Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért működnek így a transzfor...

Miért működnek így a transzformátorok?

Figyelt kérdés
tehát miért áll egyenes arányban a feszültség és a menetszám, és miért áll fordított arányban az áramerősség és a menetszám?
2013. okt. 23. 20:38
 1/4 anonim ***** válasza:
58%
Az áramerősség nem függ a menetszámtól!
2013. okt. 23. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"miért áll egyenes arányban a feszültség és a menetszám"

Mert a vezetőt teljes hosszában mágneses tér fogja körülvenni. Minnél hosszabb vezetéket tekerek fel tekercsként, annál nagyobb szakasz mágneses tere fog tudni összeadódni a tekercsen belül. (A szekunder oldalon ugyanez, csak indukcióval.)


"miért áll fordított arányban az áramerősség és a menetszám"

Valószínűleg arra gondolsz, hogy ha megemelem a menetszámot mondjuk a szekunder oldalon, akkor magasabb feszültséget kapok, amiről kisebb áramot lehet levenni. De a kisebb áram inkább azzal van összefüggésben, hogy a teljesítmény állandó marad (némi veszteséggel). Tehát ha nagyobb értékre transzformálsz egy feszültséget, akkor a kivehető áramnak csökkenie kell, hogy a teljesítmény megmaradjon. Ellenkező esetben a semmiből kapnál energiát. :)


P=U*I

Ha az U nő, I-nek muszáj csökkenie, hogy a P ne változzon.

2013. okt. 24. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A menetszám dologhoz:

[link]

[link]

2013. okt. 24. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Röviden tulajdonképpen az energiamegmaradás törvénye miatt. Ha a szekunder oldalon nagyobb áramerősség keletkezne a primer oldalihoz képest, akkor tulajdonképpen nagyobb teljesítményt tudnánk kivenni a transzformátorból, márpedig energiát ingyen nem lehet kapni semmiből. Végső soron pedig azért, mert lényegében mindkét tekercsen ugyan az a mágneses mező megy keresztül, az indukált feszültségek innentől pedig csak a menetszámok arányától függ és mivel csak annyi összteljesítményt lehet kivenni a transzformátorból, mint amennyit fel tud venni, ezért az áramok fordítottan fognak aránylani a tekercsek menetszámával ugyanis a teljesítmény a feszültség és áramerősség szorzata. (Ezt hosszan le lehetne vezetni matematikai összefüggésekkel, de az túl hosszú lenne.)
2014. febr. 10. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!