Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizika kérdés, tudnátok...

Fizika kérdés, tudnátok válaszolni?

Figyelt kérdés

Egy rugóra helyezett test 8 cm amplitúdójú, és 10 Hz frekvenciájú rezgést végez.

Mekkora a test kitérése?


--------------------


Először is, hogy tudnám kiszámítani, ha nem tudom, hogy milyen helyzeten halad át?


Mert ezek lehetnek:


y=A*sin(alfa) (egyensúlyi)


y=A*cos(alfa) (szélső)


és y=A*sin(alfa+fi0) (kitérés)


Vagy az egyensúlyi helyzetből induló képlettel kell számolni, mert ha nincs megadva a helyzete, akkor úgy vehetjük, mintha nyugalmi helyzetből indult volna?


2013. szept. 3. 20:36
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
a t-t is megadtam utólag, úgy sem lehet megoldani?
2013. szept. 4. 14:09
 12/17 anonim ***** válasza:

Igen, kitéréses egyenlettel. Ha nem mondja meg, hogy létezik kezdeti fi0, akkor úgy néz ki nullának kell tekinteni. omega=2*pi/T=2*pi*frekvencia.

Az amiket te írtál az egyensúlyira meg szélsőre nem tudom micsodák. Örülnék én is, ha valaki megmagyarázná, vagy linkelne egyet róluk.

2013. szept. 4. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Wadmalac ***** válasza:

Ha van kiindulási t nullához hely, tudjuk, hogy honnan indul és tudjuk az azóta eltelt időt, akkor persze. Azt hiszem, az alapértelmezés a középső ("nyugalmi") helyzet.

Sima körmozgásban kell gondolkodni. Az egyik tengely mentén a sebesség, a másik mentén a gyorsulás. Láthatóan 90 fokonként (píperkettő) a sebesség max és a ygorsulás nulla, majd fordítva, pí azaz 180 fokonként az ellenkező előjelű tartományban. Egyik megy sin szerint, másik cos szerint. A periódusidő a két pí azaz 360 fok a körön. A periódusidőből meg a pillanatnyi t időből számolható az adott helyzethez tartozó pillanatnyi szögelfordulás a körön. Onnantól adott minden.

2013. szept. 4. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

"Az amiket te írtál az egyensúlyira meg szélsőre nem tudom micsodák. Örülnék én is, ha valaki megmagyarázná, vagy linkelne egyet róluk."


A könyvben külön egyenletet írtak rá, attól függően, hogy milyen a helyzete. De mivel a könyvben megadott nyugalmi helyzettel számoltak, ezért valószínű, hogy annak veszik, attól függetlenül, hogy erről a feladatban nem szóltak.

2013. szept. 4. 14:55
 15/17 anonim ***** válasza:
:) A legtöbb (sőt, talán az összesben) fizika feladatban eltekintenek bizonyos dolgoktól, a könnyítés érdekében. Van, hogy aláhúzzák, hogy ettől vagy attól tekintsünk el, vagy odaírnak olyasmit, hogy "Tekintsük, hogy: g=10m/s^2.". De általában, ha nem adnak pontosítást, akkor a legáltalánosabb, specifikum-nélküli esetre kell gondolni. Pl.: (a feladathoz semmi köze) ha nem írják oda, hogy számoljunk g=10m/s^2-tel egy feladatban, akkor alapértelmezett módon a leggyakrabban használt értékkel, 9,81-gyel jó számolni. Vagy ha egy dinamika feladatban nincs megadva súrlódási együttható, akkor egyszerűen eltekintünk a súrlódástól. Szóval ne akarjunk idétlenül vakarózni, ha lehet egyszerűen :)
2013. szept. 4. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Ahogy látom, jó alaposan túl lett bonyolítva.

Nem hiányzik innen semmi adat.

A kezdeti időpillanat legyen t0=0, és y(0)=0, ekkor:

y=A*sin(wt) ahol w=2pi*f=2*3,141*10=62,82 rad/s.


és A=8cm.


Behelyettesítve:


y=8*sin(62.82*t).


Tehát ez a sin függvény a megoldás. Tehát nem egy konkrét szám, hanem egy függvény, mégpedig az idő függvénye:


y=y(t), a megadott képletemmem az eredmény centiméterben értendő, t pedig másodpercben írandó, be.


Akármit írsz be t-helyére, y-ra az jön ki (mégpedig előjelesen) amennyi a test egyensúlyi helyzetétől mért távolság cm-ben.

2013. szept. 4. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Wadmalac ***** válasza:

"Behelyettesítve:


y=8*sin(62.82*t)."



#2:

"De megadható a pillanatnyi kitérés egy idő paraméterű egyenlettel."


Én sem értem, miért bonyolódott el közben ennyire. :)

2013. szept. 5. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!