Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizika! Egy kötélre felakasztu...

Fizika! Egy kötélre felakasztunk egy vízzel töltött vödröt, majd meglökjük azt, úgy, hogy a tárgy ingani kezdjen. A vödör alján van egy lyuk, amelyből folyamatosan folyik ki a víz. Hogyan változik a lengésidő?

Figyelt kérdés
Arra gondoltam, hogy igazából nem is számít a test tömege. De szeretném kikérni a ti véleményeteket is. :)
2009. nov. 23. 22:34
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

A légnyomásnak sok köze nincs a dologhoz. A kísérlet helye szintén nem befolyásolja érdemben a dolgok kimenetelét. Változatlan g mellett mindegy mekkora a g nagysága, a matematikai inga lengésideje független az inga tömegétől. A bolygó forgási sebességével ugyanez a helyzet.


Az amplitúdó és a lengési sík nem szerepelt a kérdésben, a lengésidőre pedig nincs befolyása. Bármennyire is igyekszel, ezzel nem sikerül összezavarni a kérdezőt.


Csak csendbe írom, nem vagyok benne biztos, de nekem úgy dereng, a Coriolis erő szintén a Newtoni fizika része.

2009. nov. 24. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

A légnyomásnak sok köze nincs a dologhoz.


- Vákuumban hogyan is működne ez a dolog?


Ha a Föld nevű bolygón vizsgáljuk, akkor a lengésidő víztől mindentől függetlenül konvergál a végtelenhez, nem? (---> Eötvös-inga)

2009. nov. 24. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Vákuumban? Nagyjából ugyanúgy. Kicsit gyorsabban fogyna a víz a vödörből, nem csak kifolyna, hanem el is forrna. :)

Ha figyelembe vesszük a légellenállást, kisebb csillapítással számolhatunk, az amplitúdó lassabban fog csökkenni. Elég extrém körülmény és a példánktól meglehetősen elrugaszkodott. Ha a légnyomás hatását akarjuk vizsgálni, nem kell mindjárt teljesen megszüntetni. Véleményem szerint többet mond a jelenség természetéről, ha a vizsgált független változó értelmezési tartományát kiinduló feltételekhez közel választjuk. Hasamra csaptam, 80 kPa - 200 kPa.


A hozzászólás másik részét nem egészen értem. Ha határértékről beszélsz, feltételezem lengés idő a függő változó ami konvergál a végtelenhez, mi a független változó, és ez hova konvergál?


Eötvös inga alatt az egyszerű torziós ingát, vagy a horizontális variométert érted? Melyiknek és mi köze van a mi vödrös esetünkhöz?

2009. nov. 24. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!