Mennyire életképesek a generátoros önellátó rendszerek?
Tehát ha jól értem, ez a perpetuum mobile (örökmozgó) egyik változata, mely nemhogy nem használ áramot a működéshez, de még többletenergiát is szolgálatat.
Ebben az esetben - mennyire életképes? Semennyire, mivel ellentmond a termodinamika első tételének (az energiamegmaradásnak, mely kimondja: nincs olyan termodinamikai folyamat, melyben energia vész el vagy keletkezik). Ha működne, mind ezt használnánk :)
Fizikailag nem lehetséges, se a generátor, se a motor nem 100%-os hatásfokkal működik így rövid idő alatt hővé alakul a befektetett energia. Olyan meg főleg nem létezik, hogy még ki is lehet belőle venni áramot.
Örökmozgó nincs.
De most egy picit gondolj bele:
A generátor működteti a motort. Tehát a maximális teljesítmény, amit a motor leadhat, az az a mennyiség, amit a generátortól kap. Innentől kezdve tudhatod, hogy ez NEM önfenntartó rendszer, hiszen fogyni fog belőle az energia. Innentől kezdve számold bele azt, hogy a jelenleg LEGJOBB hatásfok 80% körül van - vagyis a befektetett energia 20%-a hang/hő/fény formájában elveszik (vagyis ha látsz egy motort, aminek van hangja, akkor az már kapásból veszteséges). És ez a legjobb eset, a mezei motorok 50% alatt vannak. Tehát a generátor által leadott energia fele elveszik, szobát fűtesz vele, és a füledet rongálja.
Innentől kezdve tudhatod, hogyha ebből még pluszban leveszel bármennyi energiát, akkor az végképp csökkenti ennek a "rendszernek" a fennmaradását. Tehát ez éppen ugyanúgy nem működik, mint az összes többi :)
De vannak törvények, amik nem puszta megfigyelések, hanem TÉNYEK. Kételkedni lehet a gravitációban, miszerint egy feldobott alma nem esik vissza, de fölösleges. Ebből nem születik új.
És amíg nem talál fel valaki egy olyan gépet, ami nem csak, hogy a TELJES energiamennyiséget felhasználja, hanem még valahonnan (a semmiből?) szerez is hozzá energiát, addig ez nem igazán lehetséges. A semmiből pedig nem keletkezik energia. Ahhoz valaminek, valahol munkát kell végeznie. Az atomok, és az elektronok se mozdulnak ki nyugalmi állapotukból csak úgy. Ehhez mind-mind munkát kell végezni, ahhoz pedig energia kell.
Ezt lehet vitatni, mondani rá, hogy nem igaz - de ez olyan, mint fejjel rohanni a téglafalnak, és mondani, hogy átmész rajta. Hiába kételkedsz a téglafalban - rohadt nagyot fog ütni. A nagy találmányok nem a trilliárdszor vizsgált és ellenőrzött tények nem igaznak tartása nem vezetett még soha sehova.
Mégpedig azt te sem tudod tagadni, hogy hang és hőleadás nélküli motor nem létezik. A hang és hő pedig veszteség, tehát a motor több energiát vesz fel, mint lead.
A vizes példáddal is az a baj, hogy hiába megy egy ideig - be fog állni az egyensúlyi helyzet, ugyanis elhasználja azt az energiát, amit te beadtál neki (vagyis a vizet felemelted a kezdeti állapotba) és akkor megáll. Annál több energiát pedig, mint amennyit a kancsó víz emelésére használtál, nem nyersz ki belőle. Ez megint egy szomorú tény :)
Másik meg: miért van az, hogy az összes ilyen "örökmozgót" feltaláló ember fizeti a villanyszámláját a mai napig? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!