Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy adott generátor leadott...

Egy adott generátor leadott teljesítménye mitől függ?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra , hogy egy adott generátornál indukálunk egy adott feszültséget mozgási indukció alapján (Ui=B*l*v)

és ez létrehoz egy áramot is , és így lesz egy teljesítmény , amit rávisznek az erőműben a transzformátorra. Ez a teljesítmény mitől függ , csak a vezeték ellenállásától függ a kialakuló áram (ezáltal a teljesítmény is) vagy valahogy lekorlátozzák (gondolom igen , mert amúgy elég rendesen melegedne a generátor , ha nem tévedek)


Kösz a válaszokat!



2012. okt. 21. 11:44
 1/8 anonim ***** válasza:
A generátor nagyságától.Gondold el egy biciklidinamó meg egy 20MW-os generátor teljesítménye és a tekercsek és mágnesesség nagysága között mi van.Ha nagyobb dinamót csinálnának akkor a kerékpárt már nem lehetne hajtani
2012. okt. 21. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

Egy generátor teljesítménye függ a tengelyének fordulatától, a generátor felépítésétől (1 v. 3 fázis, pólusok száma stb...) és hatásfokától (a tengelyre vitt teljesítmény soha nem jelenik meg a kapcsokon villamos formában, mert a tengely forgatására is kell energia, a csapágyak sem súrlódásmentesek és ott vannak még a mágnesezésből adódó veszteségek is).


A kábel keresztmetszetének növelésével csökkenthető az ellenállás, így a feszültségesés is. Nagy távolságoknál máshogyan oldják meg a feszültségesés problémáját, ott feltranszformálják a feszültséget és a felhasználás helyén transzformálják vissza. Minél nagyobb feszültségre transzformálják, annál kissebb a feszültségesés.

2012. okt. 21. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Az úgye világos hogy egy 2MW-os megpörgetéséhez jóval kevesebb teljesítmény kell mint egy 10MW-oshoz?
2012. okt. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igen , ez logikus , de igazából az érdekelne , hogy az indukált fesz. hatására kialakuló árammal mi a helyzet? Pl. egy erőműben egyből megy rá a transzformátorra? A vezető ellenállásán és a transzformátor tekercsének reaktanciáján kívül semmi nem gátolja a kialakuló áramot?
2012. okt. 21. 17:52
 5/8 Alexphoto ***** válasza:
100%

Egy generátor működése hosszabb magyarázatra szorul. Megpróbálom röviden összefoglalni.

A generátor több elektromágneses tekercsből van összeállítva.

Minden elektromágnes teljesítményét a vasmag keresztmetszete határozza meg. Így van ez minden transzformátornál is. A tekercsek menetszámát a kívánt feszültség határozza meg. Ehhez van megfelelő táblázat. Más, ha 220 voltot, vagy pld 12 voltot akarsz előállítani. A teljesítmény és a feszültség adataiból kiszámíthatjuk, hogy mekkora áram fog a tekercseken áthaladni, tehát hány amperrel terheljük a vezetéket. Ez alapján megtudjuk, hogy milyen keresztmetszetű vezetékkel kell készíteni majd a tekercseket.

A generátor fordulata és a tekercsek száma határozza meg, hogy mekkora frekvenciája lesz a keletkező áramnak. Európai szabvány szerint 50 Hertz.

A generátor forgórésze rendszerint szintén elektromágnes.

Gépjárműveknél a feszültségszabályozás úgy történik, hogy a forgórész áramerősségét automatikusan változtatja a feszültségszabályozó. Ezáltal a mágnesesség ereje változik aszerint, hogy mennyi áramot kíván az elektromos rendszer.Például bnekapcsoljuk a lámpákat, vagy a klíma beindul.Kisebb áramtól gyengébb lesz a forgórész mágneses ereje, így kisebb az indukció, kevesebb áram termelődik, ha éppen nincs bekapcsolva nagyobb fogyasztó, és az aksi is fel van töltődve.

A mágneses indukció a mágneses térerő változásával arányosan változik. Tehát, ha gyorsabban forog a forgórész, akkor több áramot indukál a tekercsekben.

Az erőművekben a generátorok teljesítményéhez vannak hangolva a transzformátorok is. Ha megvan az 50 Hertz, amihez szigorúan kell ragaszkodni, akkor minden rendben van. A transzformátorok esetleges túlterhelése nem a generátorok által leadott áram miatt lehet, hanem a fogyasztói túlterhelése miatt.

Ahhoz pedig vannak még igénybe vehető tartalékok, akár külföldről is.

A túlterhelési biztosítékok hasonló elven működnek, mint kicsiben, a háztartásokban, bár nem annyira egyszerűen

2012. okt. 21. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Na és ezen kívül van még rengeteg egyéb dolog...

Csak hogy párat említsek:

-Fázisjavítás (induktív fogyasztókból adódó meddő teljesítmény keletkezik, amit minimalizálni kell, ez a szolgáltató kárára megy)

-Generátorok típusai (aszinkron, szinkron)

-Hűtés (minél melegebb egy villanymotor, annál nagyobb teljesítményt vesz fel, generátoroknál csökken a leadott teljesítmény)

-Hiszerézisveszteség (a generátor alkatrészeinek anyagára vonatkozik mágneses szempontból)

És sok egyéb más dolog, ami csökkentheti a leadott teljesítményt...


Nézz körül neten, van sok hasznos pdf formátumú dokumentum ezzel kapcsolatban és úgy általában az elektrotechnikával kapcsolatban.

2012. okt. 21. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Kösz a válaszokat!
2012. okt. 22. 09:22
 8/8 anonim ***** válasza:

Ami a kérdést illeti

("csak a vezeték ellenállásától függ a kialakuló áram (ezáltal a teljesítmény is) vagy valahogy lekorlátozzák

és

"A vezető ellenállásán és a transzformátor tekercsének reaktanciáján kívül semmi nem gátolja a kialakuló áramot?")

... válasz még nem keletkezett. De a válasz a transzformátor működésében rejlik, remélhetőleg a nyolc év alatt azzal sikerült megismerkednie a kérdezőnek.

2020. máj. 16. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!