Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet megmérni egy...

Hogyan lehet megmérni egy bonyolult zegzugos alakzat felületét? Olyasmi trükkre gondolok mikor vízfeltöltéssel a térfogata megmérhető a zegzugos tartálynak vagy az árnyékunk és a ház árnyéka megmérésével megmérhető a ház magassága.

Figyelt kérdés
2013. szept. 24. 17:37
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy ezt könnyen lehet, hogy sehogy. Már az se biztos, hogy van felülete (matematikában gondolok itt egy fraktál szerű alakzatra, fizikában meg mondjuk az atommagokra és elektronfelhőkre).


Az effektív felületnek van értelme. Nagy felbontás esetén annak, hogy például hány nitrogén molekulát képes megkötni, és azt ki lehet számolni, hogy ennyi nitrogén molekula mekkora felületet foglal egy rétegben egy síkra terítve ( oktatas.ch.bme.hu/oktatas/konyvek/fizkem/Kemia%20labor/jod-szam.doc ). Kisebb felbontással azt is lehet nézni, hogy hány liter festék kell rá, hogy átlagosan 1 mm vastagon le legyen fedve, ekkor a felülete a felhasznált literek száma szorozva 1 m^2-rel. Amikor a táncparkett felületét adják meg, akkor arra kíváncsiak általában, hogy hány pár tud rajta táncolni egyszerre…


Szóval ez egy bonyolult probléma.

2013. szept. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

A festék egyenletesen terül el?

Ez utóbbi jó ötletnek tűnik. A nitrogén az macerásabb.

Tehát akkor be kell vonni valamivel ami egyenletesen terül s a vastagságból és az elfogyott mennyiségből kiszámítható.


Tudtok ajánlani esetleg valami épkézlábbab anyagot mint a festék ami jó egyenletesen terül s le is szedhető?


Viasz?


Alumínium és réz lenne a felület.

2013. szept. 24. 17:56
 3/18 anonim ***** válasza:
A festék a kisebb mélyedéseket áthidalja. Hogy mekkora az áthidaló képessége, az a viszkozitásától függ. Egy sűrűbb festék ezért kisebb felületet fed le, egy hígabb nagyobb. Ez kicsit olyan, mit egy partvidék mérése különböző hosszúságú mérőrudakkal, vagyis mutatja a zegzugos felület fraktál jellegét.
2013. szept. 24. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
tehát minnél higabb annál pontosabb?
2013. szept. 24. 19:57
 5/18 anonim ***** válasza:
Esetleg valamilyen elektrolitba meríteni, és megmérni egy ugyanolyan anyagból készült sima felülettel, hogy hogyan függ az áram a felület nagyságától.
2013. szept. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
A zegzugosság mértékétől függ... Ha a felület egy kis része kinagyítva olyan jellegű, mint egy nagyobb rész, akkor fraktál szerű. Egy ilyen felületet minél kisebb felületelemmel közelítem, annál nagyobb a terület, amit kapok. A közelítés határértéke nem annyira a felület nagyságát jellemzi, inkább a fraktál dimenzióját.
2013. szept. 24. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

> „A festék egyenletesen terül el?”


Nem az egyenletesség a lényeg, hanem hogy tudd, átlagosan milyen vastagon van rajta, meg mennyit kentél rá.


> „A közelítés határértéke nem annyira a felület nagyságát jellemzi, inkább a fraktál dimenzióját.”


Ez így nem stimmel, a közelítésnek gyakran végtelen a határértéke. Ha nagyobb pontossággal számítod a kerületet/felületet, akkor az leggyakrabban a végtelenhez tart. Például a Sierpinski-háromszög kerülete minden iterációval a 3/2-szeresére nő. Ez úgy elmegy a végtelenbe, mint a huzat.


Kérdező, legelőször azt kell megértened, hogy a fizikai világ dolgainak nincs olyan felülete, mint az egyszerű matematikai alakzatoknak (gömb, kocka, nyeregfelület,…) Ha valaminek a felülete érdekel, akkor el kell döntened, hogy mire kell a felülete. Más, ha le akarod festeni, más, ha rá akarsz lépni, más, ha atomokat akarsz rajta megkötni. Ezt a problémát hasonlóan kell tekinteni, mint hogy mekkora körzőnyílással mérjük a térképen Anglia partvonalának hosszát. Ha atomokat helyezel rá, akkor kisebb körzőnyílást használsz, mintha lépkednél rá.

Másik lehetőség a felületmérésre, ha egy elvont, matematikai felülettel modellezed a kérdéses dolgot, aminek már értelmezve van a felülete. Például ha Magyarország területét kérdezik, akkor a Földet egy gömbbel közelítik, rávetítik Magyarországot, és a vetület felületét mondják meg.


Szóval az alumínium és réz darabjaidnak csak valamire vonatkoztatott effektív felületét tudod megmondani valamekkora pontossággal, esetleg – szintén valamekkora pontossággal – modellezheted őket matematikailag, és akkor a modelljük felületét pontosan meg tudod mondani.

2013. szept. 24. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
az a baj hogy random.
2013. szept. 25. 09:09
 9/18 anonim ***** válasza:

Mi értjük, hogy milyen a felület.


AZ a baj, hogy te nem érted, hogy az is fontos, mire kell, miért akarod megmérni.

2013. szept. 25. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

a cm2 értékhez ez nem kell. ez akkor is ugyanannyi ha táncosok ugrálnak rajta a táncparkett helyett s akkor is ha lefestjük.


a kérdésben benne volt milyen szintű mérésről van szó csak figyelmesebben kellett volna elolvasni. nem lézeres távolségmérés és softveres kép analizis volt a példa hanem földön levő árnyék megmérérése collstokkal.

nem ultrahangos tartálymérés hanem vizzel val feltöltés volt a másik példa.

ez a bevonat j ötlet a kérdés máár csak az hogy mivel érdemes bevonni.

a festék terülési módja nem elég jó és utána levakarni is nagyon nehéz.

olyasmi kell ami vékonyabb rétegként terül és utána könnyen lejön valami hatására és mindeközben nem sokat párolog.

2013. szept. 25. 12:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!