Miért használnak a házakban autómata biztosítékot?
Nem egészen értem a kérdésedet ... A biztosítékokat tudod mért használják, remélem. Hogy ezek miért automatikusan működnek ? Mert csak így érhető el (bár van amikor így sem sikerül), hogy sebességük révén az eszközök károsodása nélkül kapcsoljon le a rendszerről esetenként, nagy értékű védendő elektromos eszközöket. Meg aztán, ha nem automatikus volna , akkor ugyan milyen ?
Ha nem erre gondoltál, akkor kérlek pontosíts ...
maci
háát az a igazság hogy ez fizika házi..
autómata biztosítékokról tanultunk, és h miért használnak ilyet a házakban?
A biztosítékok szerepe általában a készülékek, illetve a ház, esetleg jármű elektromos rendszerének, avagy a többi elektromos berendezésének védelme. A legtöbbször egy épület (jármű) hálózatának terhelhetősége adott. A túl sok (avagy túl nagy) fogyasztást nem biztos hogy károsodás nélkül képesek lennének elviselni, vagy kiszolgálni, ezért ilyen esetekben korlátozzák a kivehető teljesítményt. Ha ezt nem tennék előfordulhatna hogy a kiszolgáló elektromos berendezéseket károsítaná a túlzott áramfelvétel. A falban, vagy speciálisan kialakított csatornákban az elektromos vezetők is méretezettek, túláram esetén ők is károsodhatnak (melegedés), extrém esetben még tüzet is okozhat. Ugyanez előfordulhat olyankor is, amikor egy a hálózatra kötött elektromos eszköz meghibásodik (pl. zárlatos lesz), és a hálózatból túlságosan nagy áramot venne fel. Ilyenkor a telepített biztonsági berendezések képesek az adott készüléket a hálózatról leválasztani megelőzve ezzel a súlyosabb meghibásodásokat, az elektromos rendszer további sérüléseit. Tehát összefoglalva a biztosítók szerepe általában kettős;
Megvédi az elektromos kiszolgáló rendszert (hálózat) egy esetlegesen hibás eszköz miatti károsodástól.
Megvédi magukat az eszközöket, a hálózaton esetlegesen fellépő túláramokkal, túlfeszültségekkel szemben.
maci
Látom jó régi a kérdés, de tök véletlen a GOOGLE kidobta. Egy kicsit pontosítanám a válaszokat:
A biztosíték szerepe (általánosságban) az hogy az áramkört megszakítsa amennyiben tartósan egy megadott (a biztosítékra jellemző) áramnál nagyobb áramok folynak keresztül rajta.
Ennek a értelme, hogy hiba (zárlat vagy a hálózat túlterhelése) esetén megóvja az elektromos hálózat további alkatrészeit (vezetékek, kapcsolók, transzformátorok, stb ...) a túlmelegedéstől, így egyben tűzvédelmi szerepe is van.
A biztosíték tehát az elektromos készülékeinket nem védi semmi ellen! Azért van ott, hogy egy már tönkrement (zárlatos) készülék által okozott túlterhelés ne károsíthassa a hálózat többi elemét, illetve azokban ne okozhasson túlmelegedést / tüzet.
Védőföldeléssel együtt alkalmazva ezen felül a biztosíték érintésvédelmi szerepet is ellát, mert a védőföldelés lényege hogy a sérült szigetelésű készülék (melynek burkolatára életveszélyes feszültség kerülne) zárlatos lesz, és leoldja a biztosítékot.
-1. Nem igaz hogy minden házban automata biztosíték van, de új házakba alapvetően ilyeneket szerelnek fel. Alternatívája az olvadó biztosíték, aminek hátránya hogy ha egyszer kiolvad akkor cserélni kell a betétet, vagyis nem lehet azonnal visszakapcsolni. Ezzel szemben az automatát bármikor újra fel lehet nyomni, és nem lehet "megpatkolni".
-2. A biztosítékokra általában megadják hogy mekkora az a legnagyobb áram ami alatt még biztosan nem old ki. Ez nem jelenti azt hogy afelett azonnal leold; a kioldás ideje a biztosíték fajtájától és a túláram mértékétől is függ.
Ezt sokszor ki is használják, némely készülékek rövid ideig jelentős túláramot is felvesznek bekapcsoláskor.
Nem igaz hogy egy olvadóbiztosíték mindig lassabb mint egy automata, ez típustól függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!