy nagyon magas aramerosseg alakul ki, a biztositek 'levag'.
transzformator eseten ugyan vastagabb a drot, ellenben sokkal hosszabb, ezert nagyobb az ellenallasa is. tekercset egyebkent zomanc-szigetelesu drotbol szoktak gyartani, hogy ne legyen tul vastag a szigeteles.
ha kedves az eleted, en azert azt javasolnam, hogy elektromossagi ismeretek nelkul eszedbe ne jusson a halozatba kotni semmilyen hazi gyartmanyu eszkozt.
Rövidzárnak azt nevezzük, mikor "jó közelítéssel zérus" ellenállást iktatunk a körbe.
Ha pl. egy dróttal zárod az áramkört, annak ellenállása kb. 0 és rajta végtelen áram folyik, ezért levágja a biztosítékot. (Ez persze közelítés, nem akartam belemenni fajlagos ellenállásba...)
A villanykört nem rövidzárként, hanem fogyasztóként működik, ezalatt azt értem, hogy az ellenállása nem 0. Ennek többek közt az az oka, hogy a benne lévő W-szál meglehetősen vékony. Anyagok ellenállása pedig (általában) fordítottan arányos a vezetésre merőleges keresztmetszetükkel.
Az ellenállás számértéke persze meghatározható, pl. konkrét 100W-os körténél:
P=U*I=U^2/R, ebből R=U^2/P=220^2/100=100*2,2^2=484 ohm.
Ha berakod a hálózatba akkor rajta:
I=U/R=220/480= kb.=0,5 Amper áram folyik át.
A biztosítékok a lakásokban általában 6, 15, vagy 20Amperosak, ezek bármelyike bőven kibírja, persze hogy nem vágja le.
Transzformátor esetén meg az a helyzet, hogy ott van egy baromi hosszú tekercselés.
Anyagok ellenállása a hosszával egyenesen arányos.
Ezért a transzformátor szekunder ellenállása szintén nem 0, ezért bírja. (Ha csökkented a menetszámot, akkor már az ellenállása is csökken, és amikor eléri a biztosíték áramát, akkor levág.)
Azt hiszem, mégis sikerült belemenni, ebbe a képletbe, akkor hogy teljesen kerek legyen, fémek ellenállása a következő képlettel számítható:
R=ró*L/A.
ró: fajlagos ellenállás ohm*m-ben.
L: Anyag hossza (pl. drót hossza) méterben.
A: Anyag keresztmetszete m^2-ben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!