Szerintetek van/volt értelme az emberi űrrepülésnek?
Egyre több helyen olvasom azt, hogy tudományos eredmények szemszögéből semmi értelme nem volt annak, hogy valaha embert küldtünk az űrbe, a mostani Nemzetközi Űrállomás, meg a kínaiak űrrepülési is inkább politikai, mintsem tudományos vállalkozások, és amennyi pénzt eddig ellőttek a különféle országok emberi űrrepülésekre, abból szondát küldhettünk volna a Naprendszer összes ismert égitestjére.
Nektek mi a véleményetek?
-A Holdkőzeteket sikerült lehozni a Földre
-Kiderült hogy a Hold felszínén meg lehet állni (addig olyanokat is hittek hogy elsüllyednek benne)
-ÍKiderült hogy a Holdnak is vannak minimális geológiai aktiviutásai (az enyhén még képlékeny ma néha úgynevezett "holdrengéseket" kelt)
-Maga az hogy eljuttassunk embereket egy másik égitestre olyan fejlesztéseket igényelt amik a későbbi felfedezések alapjául szolgáltak.Értem itt például a Saturn rakétacsalád kifejlesztését,a szkafanderek fejlesztését,illetve az űrmanőverek fejlesztését,amit ma is felhasználunk illetve erre építünk.
> „…amennyi pénzt eddig ellőttek a különféle országok emberi űrrepülésekre, abból szondát küldhettünk volna a Naprendszer összes ismert égitestjére.”
Hát… Nem tudom, hogy pontosan mekkora mérettől számít egy űrbéli test égitestnek, de így méretkorlát nélkül még azt is el tudom képzelni, hogy több égitestet ismerünk a Naprendszerben, mint ahány dollár az USA adóssága.
Másrészt azért valamennyi tudományos értelme volt, például érdekes kérdés, hogy hogy bírják az emberek a világűrben (szóval volt értelme az emberi űrrepülésnek), de azt elhiszem, hogy politikai érdekek nélkül, pusztán tudományos célból nem nagyon küldtünk volna embert az űrbe.
a) Az űrkutatás fejlődése nélkül egy rakat dolog nem lenne a mai mindennapokban.
b) A Nemzetközi űrállomáson naponta szinte 24 órában végeznek kísérleteket. Sok-sok hónapos VÁRÓLISTA van, hogyha egy kísérleti eszközt ki akarsz ott próbálni. Számtalan dolog van, ami csak null-gravitációs térben lehet megvalósítani (pl, híres magyar, IIS-en elvégzett kísérlet a fémhabok előállítása). És akkor még nem is beszéltünk a különböző vegyület szintézisekről, amit szintén csak az űrben lehet előállítani, és vizsgálni.
c) Mi a jó édes fenéért az űrkutatástól sajnálja mindenki a pénzt? Csak az amerikai hadiköltségvetés NEGYEDÉBŐL bőven el lehetne jutni a Marsra. Meg vissza. Sőt, ha a világon jelenleg fölösleges fegyverkezésre költött pénzt űrkutatásra költöttük volna, ma nagy eséllyel hétköznapi dolog lenne, hogy egy hétre kiruccanok a Holdra, nyaralni. Nem lenne nyersanyag hiány sem, hála az űrbányászatnak. Nem, ehelyett újabb és újabb rakéta-rendszereket, tömegpusztító fegyvereket, még halálosabb, még pontosabb robbanószereket fejlesztünk ki. Erre nem sajnálod a pénzt? Az űrkutatásra költött pénz valahol 0,001% körül van a hadifejlesztésre költött pénzhez képest. Ha az mind a kutatásba áramlana, már réges-régen rendben lenne a földi technológia, és kutathatnánk az utat a csillagok felé.
d) A szondák jópofa dolgok, de: lassúak, pontatlanak, és nem képesek mást csinálni, mint amire tervezték őket. Egy tudós mondta nem olyan régen: "Amit az eddigi összes Mars-szonda elvégzett, azt egy geológus egy lapáttal és egy kézi mikroszkóppal egy nap alatt megcsinálta volna". Az emberek fel tudják találni magukat, számtalan dolgot képesek megcsinálni, amire a szondák NEM képesek. Hiába van szondánk - az ember jobb, gyorsabb, hatékonyabb.
50 km magasságban földi légnyomás és hőmérséklet van (de sajnos ebben a régióban van a savas eső is) ezt kéne tanulmányozni egy robotrepülővel.
A szovjet szondákat nem a savas eső szedte szét, hanem a magas felszíni nyomás és a hőség. A Vénusz felszíne csontszáraz, a hulló savaseső elpárolog mielőtt a felszínre érhetne.
A Titán meg az egyetlen ismert égitest, amin valami folyadék hasonlóan viselkedik, mint a Földön. Vannak folyók, tavak, tengerek, csak nem vízből, hanem metánból. Ezt kéne valami tengeralattjáró vagy hajó szondával tanulmányozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!