Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Így viselkedik egy valóságos...

Így viselkedik egy valóságos generátor?

Figyelt kérdés
Attól függően mekkora Rt-vel terheljük nevezzük áram- ill. feszgenerátornak. Minél nagyobb Rt annál nagyobb rajta U, de(!) annál kisebb rajta I. Ez azt jelenti, hogy Rt a generátor Rb-jét egyszerre érzékeli sorosként és párhuzamosként?

2013. szept. 21. 14:08
 1/5 anonim ***** válasza:

Minél kisebb Rt (minél jobban leterheled ), azaz sok fogyasztót kapcsolsz be párhuzamosan , ezért az eredőjük jó kicsi lesz , annál jobban közelítesz a rövidzárási állapothoz. A generátor Rb-je és Rt egymással sorba kapcsolódik , tehát nagy terhelésnél (kis Rt) feszültégosztás szerint nagyobb fesz. jut Rb-re , meg az ák-ben folyó áram is megnő (mivel kisebb lett a soros eredő a nagy terhelés miatt) ezért jó nagy teljesítmény fog jutni a belső ellenállásra , ami rövid időn belül borzasztóan elkezd melegedni , ha ez tartósan fennállna , hamar tönkremenne az egész generátor , éppen ezért mindenféle automatikák , védelmek , védik ezeket a berendezéseket.


Alles klar ?


20F

2013. szept. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A feszgenerátort az 1. válaszoló leírta.


Ugyanaz a ... valami nevezhető áram- ill. feszgenerátornak.

A különbség a helyettesítő képben van:

Áramgenerátornál a rajzjel:

⚢ /a két kis kereszt nélkül/ és ezzel párhuzamosan kapcsolódik egy ellenállás. Ezen ellenállás értéke: üresjárásifezültség/zövidzárásiáram.


(ez ellenállás ilyenkor azért kell, mert az áramgenerátornak önmagától nincs feszültsége)

2013. szept. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy válaszoltatok, de úgy hiszem nem értitek mit is szeretnék pontosan kérdezni, megpróbálom jobban megfogalmazni. Adott egy tárgy, egy generátor, valóságos ezért van Rb-je. Ha a kivezetéseire egy Rt-t kötünk akkor áram fog folyni rajta. Ez két ellenállás és két ellenállást vagy sorosan vagy párhuzamosan kapcsolhatunk. Ha az áram ezen a két ellenálláson(Rb,Rt)átfolyik akkor úgy folyik, mint egy soros kapcsoláson vagy mint egy párhuzamoson(?) De mivel, ha pl növeljük Rt-t a feszültség nő rajta(mint sorosnál), de az áram csökken rajta(mint áramosztónál). Tehát a kérdésem: Az áram egyszerre "érzékeli" vagy egyszerre folyik Rb-n úgy mint egy fesz osztónál ÉS mint egy áramosztónál? Remélem így érthetőbb a dolog!:)
2013. szept. 21. 17:18
 4/5 anonim ***** válasza:

Tíz villanyszerló közül 9 azt mondaná, hogy úgy folyik, mint egy soros kapcsoláson.



Érdekes, de ez egy olyan est, hogy mindkettő érvényes:

Például és 12V/1Ω-os FESZÜLTSÉGGENERÁTOR max 12A áramot ad.

Gondoljuk azt, hogy ez egy 12A-es ÁRAMGENERÁTOR, vele párhuzamosan kötött 1Ω ellenállással.

Ha nincs Rt rákötve, akkor mind a 12A átfolyik az 1Ω-on, azon 12V feszültséget keltve.

2013. szept. 21. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi, én is erre jutottam, hogy igazából 2 féle képpen folyik mivel, ha csak sorosan folyna akkor, ha növelnénk Rt-t nem csökkenne rajta az áram, mint egy ideális feszosztónál.:)
2013. szept. 21. 19:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!