Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki elmagyarázná a gyökvonást?

Valaki elmagyarázná a gyökvonást?

Figyelt kérdés
7. osztályba járok, és még csak jövőre tanuljuk, de nagyon érdekel a matek, szóval meg szeretném tanulni
2013. okt. 19. 19:01
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Akkor nézz utána.

Google a barátod, wiki a barátnőd.

2013. okt. 19. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

A gyökvonásnál a következő kérdésre keressük a választ: adott egy szám, melyik szám az, amelyiket ha négyzetre emeljük, akkor épp ezt a számot kapjuk?


Ha az adott szám például a 4, akkor a 2 egy helyes válasz, hiszen 2*2=4. De a -2 is jó, mert (-2)*(-2)=4. A valós számok között más megoldás nincsen. Azonban e kettő közül is mindig a nemnegatívat mondjuk a szám négyzetgyökének.


A négyzetszámoknak, mint például a 4, egész szám a gyöke. Ha egy szám nem négyzetszám, akkor viszont nem lesz egész a gyöke sem, sőt, be lehet bizonyítani, hogy a nem négyzetszám egészeknek nem racionális a gyöke, azaz nincsenek olyan p és q egész számok, hogy (p/q)*(p/q) épp azt a számot adja. Az ilyen számok gyöke tizedestört alakban végtelen hosszú, és nem periodikusan ismétlődő (a racionális számoknak, mint például a 2/3 vagy 1/7 mind véges hosszú vagy periodikusan ismétlődő a tizedestört alakja).


A 0 négyzetgyöke a 0, hiszen 0*0=0. A negatív számoknak viszont nincsen négyzetgyöke a valós számok körében, hiszen nincsen olyan valós szám, amit négyzetre emelve pl. -1-et kapnánk.


Azonban a valós számok halmazát ki lehet terjeszteni egy speciális számmal, amit i-nek szoktunk nevezni, és az a tulajdonsága, hogy a négyzete -1. Emellett simán úgy lehet kezelni, mintha egy változó lenne, aminek nem ismerjük az értékét. Ennek a felhasználásával már minden valós számhoz lehet négyzetgyököt konstruálni, csak a negatívakéban szerepelni fog az i.


A négyzetgyökön túl van köbgyök, negyedik gyök, ötödik gyök stb. Egy szám köbgyöke az a szám, amit ha háromszor összeszorzol magával, visszakapod az eredeti számot. Például a 8 köbgyöke a 2. A köbgyöke a negatív számoknak is valós, a -8 köbgyöke például a -2, hiszen -2*-2*-2=-1.

A negyedik gyök, ötödik gyök hasonló, ennyiből talán már ki tudod találni.


Remélem érthető voltam, ha nem, és valami még érdekel, kérdezz nyugodtan.

2013. okt. 19. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Szerinted ha találtam volna értelmes oldalt, akkor feltettem volna a kérdést? -.-
2013. okt. 19. 20:04
 4/15 anonim ***** válasza:

" [link]

És ez mi a f#szom, akkor?

Nem az oldal nem értelmes, hanem sajnos te...

2013. okt. 19. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Mwg kell mondanom, a Wikipédia nagyon pontatlanná lett, ezért nem tituláltam értelmesnek -.-
2013. okt. 19. 20:29
 6/15 A kérdező kommentje:
Illetve még hozzátenném, hogy a szívemet nem fogom tönkretenni azzal, hogy minden hülyén 'felhúzom' magam!
2013. okt. 19. 20:32
 7/15 A kérdező kommentje:
(Ha valaki belém kívánna kötni, azt is tudom, hogy a folyamatosan visszafogott düh átlagosan 35%-kal növeli a kardiovaszkuláris betegségek kialakulását!)
2013. okt. 19. 20:34
 8/15 anonim ***** válasza:
Akkor hogy birkózol meg a saját életeddel? :)
2013. okt. 19. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Pl. rajtad sem, 4/4-es...
2013. okt. 19. 20:34
 10/15 A kérdező kommentje:
8/9-es, bocsi
2013. okt. 19. 20:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!